Як правильно робити відлучення поросят

admin M
Администратор
Аватара
admin M
Администратор
Возраст: 43
Репутація: 6 (+6/−0)
Повідомлення: 162
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #1 admin » 06.11.2016, 15:41

Відлучення поросят - важлива складова технології вирощування свиней. Адже від її успішного виконання значною мірою залежать стан здоров'я і продуктивність свиноматок, а також ріст поросят у подальший період. Часто буває, що поросята після відлучення різко знижують енергію росту і хворіють на кишково-шлункові хвороби та застуду. При відгодівлі такий молодняк погано поїдає корми та оплачує їх, пізно набуває реалізаційної кондиції. Тож для запобігання негативним явищам необхідно ретельно підготувати до відлучення як свиноматок, так і поросят.

Традиційно відлучення поросят від маток проводять у віці 60 днів. До цього часу різко знижується утворення і виділення молока в молочній залозі свиноматок, поросята привчені до поїдання додаткових кормів і підготовлені до самостійного існування.

Способи відлучення
Свинарям-аматорам і фермерам можна рекомендувати кілька способів відлучення поросят від маток.

Спосіб 1. Від багатомолочних маток, у яких і після 60 днів підсисного періоду продовжує утворюватися молоко, поросят віднімають поступово - протягом 4-5 днів, щодня скорочуючи кількість смоктань. У перші два дні після відлучення поросят підпускають до матки 4-5 разів, наступи два дні - по 2 рази на добу, а останнього дня - лише раз. За ці дні свиноматка "присушує" вим'я, а поросята дефіцит материнського молока компенсують великою кількістю підгодівлі. За такого способу відлучення матки не хворіють на мастит вимені.

Спосіб 2. Можна застосувати поступове відлучення: спочатку в л- мають найбільших, найсильніших та енергійніших поросят і переводять їх на самостійну годівлю, а слабших поросят залишають під маткою ще 10-15 днів. Це дуже корисно для "вирівнювання" приплоду. Однак потрібно обов’язково стежити, щоб у матки були відсисані всі соски, інакше може трапитися запалення вимені.
За такого відлучення свиноматки використовуються менш інтенсивно і дають менше приплоду.

Спосіб 3. На невеликих фермах по отриманню поросят або на подвір'ях, де утримують кілька свиноматок, застосовують метод "збірного гнізда". Поросят, що відстали у рості, після відлучення об’єднують в одне гніздо і підсаджують до спокійної високомолочної свиноматки. Свиноматка-годувальниця вигодовує поросят протягом 2-3 тижнів. За цей час вони швидко видужують і майже наздоганяють однолітків за живою вагою.
Недолік цього методу відлучення поросят полягає у тому, що в потрібний момент може не виявитися такої свиноматки. Тоді "збірне гніздо" переводять на годування штучним молозивом, ЗЦМ, соєвим або вівсяним молоком.

Спосіб 4. Відлучення поросят від маток раніше, ніж у 60 днів, називається раннім. У цьому є чимала вигода. Основне завдання полягає в тому, що від свиноматки одержують більше поросят. До того ж, скорочення лактації захищає матку від виснаження. Лише трохи знижується її вгодованість та за короткий строк вона приходить в охоту. Є певна економія в кормах, оскільки підсосній свиноматці кормів потрібно вдвічі більше, ніж холостій або поросній. Скорочення лактації на ЗО днів дає економію кормів близько 1 ц корм. од.

За раннього відлучення матки триваліше зберігають високу багатоплідність, а поросята раніше привчаються до підгодівлі, у них краще розвивається травний тракт, а відтак ефективніше використовуються корми.
Отже, у фермерському і присадибному господарстві при визначенні строків відлучення поросят необхідно враховувати не лише можливості забезпечення ранньовідлучених поросят повноцінними кормами, а й біологічні особливості свиноматок.
Після опоросу свиноматка приходить в охоту на 2-4-й, 23-25-й, 44-46-й, 65-67-й день і т.д. - до тих пір, доки не відбудеться плідне покриття або запліднення. З метою підвищення заплідненості маток відлучати поросят рекомендується за 7-10 днів до приходу її в чергову охоту. Тож оптимальним часом раннього відлучення поросят для присадибного господарства буде вік 35-40 днів, тоді від матки одержують за рік 2,2 опороси і близько 23 поросят.
Строки приходу свиноматок в охоту після закінчення підсисного періоду значною мірою залежать від їхньої вгодованості. Однаково погано приходять в охоту виснажені й ожирілі матки. За 60 днів підсисного періоду свиноматки втрачають до 30-35 кг живої маси і часто виходять після підсосу виснаженими, що призводить до збільшення періоду від відлучення поросят до парування, зниження заплідненості і збільшення ембріональної смертності. Таким маткам треба давати кормів на 5-20% більше норми, внаслідок чого вони швидше приходять в охоту, підвищується інтенсивність овуляції та заплідненість.
Свиноматки після відлучення поросят і до запліднення особливо чутливі на вітамінні добавки. Включення до раціону маток вітамінів А і 0 прискорює відновлення статевої циклічності, у них на 4-7 днів скорочується інтервал від відлучення до ефективного парування, підвищується заплідненість і виживання ембріонів, збільшується багатоплідність, великоплідність, молочність, у 2-3 рази знижується кількість мертвонароджених поросят і підвищується природна резистентність новонароджених.

Щоб підвищити продуктивність свиноматок

Для підвищення продуктивності свиноматок можна рекомендувати свинарям доволі ефективний спосіб - збільшення на 25-30% норми годування маток на протязі 7-14 днів перед заплідненням. Навіть у маток з низькою вгодованістю така короткочасна надмірна годівля сприяє скороченню терміну від відлучення до настання охоти, підвищенню багатоплідності.
При підготовці свиноматок до парування, крім концентратів, їм необхідно давати люцернове сіно, трав’яне борошно, гарбуз, цукрові або напівцукрові буряки, комбінований силос, а влітку - зелену траву.

Вернуться в «Свинарство»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость
Боты: Yandex [Bot]