Цитрусові на присадибній ділянці

Описание: Все про вирощування плодових дерев на присадибних ділянках

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #1 errror » 05.03.2017, 18:38

Вирощування цитрусових культур в Україні, особливо у північних областях, на присадибній або дачній ділянці можливе лише в цитрусаріях траншейного типу з герметичним світлопроникаючим двосхилим дахом, котрий також виконує роль теплоізолятора, особливо у зимовий період.

Тож, прочитавши в літературі про траншейку культуру цитрусових, заходився споруджувати на присадибній ділянці власний цитрусарій. Він являє собою підземну споруду без штучного підігріву. Відсутність вітру, зменшення сонячної інсоляції, а також підвищена вологість повітря усередині цитрусарія сприяє повноцінному росту цитрусових (апельсин, лимон, мандарин та ін.). Важливе значення має вибір місця для траншеї. Вона має бути розміщена з південного боку і захищена будинком чи іншою спорудою від холодних північних вітрів взимку. З інших трьох сторін (східної, південної та західної) цитрусарій обсаджують плодовими деревами, проте вони не повинні його затінювати. Місце для траншеї має освітлюватись сонцем увесь світловий день.

Ширина траншеї — 1,5 м, довжина — 3,6 м, напрямок зі сходу на захід, глибина — не менше 1,5 м. Можна копати її завглибшки 1 м і підсипати грунтом ще на 0,5 м, але загальна глибина має бути 1,5 м. Щоб не обсипався грунт, стінки обклав шифером і закріпив його цвяхами до дерев’яного каркаса, який виступає над землею. До каркаса прибив крокви, а у верхній частині шурупами прикріпив їх до металевого рівнобічного кутника, котрий виконує роль гребеня даху. Відстань між дерев’яними кроквами 325 мм для закріплення шибок із скла або поліетиленової плівки.

Особливу увагу треба приділити грунту в цитрусарії, бо на глибині півтора метра він неродючий, в ньому майже немає гумусового шару. Тому на дно траншеї слід насипати шар родючого грунту, а садильні ями глибиною 0,5 м і діаметром 0,8 м заповнити родючою землею з перегноєм і в них садити саджанці. Також необхідно злегка провапнувати грунт, особливо під мандарином, і полити марганцевокислим калієм вишневого кольору. Від внесення соломи і деревної стружки з азотно-фосфорно-калійними добривами грунт стає пухким, повітро- і водопроникним. Саджанці слід садити по центру траншеї з відстанню в ряду не менше 1,2 м, а від стіни 0,7 м.

У травні я придбав на Володимирському ринку м. Києва щеплений саджанець мандарина невідомого сорту з дуже пошкодженою та оголеною кореневою системою і посадив у цитрусарій. Як відомо, усі цитрусові не переносять пошкодження і оголення коренів, тому мандарин у перший рік скинув майже всі листки і не виявляв ніяких ознак життя. На зиму грунт під ним вкрив напівперепрілим гноєм з соломою і деревною стружкою, що дало змогу запобігти промерзанню грунту й зберегти тепло. Весною грунт під мандарином перекопав і, на моє здивування, в кінці травня він зацвів. Квіточки білі, досить великі, двостатеві. Пелюстки з численними ефірними залозами чимось нагадували за запахом білу акацію. Квіточок налічувалось шість, але мені довелося всі обірвати, бо мандаринове деревце було дуже маленьке. Листки дрібні, кора на стовбурі до осені погано визріла і було помітно, що деревце недостатньо підготувалось до зими. І хоч я дбайливо вкрив дах цитрусарія двома шарами плівки, а навколо деревця зробив дерев'яний каркас, утеплений стеблами кукурудзи, а зверху склом, окремі гілки і листочки підмерзли в зимовий період.

Спостереження показали, що мандарин як найбільш морозостійка культура з поширених цитрусових (апельсин, лимон), поступово переходячи в стан глибокого спокою, переносить морози до - 5°С протягом 1,5 — 2 місяців. Крім того, при мінусових температурах він може 2 - 3 місяці перебувати в повній темряві. Втрачені листки відновились і мали здоровий вигляд. І ось уже два роки росте мій мандарин на присадибній ділянці без штучного обігріву. Це дозволило мені сподіватись на вдале вирощування цитрусових культур у цитрусаріях підземного типу.

Упевнившись в тому, що мандарин, посаджений в цитрусарій траншейного типу, не вимерзає взимку, вирішив посадити лимон та апельсин. Укорінений живець лимона сорту Курський придбав у радгоспі «Пуща-Водиця». Перед садінням в цитрусарій підростив його в кімнатних умовах, щоб саджанець мав потужнішу кореневу систему і краще прижився в осінній період, а це, сподіваюсь, забезпечить йому успішну зимівлю.

З настанням морозів навколо лимона встановив дерев’яний каркас, який укутав поліетиленовою плівкою. Верхню частину засклив для проникнення світла та спостережень. Формування крони лимона планую провести таким чином, щоб створити невеликий кущ. У перші 2 - 3 роки після садіння залишатиму по 4-5 гілочок, запобігаючи надмірному росту окремих з них у висоту прищипуванням верхівок та добиваючись овальної форми крони.

Олег
Олег
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 100
З нами: 7 місяців 24 дня

Сообщение #2 Олег » 10.09.2017, 23:54

Єдиним видом цитрусових, котре може зимувати в Україні є Понцирус тріфоліата, та й то лише
в західних областях та на Закарпатті. Наприклад, у Польщі він зимує. Тріфоліата листопадне дерево, саме тому і витримує зиму. Проте, його цінність як джерела фруктів - ніяка. Він вирощується як декоративне дерево і як екзот.
Вирощував лимон і мандарин щеплені, але взимку тримав у приміщенні. Лише з травня виносив у сад. Лимон ріс, цвів, але не плодоносив, зате мандарин - авже ж. У мене був Уншіу, т.зв. пухлий. Плоди дозрівали взимку, спілі були куди як солодші від купованих.
Зараз маю пондерозу, цвіте, поки що не плодоносив.

Veronika27 F
Аватара
Veronika27 F
Возраст: 26
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 11
З нами: 5 місяців 4 дня

Сообщение #3 Veronika27 » 21.09.2017, 15:37

Подскажите, пожалуйста, какой сорт лимона посадить в саду чтоб плодоносил? Или нужно в горшок садить и выносить, как в последнем сообщении?


Вернуться в «Плодові дерева»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость