Як у короткий термін безрідну череду перетворити в породну?

Описание: Молочне козівництво та вівчарство, розведення та утримання кіз та овечок. Годування, розведення, утримання

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #1 errror » 24.11.2016, 18:43

Якщо господарі поставили за мету одержувати не лише молоко на продаж, а й заробляти на племінному молодняку, тож, у череді потрібно тримати козла племінного, чистої крові, який народився від високопродуктивної матері. І якщо в господарстві поголів'я місцеве, безпородне й малопродуктивне, такого козла можна використовувати для так званого поглинального схрещування. Мета цього схрещування - перетворити всю череду в породну, до того ж за короткий час. У різних країнах такий вид схрещування відіграв важливу роль у масовому підвищенні продуктивності кіз. У США, наприклад, колись поглинальним схрещуванням місцевих маток з ангорськими козлами турецького походження лише за кілька років було створено велике ангорське козівництво. Для недосвідченого читача пояснимо суть поглинального схрещування. Простих маток парують із породним плідником. З-поміж отриманого помісного потомства на розплід відбирають кращих, тобто з найвираженішими ознаками тієї породи, до якої належить козел-батько. Інших помісних тварин вибраковують і відгодовують на забій або продають на розплід до інших господарств.
Парувати з помісними козами, які доводяться йому дочками, породного козла небажано, потрібно поміняти його на іншого, теж високопородного. Його спаровують із помісними молодими матками й одержують помісне поголів'я другого покоління. Знову відбирають кращих і вибраковують гірших. Для парування потрібний інший козел тієї ж чистокровної породи. Недарма деякі досвідчені козівники, заглядаючи вперед, купують відразу двох неспоріднених між собою козликів для вирощування на розплід, щоб потім не бігати в пошуках потрібного плідника. Буває, міняються з кимось із серйозних козівників, які теж мають висококровних козлів.
Потомство третього покоління вважається уже достатньо цінним стосовно породи, а четвертого й п'ятого - чистопородним за умови, що ознаки породи в наявності. Одне завжди треба мати на увазі. Породна череда, виведена шляхом поглинального схрещування, завжди більш вимоглива, ніж місцеві кози. їй потрібні кращі корми і тепліше приміщення. Тому-то, відбираючи тварин на розплід, зважають не тільки на ознаки тієї породи, до якої належав козел, а й на кращі якості місцевих кіз, тобто невибагливість, міцність організму, життєздатність.
Ось один із прикладів поліпшення породності кіз у присадибному господарстві. Спочатку тут розводили безпородних тварин. Потім господарі придбали привезеного з-за кордону, козлика. Він дуже мерз від холодів. Його кутали в пухову хустку, оберігали від застуди. Потроху організм тварини сам виробив захист від холоду: крім основної вовни, в козлика виросла підвовна, начебто він одягнув теплу білизну. Почали відбирати кізок від нього спершу за надоєм, а коли набралися досвіду, то й за статурою (чим міцніше, тим краще), а після - й за багатоплідністю, щоб надалі заробляти на продажі породного молодняку. Отак і створилася гарна продуктивна череда.

Вернуться в «Козівництво та вівчарство»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость