Чи пора кізкам на побачення до козла?

Описание: Молочне козівництво та вівчарство, розведення та утримання кіз та овечок. Годування, розведення, утримання

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #1 errror » 24.11.2016, 18:44

Якщо в череді немає козла, то як у пасовищний сезон господарям довідатися про настання статевої охоти в маток? Про це часто запитують молоді господарі. Щоб не пропустити строк охоти, треба пам'ятати: статевий цикл у кіз триває 17-19 діб (з коливаннями від 4 до 26 діб). Після козління матка знову готова до козла на 14-й день. Це можна помітити з її поведінки, стану. Коза втрачає апетит, часто мекає, безупиннё крутить хвостиком і з-під нього тягнеться нитка виділень. Коли під хвостиком слизова оболонка надмір почервоніє, треба негайно парувати з козлом. Якщо він поруч, на одному дворі з козою, турбуватися нема про що. Він сам відчує її стан і, якщо сидить під замком, стане прориватися до матки крізь усі перешкоди, аж до того, що розіб'є двері в тріски.
Іноді в кіз проходить так звана "тиха охота". Для таких кіз добре б мати в господарстві хоча б будь-якого козла, наприклад, на відгодування - він буде "пробником", сигнальником охоти, яка почалася в кози. Але буває так. Увечері господарі запідозрили в матки схильність до козла, але не вважали за потрібне підпустити його до неї, поклали собі дочекатися ранку, коли охота проявиться виразніше. Вранці козел кидається до самки, а вона дає йому "від воріт поворіт", тому що статева охота в неї вже минула, лише характерний запах залишився, що і обманює плідника. Отож, господарям потрібно бути пильними, якщо вони не хочуть, щоб матки в їхній череді залишилися яловими.
У народі склалися свої методи визначення охоти в кіз. Радять покласти руку на хрестець тварини й злегка натиснути. Якщо коза прогнула хребет ближче до задньої частини й швидко завертіла хвостиком, вона "у самому азарті", як кажуть козівники. Вважають, ще визначити охоту можна й з того, як тварина потягується. Якщо дуже відставляє зад - в охоті, якщо потягується вся - просто об'їлася в останнє годування.
Деякі козівники скаржаться, що матки подовгу не приходять в охоту. Найдосвідченіші козівники вчать: вранці натще протягом тижня давати по жмені жита, у крайньому разі - пшениці. У чому суть, важко сказати, однак запевняють, що допомагає. А взагалі варто враховувати, що навесні й улітку статева охота в кіз часто проявляється без виражених ознак, а тому господарі можуть не помітити її. Навесні в охоту частіше приходять ті кози, які недавно дали приплід.

Вернуться в «Козівництво та вівчарство»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость