Сьогодні в Україні 27,4% людей споживають тютюнові та нікотинові вироби, 23% з них є щоденними споживачами. Однак за словами голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данила Гетманцева 21,8% тютюну в Україні перебуває в тіні. Це рекордний показник за всю історію нашої Незалежності, а в числах – понад 20 млрд грн недонадходжень до держбюджету, та чи тільки тіньовий ринок “краде” гроші з бюджету України та працює не тільки проти нашої держави, а й в прямому сенсі вбиває українців.

Такі відомі тютюнові корпорації як Philip Morris International і Japan Tobacco International продовжують вести бізнес в РФ та тим самим підтримувати економіку країни-агресорки, сплачуючи багатомільярдні податки до її бюджету.

Лише за минулий рік транснаціональні корпорації Філіп Морріс Інтернешнл і Japan Tobacco International сплатили до російського бюджету 8 мільярдів доларів.

Більше двох років триває війна. І тільки 9% з майже півтори тисячі світових компаній покинули ринок РФ. Серед західних компаній, що залишилися працювати в Росії, найбільшу частку становлять німецькі – 19,5%, 12,4% – американські, 7% – японські. Серед тютюнових компаній – це Philip Morris та Japan Tobacco International. Компанія виробляє сигарети Marlboro, Parliament, Chesterfield, L&M, Bond, Next, стіки для IQOS і багато іншого.

Тютюнові компанії є найбільшими транснаціональними спонсорами російського бюджету — бюджету війни проти України. Так лише за минулий рік компанія Філіп Морріс Інтернешнл заплатила до бюджету Росії $4,9 млрд, а Japan Tobacco International – понад $3 млрд за рік.

П’ять тисяч калібрів та понад 1000 танків

Тютюнова компанія Філіп Морріс Інтернешнл чимало заробляє на смертях українців. Обсяг інвестицій Philip Morris International у рф перевищив 2 мільярди доларів. А виторг компанії у перший рік повномасштабного вторгнення РФ в Україну зріс на 8% до 140,3 мільярда рублів, згідно із даними фінансової звітності російського підрозділу Philip Morris. А чистий прибуток — до 48,2 мільярда рублів, що на 45% більше, ніж у 2021 році. Відповідно, податку на прибуток до бюджету агресора було сплачено на суму понад $136 мільйонів.

Philip Morris International спонсор війни в Україні

«За кошти, які Philip Morris International заробила для Росії у 2022 році, можна купити 4900 ракет «Калібр», 78 винищувачів п’ятого покоління Су-57 або 1089 танків Т-90», – підрахували у Київській школі економіки.

Тютюновий гігант спонсорує російських терористів і жодних наслідків для нього поки що немає. Окрім того, компанія Філіп Морріс Інтернешнл тісно пов’язана з владною верхівкою рф: чинний директор Служби зовнішньої розвідки росії, екс-голова Держдуми рф Сєргєй Наришкін близько 10 років був членом Ради директорів «Филип Моррис Россия».

Частка ринку торгових марок Philip Morris International в росії становить понад 30% у 2019-2023 роках. Philip Morris International є найбільшим міжнародним платником податків в росії: у 2022 році ця виручка PMI в рф склала $7,9 млрд і ця компанія сплатила $4,9 млрд податків до російського бюджету. З цих коштів утримується та фінансується російська армія.

«Тютюнова компанія Philip Morris International забезпечує щонайменше 4,4% військового бюджету країни-терориста. Водночас ця компанія спонсорує та бере участь у безпековій конференції Фонду НАТО, що є абсурдом та відмиванням заплямованої кров’ю репутації. Міжнародні організації Campaign for Tobacco-Free Kids, Smoke Free Partnership та інші вже звернулися до Секретаріату НАТО з вимогою припинення співпраці з PMI з огляду на те, що діяльність компанії несе загрозу міжнародній безпеці», – зазначив Дмитро Купира, виконавчий директор ГО «Життя».

Адже, ще у серпні 2023 року НАЗК України внесло Philip Morris до переліку спонсорів міжнародного тероризму, що означає автоматичне попадання компанії до бази даних World-Check – найбільшої у світі бази для перевірки контрагентів щодо зв’язків із терористичними організаціями, шахрайством тощо.

Чому уряд надає податкові преференції спонсору війни

Податки у ціні цигарок складають 75-80%. Це – акцизний податок та ПДВ.

