Вирощування стрептокарпусів доступне навіть для новачків

Описание: Ділимося досвідом з вирощування садових та кімнатних квітів

Lariska
Аватара
Lariska
Репутація: 6 (+6/−0)
Повідомлення: 224
З нами: 1 год 8 місяців

Сообщение #1 Lariska » 06.11.2016, 13:07

Стрептокарпуси, або стрепси, належать до родини геснерієвих і в дикому вигляді ростуть в горах у вологих і тропічних лісах Екваторіальної та Південно Африки. Вони - близькі родичі сенполій. Сучасні гібридні стрептокарпуси, які я вирощую, - це багаторічні рослини з ворсистими листками зеленого кольору завширшки 4-6 см та 30-35 см завдовжки. У деяких сортів листки строкаті з білими перламутровими плямами, які підвищують декоративність рослин.
Квітки у стрептокарпусів найрізноманітніших кольорів і відтінків: білі, рожеві, блакитні, бузкові, лавандові, червоні, малинові, фіолетові, майже чорні, лососеві, сині, пурпурові. І кожна з них прикрашена рисочками, цяточками, стрілочками, чарівними сіточками тощо. Нещодавно вивели сорти з квітками лососево-помаранчевого забарвлення та коралово-лососевого, що вважається великою рідкістю, так само, як і в сенполій.
Є фантазійні сорти з радіальними смужками різної ширини на пелюстках. При цьому розмальовка візерунків на пелюстках стрептокарпусів набагато цікавіша, ніж у сенполій. Квітують стрептокарпуси від ранньої весни до пізньої осені, а якщо вони ростуть на підвіконні, то й усю зиму, якщо їх досвічувати лампами денного світла. Квітують вони дуже пишно, бо біля кожного листочка з пазухи виростає по 3-10 квітконосів, з яких кожен несе 3-7 квіток. Є сорти, в яких одноразово зацвітає до 50 квіток на одній рослині.
Окремі сорти мають великі й важкі квітки, тож їх доводиться підв'язувати, щоб не падали. Квітки в стрептокарпусів в діаметрі від 3 до 9 см залежно від сорту. Є сорти з довгими квітконосами і їх можна підв'язувати в кашпо, де вони мають дуже гарний вигляд. Серед стрептокарпусів існують духмяні сорти, чого зовсім немає серед сенполій.

Розмноження стрептокарпусів
Розмножуються стрептокарпуси швидше, ніж сенпо-лії. Якщо зрізати і укоренити цілий листочок стрептокарпуса, то біля його основи виросте кілька молодих рослинок, як і при розмноженні сенполій.
Але з одного листка стрептокарпуса можна виростити кілька десятків молодих рослинок. Для цього потрібно зрізаний листочок, порізати впоперек чистим і гострим лезом на шматочки довжиною 4-5 см. Потім ці шматочки, обробивши топазом (препаратом від хвороб і всіляких гнилей), висадити в горщечки по 1 або 2 шт. на глибину 1-1,5 см у суміш із торфу і вермикуліту (3:1).
Щоб листочки не падали, їх підпирають паличками, ставлять етикетку з назвою сорту, ледь поливають, щоб ґрунт був вологий, але не мокрий, ставлять у прозорий пакетик, який зверху застібають на шпильку, обов'язково залишивши отвір для виходу зайвої вологи. Пакетик ставлять у світле місце, обов'язково притінивши від сонця, утримуючи температуру повітря -22-25°С вдень та вночі, особливо вночі. Раз на 3-4 дні пакетик відкривають, перевіряють як почувається листочок і коли треба, то скроплюють повітря з пакетику золою з пульверизатора. Ґрунт у горщику краще не поливати, щоб не було перезволоження.
Коли листочок стрептокарпуса, зрізаний для розмноження, широкий (10-12 см). то в нього спочатку вирізуємо центральну жилку (фото 3). Відокремлені половинки листка ріжемо на шматочки 5-6 см і тим боком, що був прикріплений до центральної жилки, садимо в горщик (фото 4). Злегка поливаємо і ставимо в пакет. Усе робимо так, як робили в попередньому випадку. Маленька таємниця: чим більше жилок є в нижній частині листка, якого висаджуємо на вкорінення, тим більше рослин виросте, оскільки маленькі рослини відростають саме біля жилок. Через 1,5 місяця, після того як висадили шматочки листочків, біля них з'являються маленькі листочки молодих рослинок. Коли вони підростуть, щоб їх можна було взяти в руки, їх відділяють від материнського листка й розсаджують у суміш з торфу, вермикуліту і подрібненого моху-сфагнуму. Кожну таку рослинку садять у маленький горщечок діаметром 6-8 см або в одноразові пластикові стаканчики, зробивши заздалегідь у дні маленьку дірочку для стоку води. Після садіння їх ставлять у прозорі пакетики на 1,5-2 тижні, де вони приживлюються й підростають.
Ще розмножую стрептокарпуси поділом дорослих рослин. Кущ цієї рослини має кілька верхівок, але один спільний корінь. Коли таких верхівок на одній рослині виросте багато, цей кущ виймаю з горщика, обтрушую землю і руками відділяю верхівки одна від одної так. щоб біля кожної були корені. Старі й неживі корені, якщо вони є. відрізую й викидаю. Якщо руками неможливо поділити кущ, то розділяю його за допомогою чистого й гострого у£>жа. Місце розрізу присипаю подрібненим на порошок деревним вугіллям. Потім відділені частинки куща висаджую в горщики, у які на дно насипаю подрібнений пінопласт для дренажу, а потім ґрунтову суміш. Посередині горщика ставлю відділену частинку куща, присипаю ґрунтом, злегка притискуючи його до кореня, поливаю та ставлю в пакетик на 7-10 днів.

Догляд за рослинами
Незалежно від способу розмноження обов'язково обробляю рослини пестицидами. Один раз на місяць всю свою колекцію квітів профілактично обприскую з пульверизатора від хвороб топазом, а наступного місяця один раз обробляю препаратом актеллік від шкідників і так чергую обприскування впродовж усього року.
Срептокарпуси ростуть швидко і тому потребують частих підживлень мінеральними добривами. Дуже добре стреп-токарпуси відгукуються на підживлення добривом "Кеміра-люкс". Для сенполій і стрептокарпусів потрібно давати цього добрива тільки одну чайну ложечку на 10 л води. Підживлювати цим добривом потрібно один раз на два тижні. Від "Кеміра-люкс" у стрептокарпусів масово відростають листки, а чим більше листків, тим рясніше цвітіння, бо з основи кожного листка виростає 3-10 квітконосів.
Стрептокарпуси добре ростуть у кімнатних умовах за температури +20-25°С.
Для того щоб взимку, коли працює опалення, рослини краще витримували сухе повітря, потрібно його зволожувати, розкладаючи між горщиками вологий мох-сфагнум. Кінчики листочків, які підсихають, потрібно обрізувати. Листки, в яких відцвіли всі квітконоси, теж видаляють, щоб дати місце новим листочкам, які будуть давати квітконоси.
Поливають стрептокарпуси інакше, ніж сенполії. Стрепси швидко використовують воду і потребують частішого поливу, але й перезволожувати їх не можна, бо коренева система у них невелика і якщо їх перезволожити, то коріння швидко загниває. Через 15-20 хвилин після поливу зайву воду з піддону треба вилити. Стрепси краще витримують пересушування ґрунту. Навіть якщо при цьому листячко зів'яло і звисає через край горщика, то після поливу й обприскування чистою водою з пульверизатора воно швидко відновлюється.
Пересаджувати стрептокарпуси бажано двічі на рік. Горщики їм потрібні не глибокі: для маленьких рослинок 6-8 см у діаметрі, для трохи старших 10 см, а дорослі, що вже рясно квітують, потребують горщиків діаметром 12 см, але не більше. У більші за розміром горщики висаджувати не варто. Велику масу землі рослини не освоюють, вона починає закисати, коріння буде гнити, може відмерти і рослина загине. Жовті і пошкоджені листки, а також старі листки, у яких усі квітконоси відцвіли, видаляю. Для садіння дорослих стрептокарпусів роблю таку земляну суміш: 3 частини городньої землі, 3 частини торфу, 1 частина подрібненого до розміру лісового горішка деревного вугілля. Городню землю і торф перед садінням пропарюю на водяній парі, щоб знищити яйця й личинки шкідників, а також спори різних хвороб та насінням бур'янів.

У моїй колекції понад 50 найкращих, найцікавіших і найкрасивіших сортів стрептокарпусів. Надзвичайне моральне й естетичне задоволення отримую від споглядання їхньої краси. Тішуся, коли вони в мене квітнуть пишним цвітом: які ж вони прегарні, вишукані та яскраві. Гадаю, мине небагато часу, й стрептокарпуси з'являться в усіх шанувальників прекрасного. їх неможливо не любити, такі квіти, наче посмішка Бога - тепла, ніжна й ласкава.
У вирощуванні стрептокарпусів немає нічого складного. Усе робиться майже так, як і при вирощуванні сенполій. А найголовніше при вирощуванні квітів - це любов. Квіти відчувають, коли їх люблять і за те прощають господарю багато його помилки, і розкішно цвітуть. То ж побільше любові, любові й ще раз любові до квітів, і вони радуватимуть вас своїм цвітінням круглий рік!
У вас нет необходимых прав для просмотра вложений в этом сообщении.

Lariska
Аватара
Lariska
Репутація: 6 (+6/−0)
Повідомлення: 224
З нами: 1 год 8 місяців

Сообщение #2 Lariska » 08.02.2017, 10:48

Займаючись вирощуванням стрептокарпусів і набула чималого досвіду. Бажаючим любителям квітів надсилаю поштою садивний матеріал і вони часто задають запитання, які їх цікавлять. На окремі з них дам відповідь у цій статті.

Як поливати стрептокарпуси?
Немов би просте запитання, але окремі нюанси треба знати. У нас зазвичай як поливають? Уткнув пальцем у горщик, відчув, що земля суха, отже, треба поливати. Полили один раз, другий, а стрептокарпус уже й листки "повісив", хоч і ґрунт мокрий. Зів'яв, та ще й ґрунт у горщику має неприємний запах, і коріння згнило.
А це від того, що часто поливали без потреби, тому й земля закисає і коріння гниє. Річ у тім, що верхній шар ґрунту дійсно сухий, а нижній - зберігає вологу, і коли ми, думаючи, що земля в горщику висохла, поливаємо раз-по-раз, нижній шар постійно мокрий і закисає.
Я навчилася точно визначати, коли стрептокарпуси потребують поливу. Спостерігаю за листям стрептокарпусів і коли бачу, що верхній шар землі сухий, та ще й листочки у рослини ледь прив'яли, отоді вже дійсно в нижньому шарі ґрунту вологи не вистачає і треба поливати.
Коли полити прив'ялий стрептокарпус, він швидко нап'ється водички, листочки враз наберуть тургору і стануть тверді, яскраві й веселі. Треба бути дуже уважним, щоб визначити ту мить, коли слід полити, аби не залити рослину, але й не засушити.

А як рятувати рослини від аномальної спеки?
Останніми роками літні місяці в нас бувають спекот-ними і стрептокарпуси дуже страждають від спеки, а то й гинуть. Як відомо, оптимальна температура для стрептокарпусів 20-25°С, а у нас влітку буває до 34-38°С. Легше справлятися зі спекою, коли квартира облаштована кондиціонером.
Вирощуючи стрептокарпуси в квартирі на стелажах, краще досвічувати їх лампами денного світла за спекотної погоди не вдень, а вночі, коли надворі не так жарко, бо лампи теж виділяють тепло. Також варто за спекотної погоди горщики з рослинками знімати із стелажів і ставити на підлогу, де трохи прохолодніше.

Часто квітникарі-аматори запитують: коли найкраще вкорінювати листочки стрептокарпусів, щоб вони добре приживилися?
Найкраще вкорінюються фрагменти листочків стрептокарпусів, коли спадаючий Місяць у сузір'ї Тільця: навесні - у березні-квітні, восени - у вересні-жовтні (коли немає спеки). Вкорінювати фрагменти листочків стрептокарпусів слід у ледь вологому торфі з додаванням вермикуліту, який нейтралізує кислотність торфу. Ґрунт (торф) має бути ледь вологий, щоб фрагменти листочків у ньому не гнили.
Аби правильно визначити ступінь вологості ґрунту, треба після того, як зволожили ґрунт, взяти його в жменю і стиснути в кулаці. Коли розкриєте кулак, ґрунт має зберігати свою форму, він не повинен розсипатися. Потім цей ґрунт з кулака треба випустити на землю з висоти грудей. Він має розсипатися на дрібні часточки.
Так визначають досвідчені агрономи оптимальну вологість ґрунту, щоб він був і не пересушений, і не перезволожений.
Цю вологу суміш насипають у горщики і висаджують у неї свіжонарізані фрагменти стрептокарпусів на глибину 1-1,5 см. Потім на горщик надягають прозорий целофановий пакет і з пульверизатора збризкують листочки та внутрішні стінки пакета.
Увага! Не поливають, а тільки збризкують, бо за поливу листочки можуть підгнивати (із-за того ж таки перезволожений). Потім пакет зверху зав’язують або скріплюють шпилькою, щоб утворилася така собі міні-тепличка, і ставлять на світле (але не сонячне) прохолодне місце, де температура 20-23°С. Через 4-5 днів пакетик відкривають і перевіряють, чи є на внутрішніх стінках роса. Якщо є, то залишають без змін, а коли немає і стінки пакетика сухі, тоді легенько з пульверизатора збризкують і знову закривають пакетик. Так роблять упродовж двох місяців. Коли фрагменти листочків укоріняться, пакетики знімають з горщиків і надалі вже біля вкорінених фрагментів починають з’являтися маленькі молоді рослинки стрептокарпусів, які через кілька місяців, коли вони підростуть, розсаджують у маленькі горщики.

Часто запитують: чому перша квіточка стрептокарпуса малого розміру? Бо молоденькі рослини ще не мають сили дати велику квітку, а вже коли стрептокарпус стане старшим, він зміцніє і через рік дасть квіточку більшого розміру, її діаметр збільшиться на 20-25%.


Вернуться в «Квітникарство»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость