Лілія садова

Описание: Ділимося досвідом з вирощування садових та кімнатних квітів

Lariska
Аватара
Lariska
Репутація: 6 (+6/−0)
Повідомлення: 224
З нами: 1 год 8 місяців

Сообщение #1 Lariska » 09.06.2017, 05:45

Така рослина, як лілія садова має пряме відношення до сімейства лілійних. Ця рослина є цибулинним багаторічником. У природі є більше 80 різноманітних видів лілій. Їх велика частина була досить популярна серед квітникарів до того часу, поки завдяки зусиллям селекціонерів на світ не з'явилося безліч гібридних видів.

У природних умовах лілії можна зустріти в Європі, Азії, а також у Північній Америці. З цією прекрасною квіткою пов'язана велика кількість різних легенд. Так, у древній Греції вважалося, що лілії, пофарбовані в білий колір ― це крапельки молока богині Гери. У християн же ця біла квітка символізує Богоматір.

Лілію найчастіше використовують у геральдиці. Також ця рослина не обділена увагою і поетами з письменниками. Вона має надзвичайну красу, а ще й лікувальні властивості.

Особливості цибулин лілії

Такий багаторічник, як лілія виростає з цибулини. Цибулини можуть мати досить невелику величину. Так, їх діаметр може дорівнювати всього 1 см. Але в природних умовах зустрічаються дуже великі цибулини, діаметр яких може досягати приблизно 30 см. Цибулинки можуть мати різну форму: яйцеподібну або кулясту. На пагонах рослини розташовується велика кількість листових пластин. Висота стебел може варіюватися від 50 до 250 см (залежить від виду і сорту). У деяких видів листові пластини закручуються по спіралі, а в інших ― вони просто зібрані в листову прикореневу розетку.

У рослини є одне суцвіття циліндричної форми, до складу якого входять всі квітки. До складу суцвіття, як правило, входить до 16 квіток. Буває, що на одній рослині зростає до 30 квіток, при цьому вони розпускаються не відразу, а поступово. При цьому цвітіння починається з верхньої частини і поступово переходить вниз. В середньому кожна квітка може прожити близько 8 діб. У центральній частині квіточок розташовується маточка і 6 тичинок. Форм самої квітки є велика кількість. В диких умовах можна зустріти лілію як білого, так і синього забарвлення, а ще рожевого, абрикосового і помаранчевого кольору. Також квітки можуть бути кольоровими. Поява плодів на рослині відбувається в жовтні місяці. Вони являють собою коробочки, усередині яких знаходяться насіння.

Види лілій

Існує досить велика кількість видів як природних, так і створених селекціонерами. Нижче представлені найбільш популярні види.

Азіатська лілія
До таких рослин відносяться гібридні, а також садові види (наприклад, лілія Давида, Тигрова лілія тощо). А ще до них відноситься і голландська лілія. Такі рослини є власниками порівняно невеликий цибулинки. Вони нормально ростуть і розвиваються практично в будь-яких умовах. Їм не страшна ні посуха, ні занадто низька температура повітря. Цей вид зацвітає дуже рано, в червні. Є компактні карликові сорти, у них висота стебла не буває більше 40 см, проте є й такі сорти, довжина пагонів яких доходить до 100 см. Квітка має форму чаші. На одному кущі може вирости досить велика кількість квіток.

Мартагон
Таких рослин є близько 100 різних видів. Вони мають досить довгі стебла. Ці види відрізняються своєю високою морозостійкістю. Для вирощування всіх цих видів підійде будь-грунт, при цьому освітленість особливого значення не має. Однак такий гібридний вид не набув великої популярності серед квітникарів.

Гібриди кандідум
Саме від такої садової форми утворилася лілія чисто білого забарвлення. У даного виду є не дуже велика кількість різновидів, але квітки у них неймовірно ароматні, досить великі і пофарбовані в насичені кольори.

Це далеко не повний список видів лілій, які ростуть як в природі, так і в садах. Завдяки праці селекціонерів з'являються все нові сорти. Гібридні рослини при цьому мають зовнішні відмінності, а також відрізняються і необхідними умовами вирощування.

Вирощування лілій у відкритому грунті

Вирощування лілій являє собою дуже захоплюючий процес. Слід пам'ятати, що така рослина вкрай негативно ставиться до процедури пересадки. У зв'язку з цим її рекомендується вирощувати без пересадок протягом декількох років. Для посадки лілій фахівці радять підбирати досить добре освітлене місце, захищене від сильних поривів вітру. Найбільш підходящий грунт для такого виду рослин повинен бути рихлим, добре дренованим і насичений поживними речовинами. Для того щоб квіти краще росли і менше хворіли, приблизно за 4 тижні до того, як вони будуть висаджені у ґрунт треба внести золу і все добре перекопати. Також для удобрення грунту підійде перегній і торф, а ще інші мінеральні добрива, які можна придбати в спеціалізованому магазині.
Під час вибору цибулини лілії в квітковому магазині, обов'язково потрібно з'ясувати, до якого саме виду має відношення ця рослина. Справа в тому, що особливості догляду у різних видів лілій дещо відрізняються. Зупинити свій вибір на найбільш міцних луковичках, на поверхні яких немає слідів ушкоджень, а також гнилі. При цьому варто врахувати, що мінімальна довжина корінців у таких цибулин дорівнює 5 см.

Особливості посадки

Висаджувати цибулини лілій потрібно в осінній або весняний час, в деяких випадках дану процедуру можна провести і влітку. Висадка рослин навесні є досить популярним варіантом. В даному випадку цибулина зможе добре вкоренитися, зміцніти і не замерзнути під час зимівлі.

Але фахівці радять все ж садити лілії в осінній час. Корінці встигають прижитись ще до перших морозів. Однак при цьому квітникарю слід вжити всі необхідні заходи для успішної зимівлі цибулинок. Посадку таких квітів, як правило, проводять в перший осінній місяць. Але в цей час у квітникаря можуть виникнути труднощі з покупкою якісних цибулинок. Можна в цей період пересадити лілії, наявні на ділянці.

Слід пам'ятати, що садити такі рослини у весняний і осінній час необхідно по одному і тому ж принципу. Насамперед потрібно підготувати лунку, для цього викопавши її. На дно ямки потрібно всипати пісок, а потім опустити в неї цибулину. Корінці необхідно акуратно розправити, а після цього знову в ямку насипати піску. Зверху цибулинку необхідно засипати грунтом, а по завершенню посадки потрібно досить рясно полити рослину. Глибина посадки залежить від виду і сорту лілії. Так, вона може бути 15-30 см.

Досить глибока посадка віддаляє початок цвітіння, але при цьому така лілія дає більшу кількість потомства. До настання осіннього періоду така рослина встигає розростися, і при необхідності в цей час можна провести пересадку лілії одночасно розмножив її. Однак не у всіх випадках потрібно чекати настання осіннього періоду, так, пересадку лілії можна проводити відразу після того, як рослина відцвіте.

Особливості пересадки:

потрібно викопати квітку за допомогою вил (це захистить цибулинки від пошкоджень);
кореневу систему необхідно облити водою;
потім відділяються молоденькі пагони і занурюються на деякий час у слабенький розчин марганцевого калію;
корінці потрібно підрізати так, щоб вони мали довжину близько 10 см;
лілії висаджують в грунт.

Особливості догляду

Дана квітка не вимоглива у догляді. Її потрібно вчасно поливати і видаляти бур'янисту траву. Під час інтенсивного росту лілія потребує великої кількості вологи. Однак при цьому потрібно постаратися не залити рослину, так як вона не любить надмірної вологості. У спекотні літні дні полив проводиться в ранкові та вечірні години, при цьому рекомендується замульчувати грунт, щоб він не пересихав дуже швидко.

1-я підгодівля проводиться у весняний час після появи пагонів. Коли починається цвітіння, лілії підживлюють фосфорно-калійним добривом. Необхідні для підживлення добрива можна придбати в спеціалізованому магазині.

Найчастіше гібридні східні лілії переносять зимівлю дуже погано. Рекомендується в дощову погоду накривати рослину, це дозволить уникнути сильного промочування ґрунту та розвиток гнилі на цибулинках. Провітрювати лілії потрібно тільки тоді, коли світить сонце.

Відсутність цвітіння може бути наслідком глибокої посадки. Швидке в'янення квіток пов'язане з перегрівом грунту. В цьому випадку його поверхню треба замульчувати.

На рослині може з'явитися лише один шкідник ― лілейний жук. Його рекомендується збирати вручну. Справа в тому, що обробка хімічними засобами здатна значно зіпсувати зовнішній вигляд листя.

Коли лілія відцвіте, потрібно почекати деякий час і тільки після цього зібрати насіння. Полив проводять до глибокої осені або до проведення пересадки.

Зберігати цибулинки необхідно правильно. Так, цибулини слід відчистити від грунту і просушити.

Filonka
Filonka
Репутація: 1 (+1/−0)
Повідомлення: 17
З нами: 10 місяців 2 дня

Сообщение #2 Filonka » 10.06.2017, 15:02

В мене з ліліями одне розчарування. Вони мені дуже подобаються, але якась зараза кожного року під’їдає коріння, і мої квітки просто падають. І така ситуація повторюється з року в рік, як можна захистити лілії? Я підозрюю що це миші, але не впевнена, так сусідка каже, що в неї також під’їдають і саме миші? Хоч не сади ті лілії все одно буде лише розчарування.

Олег
Олег
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 100
З нами: 7 місяців 25 днів

Сообщение #3 Олег » 19.07.2017, 02:35

Якщо цибулини не ушкоджені - це не миші. Миші люблять гризти цибулини лілій, тюльпанів, та інших цибулинних, у яких солодкі цибулинки. Тут два виходи: або відмовитись від рослин, що їх гризуть миші, або садити їх у ємкості,котрі фізично не допустять гризунів до цибуль.
Захистити посадки хімією неможливо.

Lariska
Аватара
Lariska
Репутація: 6 (+6/−0)
Повідомлення: 224
З нами: 1 год 8 місяців

Сообщение #4 Lariska » 19.07.2017, 07:02

Щодо мишей, то в нас вони також полюбляють поласувати цибулинами лілій. Але мені складно уявити щоб вони принесли дуже великої шкоди. В мене висаджено кущів близько 50, щороку пропадає до 10 – з’їдають миші, саджаю нові. Відмовитись від них через їх аромат не можу. Нічого так гарно не пахне як квітка лілії, а посадити 50 штук у відра для мене не реально, тож мушу миритись з втратою, та вперто досаджувати нові, та й цікаво щороку якісь новинки.

eddbit
Аватара
eddbit
Репутація: 11 (+11/−0)
Повідомлення: 214
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #5 eddbit » 19.07.2017, 08:11

Пані Ларисо, певно ваші миші не голодні, якщо лишають вам цибулини, які вони полюбляють, а полюбляють вони крім лілій практично всі не ядовиті цибулини квітів, які зимують у грунті, бо саме взимку корму майже немає. До того ж необов’язково це мають бути миші, гризунів вистачає і без мишей. І я веду до того що можуть вони повністю з’їсти цибулинки квітів, в мене одного року жінка висадила щось біля 300 цибулин тюльпанів, а навесні не знайшли жодного, лише дірки у землі та підземні ходи.
Живу как умею и другим не мешаю

Lariska
Аватара
Lariska
Репутація: 6 (+6/−0)
Повідомлення: 224
З нами: 1 год 8 місяців

Сообщение #6 Lariska » 19.07.2017, 09:26

Значить мені просто везло що миші не з’їдали всі цибулинки. Може їм заважало те що я маю звичку мульчувати землю хвоєю, яка я читала трохи відваджує гризунів з ділянки.


Вернуться в «Квітникарство»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость