Як вибрати гарного коня

Описание: Форум про розведення великої рогатої худоби

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #1 errror » 10.01.2017, 10:46

У наш час багато людей вирощують сільськогосподарську продукцію на власних ділянках, площа яких нерідко сягає 3 га, тож тут без допомоги коня не обійтися. Якщо ви тільки плануєте купити собі помічника, то наші поради саме для вас.

Купуючи коня, потрібно ретельно оглянути його з усіх боків. Для початку підійдемо до нього збоку ліворуч. Оглянемо голову, яка має бути не дуже велика, пропорційна, з рухливими, правильно поставленими вухами.

Оглядаючи очі, необхідно з'ясувати, як реагують зіниці коня на різне освітлення і чи немає на рогівці білих плям, украплень або більма. Коли очі понад міру випуклі - швидше за все кінь близькозорий. Якщо тварина кілька раз хворіла на запалення очей, то ушкоджене око в нього менше від здорового.

Кінь з очима, що зовні здаються здоровими, може мати поганий зір і навіть бути сліпим, наприклад за непорушності зіниці ("темна вода"). Тому обережно піднесіть руку до рівня очей коня і помахайте нею. Кінь з нормальним зором повинен злегка відсахнутися.

Ніздрі мають бути рухливі. Слизова оболонка внутрішньої порожнини ніздрів рожевого кольору з невеликою кількістю чистого слизу без запаху. Блідість чи почервоніння слизової або розрощення і виразки на ній, а також гній можуть вказувати на різні захворювання.

Губи коня мають повністю затуляти рот і добре утримувати корм. У кутиках рота не повинно бути ніяких ран чи мозолів, бо тоді буде дуже важко керувати таким конем.
Попросіть господаря, щоб він розтулив тварині рот, і уважно огляньте зуби. У віці 2,5 року молочні різці (передні зуби вгорі) починають випадати. Заміна молочних різців на постійні (2,5-5,5 року) - постійні зачепи прорізуються в 2,5 року, а повністю виростають до трьох років, середні прорізуються в 3,5 року, виростають до 4, окрайки прорізуються в 4,5 роки, а виростають до 5,5 року. Купувати молодого коня найкраще в цьому віці: так ви з певністю можете визначити його вік, в інших випадках покладайтеся на чесне слово продавця.

Для коней запряжних порід бажана середня за довжиною м’язиста шия, що виходить під кутом 45°. Голова і шия коня - це своєрідний важіль, за допомогою якого кінь під час руху переміщує свій центр ваги.

Щоб не мати проблем з натиранням холки, вибирайте коня з довгою, широкою, дещо зависокою холкою, а не з гострою і короткою.

Спина має бути пряма, широка і довга. Так, щоб кінь ніби вміщувався у формат лежачого прямокутника. Карпоподібна (вигнута догори) спина є вадою. Якщо в коня коротка спина, то, зазвичай, недостатня довжина грудної клітки і під час ходи кінь буде засікати передні ноги задніми. Широка форма спини вказує на добрий розвиток м’язевості і достатню ширину тулуба.

Крижі повинні бути короткі, широкі й прямі, з добре розвинутою м'язевістю. Чим ширша і об'ємніша м'язевість попереку, тим краще діє важіль спини. Тому вузький поперек з погано розвинутими м'язами характеризує слабосилість коня.

Грудна клітка має бути широка, округла, черево - добре розвинуте, округлої форми, не втягнуте, але й не відвисле. Якщо ви купуєте жеребця і маєте намір парувати ним кобил, зверніть увагу, чи опущені обидва сім'яники до калитки.

Круп коня повинен бути пропорційний, достатньо широкий (у кобил, зазвичай, ширший, ніж у жеребців) з розвинутими м'язами.

Під час огляду хвоста зверніть увагу на зачоси, які свідчать про наявність личинок ґедзів і глистів у прямій кишці. Добра постава хвоста і його відокремлення від тулуба під час руху вказують на енергію та здоров’я коня.

Ноги в коня повинні бути міцні, з добре розвинутими м'язами та сухожилками. З вад постави задніх кінцівок відзначають Х-подібність (зближення) і О-подібність (розширена постава) в скакових суглобах. Під час огляду бажано промацати скаковий суглоб (п'ятку), чи немає в ньому гуль чи розрощень. Гуля на п'ятці (курба) виникає від перевантаження коня під час роботи, особливо в молодому віці. В старшому віці вона іноді зменшується і зникає.

Шпат - кісткове розрощення скакового суглоба з характерним конвульсійним посмикуванням ногою - "когутячий хід". З часом це призводить до кульгавості. Щоб перевірити коня на захворювання шпатом, його круто повертають у різні боки і різко рухають вперед чи осаджують назад. Кінь із шпатом підсмикує хвору ногу.

Бурсит (піпгак) - розрощення підшкірної клітковини в межах п’яткового горба. Це м'яка пухлина (спочатку болюча), яка виникає внаслідок запалення слизової оболонки сумки від травм та лежання на твердій підлозі. Працездатність від цього не знижується.

Постава задніх кінцівок вважається правильною, якщо під час огляду вони затуляють передні, а під час огляду збоку - скаковий та путовий суглоби торкаються вертикальної лінії, що виходить із сідничного горба. Під час огляду спереду між двома передніми копитами повинна бути така відстань, щоб вільно вмістилося ще одне таке копито, а між задніми копитами - без просвітів.

Путові суглоби передніх та задніх ніг амортизують удари кінцівок під час руху коня. Вони повинні бути добре розвинуті, широкі, чітко виражені, сухі без потовщень і наливів. Путо, або бабки - найзвуженіша частина ноги. Бажано, щоб вони були не дуже короткі і не дуже довгі. В нормі бабки передніх ніг нахилені до горизонту під кутом 55-60°, задніх -60-65°. Провислі бабки вказують на слабкість зв'язок.

Передні кінцівки розставлені трохи ширше від задніх, їхні кістки короткі, спрямовані вертикально і з’єднуються під тупішим кутом, ніж кістки задніх ніг. Це зумовлює меншу втому м'язів передніх кінцівок порівняно з м'язами задніх.

Для всіх коней бажана довга, косо поставлена лопатка, за якої забезпечується більший винос уперед плечолопаткового з'єднання збільшується винос і піднімання кінцівки і створюється ширший, розмашистіший хід.

Передпліччя має бути обм'язненим і приблизно на третину довшим від п’ястка.
Зап'ястя - це суглоб між передпліччям і п'ястям. Часто в народі його помилково називають коліном. Воно повинно бути сухе, широке, з виступаючою ззаду додатковою кісточкою. Через недостатній розвиток п'ясткової кістки виникає перехват під зап’ястям ("перешнурований зап’ясток"). Внаслідок ударів спереду на зап'ястковому суглобі розвивається припухлість - бурсит зап'ястя, а позаду суглоба - тріщини з мокрецем. Набуте або вроджене викривлення передньої кінцівки з вип'ячуванням зап’ястя вперед, як у кіз, являє собою козинець. Протилежністю йому є запале, ввігнуте, подане назад і недорозвинуте ("теляче") зап'ястя. Це свідчить про перевантаження коня у молодому віці.

Тепер звернемо увагу на п'ястя. Бажане коротке, добре розвинуте, правильно поставлене п'ястя без надкістників (кісткових потовщень). Із серйозних вад у цій ділянці ноги трапляється брокдаун - скорочення і потовщення сухожилок - згиначів або міжкісткового середнього м’яза внаслідок їхнього розтягнення або надриву. Виникає кульгавість, яка повністю не виліковується. Надкістні - кісткові розрощення, особливо на суглобах і поблизу суглобів та сухожилок - викликають кульгавість.
Копита мають бути міцні, з глянцевою поверхнею, без тріщин і недеформовані. Форма копит вважається правильною, коли зачіпна частина в 2-2,5 раза вища від п’яткової. Обов'язково підніміть ногу коня і огляньте підошву копита. Приблизно третину підошви займає пружне рогове утворення - стрілка, напрямлена своїм вістрям до зачепа копит. Підошва копита повинна бути дещо куполоподібною (всередину) з добре розвинутою стрілкою. Якщо підошва копита має випуклість до землі (так зване повне копито), це призводить до намулів кінцівки.

Потрібно обов’язково оглянути коня у русі з обох боків. Найкраще - побачити, який він у роботі, запряжений у віз чи в сільськогосподарське знаряддя. Так ви будете знати, який кінь у керуванні і чи немає в нього поганих звичок під час запрягання.

Вернуться в «Велика рогата худоба»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость