Кавуни на Поліссі - власний досвід

Описание: Все про вирощування рослин родини гарбузових — гарбуз, кавун, диня, кабачок та інші

admin M
Администратор
Аватара
admin M
Администратор
Репутація: 6 (+6/−0)
Повідомлення: 162
З нами: 1 год 3 місяця

Сообщение #1 admin » 23.05.2016, 11:22

Чи можна виростити кавуни у відкритому грунті на Поліссі – можна, але не кожен рік, багато чого залежить від погоди. Але спробувати варто, адже вирощені кавуни на своєму городі більш смачні ніж ті, що продаються на базарі, і що точно не містять ніякої хімії, тобто дійсно корисні для здоров’я.

Початок - як з огірками. На розсаду - приблизно 1-5 травня. Розсаду вирощую вдома, на заскленому балконі. Напевно, можна і раніше, але у мене вдома розсада росте погано, південна сторона - дуже великі контрасти між денною та нічною температурою, тому я все намагаюся сіяти максимально пізно. Кавуни легше переносять спеку, ніж огірки, і менш чутливі до перезволоження грунту. Сорти - будь-які, ранньо- та середньостиглі. За сортам на мій погляд різниця тільки в розмірах (ну ще в формі і забарвленні), смак - майже однаковий у всіх, кавун і кавун. Для підстраховки сію ще прямо в теплицю пророщеним насінням (термін точно не скажу, як вийде - приблизно 15 травня).

Пророщені насіння досить непогано витримують холод. Я навіть зберігаю їх (пророщені) в холодильнику, якщо немає можливості посадити їх відразу після проростання (а так буває майже завжди).

Ті насіння, які сіяли в теплицю, треба додатково вкрити.

Розсаду в минулому році висадив в щойно збудовану теплицю 28 травня. Теплиця плівкова.

Відстань між рослинами - 50 см. Грядки підняті на 15 см.

Далі підв'язуємо кавуни на шпалеру (не за стебло, а за гак вбитий поруч). Всі бічні пагони нижче 50 см видаляються, все що вище - прищипують спочатку над 2, потім над 3 і так до 5-6 листів.

Як тільки почнуть з'являтися жіночі квітки їх запилюють вручну чоловічими квітками (пелюстки обірвати) з іншої рослини. Робити це треба годин в 10-11, коли квіти вже обсохнуть. Як тільки перша зав'язь піде в ріст (а це добре видно, юні кавунчики надуваються прямо на очах), всі інші - видаляються. Головне стебло краще якомога довше не прищипувати, хіба мало що, зав'язь відвалиться або самі обірвете ненавмисно. Та й кавуни на активно зростаючій рослині наливаються більше.

Зав'язі розміром з тенісний м'ячик укладаються в сітку. Сітка повинна бути дуже надійно закріплена. Я використовую сітки від 5 кг мішків з картоплею. Кавун може вислизнути з сітки, за цим теж треба стежити. А то буває прикро виявити вранці розбитий уже великий кавун.

Поливати треба нечасто, але багато (літрів 10 на корінь). Найважливіше - забезпечити повну суша як мінімум за 2 тижні до знімання. Тільки тоді кавуни будуть солодкими. Ніяких поливів ні самих кавунів, ні рослин поруч. В умовах наших тісних теплиць, де все росте один на одному, це найскладніше, і треба врахувати цей момент ще при посадці. І якщо раптом зарядять дощі, то теж погано.

Момент знімання залежить від сорту. Це днів 40-45 від початку росту зав'язі, я вішаю прямо на сітку з кавуном дату. За зовнішніми ознаками момент стиглості визначити дуже складно, а на смак це впливає найістотнішим чином.

Підживлення - як огірки.

За минуле літо зняли близько 70 кг кавунів. Найбільші - Лідер, Подарунок Півночі і Малиновий солодкий.

Наче все.