З 2017 року в Україні діє семирічний план підвищення акцизу на 20% щороку. Його ціль – досягнути мінімальних акцизних ставок у ЄС. Наприклад, у 2022 році ставка акцизу на сигарети (1000 шт) складала 1306,37 грн, у 2023 році – 1567,64, а у 2024-му – 1881,17.

П’ята частина тютюнового ринку знаходиться у тіні. За 2023 рік втрати бюджету збільшилися на 23% або 4,4 млрд грн та досягли 23,5 млрд грн.

В березні Кабмін зареєстрував у Верховній Раді проєкт закону про перегляд ставок акцизного податку на тютюнові вироби.

Ініційований Мінфіном документ надає податкову преференцію для тютюнових виробів для нагрівання (ТВЕН). 80% ринку електронних сигарет для нагрівання (використовуються разом з пристроями IQOS) контролює компанія Філіп Морріс Інтернешнл, яка є найбільшим платником податків у росії. Те що уряд України пропонує пільги для продукції Philip Morris International є абсурдом й обкраданням бюджету України.

Кабмін пропонує до 2028 року досягнути акцизної ставки 90 євро за тисячу штук для сигарет та сигарил, а для ТВЕН – лише 72 євро за тисячу штук.

Таким чином, податкова преференція для сигарет для нагрівання становитиме 20%. Через ухвалення податкової преференції для ТВЕН держбюджет у 2025-2028 роках недоотримає 15 млрд грн, а з кожним наступним роком – щонайменше 5 млрд грн щорічно. Ці кошти з кишень громадян ітимуть на користь тютюнових компаній включно з міжнародними спонсорами війни.

Якби уряд запропонував досягти акцизної ставки 90 євро за тисячу сигарет, сигарил і ТВЕН у 2025 році, надходження до держбюджету у 2025-2028 роках були б на понад 50 млрд грн (1,3 млрд євро) більші від тих, які надійдуть від збільшення, запропонованого Міністерством фінансів.

Тютюновий лобізм

Ухвалити більш жорстке законодавство стосовно виробників тютюнової продукції Верховна Рада мабуть просто не хоче.

спонсор войны Филип Моррис Интернэшнл

Компанії спонсори війни такі як Філіп Морріс Інтернешнл витрачають надвеликі ресурси на власних лобістів у владі та довкола влади. Так наприклад, з метою затягування процесу, під час голосування будь-якої обмежувальної норми щодо виробників тютюнової продукції, з’являються один або кілька альтернативних законопроєктів з більш слабкими нормами або взагалі з їх відсутністю, адже є вимога розглядати альтернативні законопроєкти на рівні з основним.

Також до лобіювання інтересів тютюнової індустрії уже традиційно залучаються аналітичні центри та інші неурядові організації. Питання формування акцизної політики не є винятком. Так, згідно з розслідуванням британського видання The Guardian, до протидії підвищенню акцизів на тютюнові вироби в Україні була залучена неурядова організація CASE Україна, яка отримувала фінансування від тютюнової корпорації Japan Tobacco (CASE Україна це заперечують).

Однією з тактик, яка дозволяє тютюновим корпораціям штучно занизити надходження до держбюджету, є так званий «форестелінг». Річ у тім, що акцизний податок сплачується в той момент, коли на пачку сигарет клеїться акцизна марка. Перед черговим підвищенням акцизу тютюнові компанії збільшують виробництво до максимуму сигарет і заповнюють товаром з акцизними марками власні склади та склади підконтрольного їм дистриб’ютора-монополіста «Тедіс Україна», який представляє інтереси міжнародних тютюнових компаній Philip Morris International, Japan Tobacco, Imperial Tobacco Group, British American Tobacco. В результаті «форестелінгу» впродовж декількох місяців кожного нового податкового періоду бюджет отримує акцизи за старими ставками. В результаті недоотримуючи кошти на ту ж саму оборонну галузь.

филіп морріс лобізм чиновників

Таким чином, планомірне підвищення акцизних ставок на тютюнову продукцію до рівня ЄС з урахуванням інфляції не тільки виконує фіскальну функцію, але й є важливим заходом захисту громадського здоров’я та одним із ключових кроків у боротьбі з нелегальним продажем сигарет та поповненням бюджету України.

Тютюнові гіганти Філіп Морріс Інтернешнл, Japan Tobacco є найбільшими транснаціональними спонсорами війни рф проти України. Чому ці корпорації вислизають з поля зору голови Комітету ВРУ Данила Гетманцева, БЕБ, СБУ, ДФС та ДБР та продовжують вести бізнес на території російської федерації і сплачувати в ній податки, фінансуючи тим самим російську агресію проти України залишається питанням…