Galina
Galina
Репутація: 1 (+1/−0)
Повідомлення: 14
З нами: 1 год 2 місяця

Сообщение #2 Galina » 23.05.2016, 11:26

Здрастуйте шановні форумчани. Цього року вступлю в ваші ряди фермерів і хочу спробувати виростити кавуни. Правда, ось родичі і сусіди по селі не вірять, що у мене все вийде. Але я дуже хочу))). Інформації перелопатила дуже багато, книги, семінари, відео, в інтернеті читала. Але коли зайшла на цей форум, почитала, зрозуміла, що робити так, як в теорії не вийде. Прочитала все що стосуються вирощування кавунів (і динь) і в грунті і в теплиці. І у мене є одне питання до форумчан, чи потрібно все-таки додавати пісок в грунт? Багато хто пише що потрібно, по фото дивишся, пісок зверху є. Просто є сенс? Адже пісок через рік "піде" і знову сипати в усі лунки пісок? Заздалегідь дякую!

admin M
Администратор
Аватара
admin M
Администратор

Сообщение #3 admin » 23.05.2016, 11:27

Якщо у Вас важкий грунт, то гірше від піску точно не буде. Можна не тільки в лунку. І пісок краще крупнозернистий. Куди і чому це він піде? Залишиться в землі.

Vatuttin
Vatuttin
Репутація: 3 (+3/−0)
Повідомлення: 20

Сообщение #4 Vatuttin » 23.05.2016, 11:39

А для чого щось вигадувати з вирощуванням кавунів на півночі?
Чим херсонські не влаштовують?
При певному вкладення сил, часу і коштів можна і за Полярним колом кавуни / дині / ананаси / банани вирощувати. Але, нехай їх вирощуванням займаються краще "професіонали" там, де їм (кавунам) "належить рости".

Miho
Miho
Репутація: 2 (+2/−0)
Повідомлення: 29

Сообщение #5 Miho » 29.05.2016, 12:31

Чим херсонські не влаштовують?
Хоча б тим, що не впевнений в його користі для здоров’я. Скільки отруєнь в період початку продаж кавунів, а вирощені на свому городі гарантовано корисні, навіть якщо не такі смачні як херсонські

Bogdan
Аватара
Bogdan
Репутація: 3 (+3/−0)
Повідомлення: 25

Сообщение #6 Bogdan » 04.06.2016, 07:11

Сажаю арбузы уже который год, и думаю что могу утверждать, что по вкусовым качествам и по размеру арбузы, полученные в центральных регионах, уступают привезенным с южных. Хотя климат меняется и с каждым годом лето бывает все более жаркое. И для меня лично главным фактором почему я и далее сажу арбузы на своем огороде является уверенность в их безопасности. Хотя, повторюсь, арбузы у меня получаются более мелкие, и не такие сладкие, но все же вкусные и точно безопасные.

Lariska
Аватара
Lariska
Повідомлення: 224

Сообщение #7 Lariska » 13.06.2016, 20:57

Я цього року посадила вперше пару кущиків кавунів. Що вийде покажу і розкажу. Поки ростуть, підливаю, підживлюю, а вони мені за це, сподіваюсь віддячать смачненькими кавунчиками.

Ostap
Ostap
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 27
З нами: 11 місяців 7 днів

Сообщение #8 Ostap » 11.09.2016, 08:02

Lariska вы обещали показать и рассказать про свой опты выращивания арбузов, покажете? Хочу отметить, что с потеплением климата, который каждый может наблюдать, особенно нынешней осенью, да и прошлое лето было очень теплым, включая осень, можно легко получать хорошие урожаи арбузов даже в северных регионах Украины. Я вот все жду когда начнем выращивать в своих садах бананы и не платить за газ путину, а ходить в шортах на Новый год, интересно дождусь ли?

Vadim
Аватара
Vadim
Повідомлення: 20

Сообщение #9 Vadim » 17.09.2016, 19:01

Вітаю!
Ми займаємося вирощуванням баштанних культур дуже довгий час, тому буду говорити не з чуток, а тільки з особистого досвіду. Кавун це дуже теплолюбна культура і вирощують її в основному в херсонській і Запорізькій областях. Пробують вирощувати і під Дніпропетровськом і під Києвом, Луганському, але скажу вам чесно, не вистачає йому сонця і середня вага не перевищує 6 кг. Дуже важливий полив. У ваших краях ви можете розраховувати на більшу кількість опадів, але кавуну потрібна волога в конкретний час, тобто надлишок або нестача вологи може істотно відбитися на результатах (до - 70% врожаю). Тому доступ до води повинен бути в будь-якому випадку. Інакше ви граєте в рулетку.
Щодо сортів скажу так, 90% кавуна це Кримсон Світ.

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271

Сообщение #10 errror » 14.11.2016, 21:33

За останніх п’ять років на своєму городі я випробував 11 сортів та гібридів кавунів і, признаюся, - не без успіху. Залежно від сорту вони виростали у мене масою від 3,5 до 17 кг. У минулому році такий сімнадцятикілограмовий красень овальної форми - гібрид Леді F1 мав довжину 115 см і ширину 95 см. Торік я випробував ранній гібрид Профі F1 і середньоранній Крімстар F1 та ранній Крісбі F1 а також перевірений часом дуже ранній - Леді F1. З-поміж нових сортів було два польської селекції: "Віпдо" і "Janosik", останній з жовтим м’якушем. Це надзвичайно смачний, соковитий, солодкий плід з підвищеним вмістом каротину (провітаміну А). Середня маса плоду цього сорту - 5 кг, але траплялися й семикілограмові. Традиційні Крімсон світ, Фотон, Ультраранній важать від 7 до 12 кг, а Цукровий маяк - від 3,5 до 6 кг. Насіння гібридів купую у спеціалізованих магазинах, сортове – збираю своє.
Висіваю наприкінці березня - у перших числах квітня, сухим насінням у пластикові стаканчики чи обрізані пляшки. Ставлю на столі під вікном, в міру висихання ґрунту зволожую з пульверизатора водою кімнатної температури з розчиненим у ній кристаликом марганцівки. Сходи з'являються через 10-12 днів. На 4-5-й день, після утворення першого листочка, виношу на південне вікно веранди і там тримаю до висаджування в ґрунт. Перед висаджуванням кілька днів загартовую і привчаю до прямого сонячного світла. Висаджую, коли дозволяє погода.
Від сходів до з’явлення головного батога у різних-сортів кавуна минає 17-30 днів. Зацвітає кавун на 30-40-й день і, що цікаво, до появи першої жіночої квітки я налічив аж 23 чоловічих. Тривалість періоду від зав'язування до достигання плодів залежить від сорту, агротехнічних, кліматичних та ґрунтових умов і триває 30-45 днів. Щоб виростити надвеликі плоди, залишаю на кущі не більше двох-трьох зав'язей, прищипую зайві батоги, підживлюю, коли є час і бажання, настоєм коров'яку.
Ось уже кілька років поспіль, починаючи з Маковія (14 серпня) моя сім’я ласує смачними, екологічно чистими, цілющими плодами. А один кавун виріс самосівом біля ділянки з баклажанами, мабуть, з насіння гібрида Леді F1, бо на кущі, який, напевно, розщепився на батьківські форми, було два плоди: один круглий, заважив 10 кг, і овальний - 12 кг.
Отож, якщо набратися терпіння і наполегливості у досягненні мети, тоді всі ваші найсміливіші мрії збудуться, а наша земля збагатиться на ще одну нетрадиційну для регіону культуру.

vktorya
Аватара
vktorya
Повідомлення: 1
З нами: 8 місяців 5 днів

Сообщение #11 vktorya » 12.12.2016, 19:13

Привіт усім! У мене маленька донечка, і я стараюсь щоб всі овочі і фрукти були екологічно чистими. Цього року я виростила карпатський кавун)))) з куща він був тільки один і маленький)))) за те дуже сочний і солодкий, дитина з'їла його з великим задоволенням, а я була спокійна і впевнина що він їй дійсно буде корисним! Весною планую висіяти диню.

admin M
Администратор
Аватара
admin M
Администратор

Сообщение #12 admin » 13.12.2016, 13:15

vktorya, вітаємо Вас, та зичимо щоб наступного року ваші врожаї були більшими для вас і вашої дитинки

Lariska
Аватара
Lariska
Повідомлення: 224

Сообщение #13 Lariska » 13.12.2016, 13:23

Обіцяла показати та розповісти - тримаю слово, трохи соромно за такі результати, але дійсно смачні, не дивлячись на розміри.
У вас нет необходимых прав для просмотра вложений в этом сообщении.

Tetyana
Tetyana
Повідомлення: 32
З нами: 9 місяців 12 днів

Сообщение #14 Tetyana » 13.12.2016, 15:48

Ларисо, ви впевнені що на фото кавун, може то якась вишенька? Шуткую, але справді ще таких великих кавунів не бачила. А на смак які вони ці здоровані?

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271

Сообщение #15 errror » 15.04.2017, 16:19

Кавуни і дині добре ростуть лише на Півдні України. У Середній смузі їх теж можна виростити, але тільки особливі сорти і при особливих умовах догляду. Насіння цих культур проростають при температурі не нижче +17° С, і через тривалий час.

Любить кавун спеку і засуху і не переносить частих дощів або поливів: з-за них він сильно страждає від грибних хвороб. Тому вибір сорту дуже важливий. Є спеціальні сорти для Середньої смуги, які більш стійкі до вологості і раніше формують урожай.

Такими властивостями, як транспортабельність, великоплідність, можна знехтувати, так само як і формою плодів і їх забарвленням. Все це неважливо, тому що на ринку буде повно кавунів з Півдня і конкурувати з ними не вийде. Набагато важливіше, щоб плоди були соковитими і солодкими. Значить, треба посіяти такі сорти, як F1 Подарунок Північ, F1 Рожеве шампанське, F1 Кримстар, F1 Підмосковний чарльстон... Серед динь перші місця тримають Попелюшка і Колгоспниця, які дуже солодкі і вважаються найсмачнішими. Навіть зовнішній вигляд плодів не поступається вихідцям з півдня.

Незважаючи на правильний вибір сорту, дині і кавуни в Середній смузі можна вирощувати тільки через розсаду, причому лише в торф'яних стаканчиках або таблетках. Касети для них підходять гірше. Вік розсади при висадці повинен бути 30-35 днів. Для отримання добрих сходів посіви ставлять в тепле місце з температурою +27...+30° С. Коли з'являться сходи, температуру знижують до +20...+25° С вдень і +18° С вночі.

Кожні два тижні розсаду підгодовують розчином нітрофоски. У дині над третім-п'ятим листом прищипують верхівки, так як вони раніше формують плоди на бічних пагонах, ніж на головному стеблі. Кавуни прищипування не потребують.

Ще простіше вирощувати кавуни під плівковими укриттями. Знадобляться лише дуги з дроту або арматури. Конструкції і розміри можуть бути різними, треба лише намагатися, щоб висота їх була в районі 60-70 см.

Садять кавуни і дині за схемою 70х50 см. В кожну лунку можна висадити по дві рослини, направивши їх батоги в протилежні сторони. Заглиблювати рослини при посадці не можна. Найкраще садити так, щоб вона виступала над поверхнею ґрунту на 1-2 см.

Відразу ж після висадки рослини накривають плівкою або лутрасілом. Через тиждень їх поливають і підживлюють аміачною селітрою, 20 г на 10 л води. Поливати треба обережно, щоб не замочити коліно і листя. Коли настає стійка тепла погода, плівку можна зняти, а обприскати рослини по листу Маг-бором, 10 г на 10 л води.

Alona
Аватара
Alona
Повідомлення: 81
З нами: 11 місяців 11 днів

Сообщение #16 Alona » 25.04.2017, 12:13

Арбузы прививают на лагенарию и подвои для арбузов, огурцов, дынь. Это мировая практика, на этом форуме есть тема прививки овощных культур, прививают помидоры, баклажаны, перец. Сама пробовала прививать огурцы и арбузы, в прошлом сезоне сумела вырастить хорошие арбузы.

Irisha
Irisha
Повідомлення: 26
З нами: 6 місяців 19 днів

Сообщение #17 Irisha » 07.05.2017, 20:31

Як сіяти ці кавуни на розсаду, адже для їх росту необхідна температура більше 25°С. В мене ж в квартирі максимум – це 20-21. А поки прийде тепло, то тоді вже буде пізно сіяти на розсаду. Як люди сіють кавуни на розсаду, інкубатор хоч включай для кавунів.

Вернуться в «Вирощування баштанної продукції»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 2 гостя