Восстановление плодородия земли

Описание: Як підвищити родючість ґрунту. Типи ґрунтів та методи і способи підвищення родючості ґрунту та врожайності рослин.

Alona
Аватара
Alona
Репутація: 1 (+1/−0)
Повідомлення: 72
З нами: 9 місяців 21 день

Сообщение #1 Alona » 06.09.2016, 21:05

Добрый день! Хочу привлечь к размышлениям на тему плодородия земли. Для начала следует уделить внимание несколько новому мнению по этому поводу. Основным свойством почвы является - плодородие, которое нужно для обеспечения растения элементами питания, воды, воздуха.

Что касается меня, то я не перепахиваю землю на части своей площади, почему:

1) чтобы обеспечить размножение дождевого червя, и анаэробной микрофлоры, которые в свою очередь обеспечивают землю воздухом и полностью уничтожают плохих бактерий вызывающих болезни растений, но чтобы им хорошо жилось вся площадь покрыта соломой (скошенной травой, опилками...)

2) но всегда есть это "но". Перед процедурой укрытия нужно определить кислотность почвы и если она зашкаливает, выровнять гашеной известью, что происходит: проходит глубокое рыхление почвы, вода во время дождя проходит каналами в глубь земли, а на поверхность выходит постепенно, что очень важно засушливым летом.

3) еще очень важным для восстановления плодородия является севооборот, поэтому после выращивания культур высевают в смешанном виде: горчица, кукуруза, подсолнечник, дорогие бобы и оставляем их на зиму в таком состоянии как есть. До весны все перепревает, высыхает и поэтому хорошо культивируется - этим приемом мы выиграем дважды:

1 земля покрыта, а значит работают все нам полезные микробы, и задерживается снежный покров.

2-работает дождевой червь, который воспринимает зеленую массу как продукты и пропуская всю массу через себя образует гумус, который в свою очередь имеет все питательные вещества для растений.

Для обработки земли использую технологию обработки земле с помощью плоскореза - это быстро, легко и удобно, и меньше вреда земле.

RULY
RULY
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 12
З нами: 9 місяців 17 днів

Сообщение #2 RULY » 11.09.2016, 07:17

Говорил Преображенский, не читайте утром советских газет. Ибо весь эта бред, сводится к одному. Купите у нас сеялку нулевой обработки. И рекламируется производителями техники. И никогда не пользуйтесь плугом, потому что тогда вам не надо наша сеялка нулевка. А то, что сеялка нулевка весит как три трактора, не уточняли. Хотя иногда она оправдана... Потому вспашка дорогой и трудоемкий процесс... А так экономия...
А черви, как раз роют километровые норы, куда заходит воздух, доставляет кислород в почву и заходит вода... И больше от них толку нет. Но живут они там, где есть что жрать, поэтому их наличие свидетельствует о плодородии почву. А если их нет, то соответственно и почва никакая.
А чтобы земля была рыхлой, надо в нее что-то пористое засунуть... Тогда будет рыхлая, а черви здесь ни к чему.
Я лично или сидераты запахиваю или солому, и земля тогда как пух. Правда если год прошлангуеш, и не впашеш ничего, то солома перегниет и пух пропадает.

Ostap
Ostap
Повідомлення: 26

Сообщение #3 Ostap » 11.09.2016, 07:55

В начале 90-х новоиспеченные фермеры бросились массово обрабатывать землю, преимущественно по 2 га им раздавали. А некоторые попутно занялись неким предпринимательским промыслом, как выращивание гумуса на базе "голландских" (фейк !?) червей. Гумус этот довольно дорого продавали лохам-дачникам, расфасовывая чуть не по килограммах и немыслимо нахваливая высокое качество и "низкие" цены "от производителя"..
Достаточно скоро новоиспеченные дачники поняли, что гумус не обязательно покупать: удобряя землю и еще вдобавок выращивая сидераты, за несколько лет земля сама становилась с высоки содержанием гумуса, с дождевыми червями. Не из Голландии же они переползали на ниши украинские земли.
Очереди у фермерских грузовиков с пакетами плодородной почвы за 2-3 года ажиотажа пропали. И кое-кто успел подзаработать на этом так, что и новую технику ухитрился приобрести за малые кредиты.
Ко мне приходили с/х технику покупать, так рассказывали про свой "бизнес", посмеиваясь над доверчивыми новичками дачниками.

Kleo
Kleo
Повідомлення: 14
З нами: 11 місяців 9 днів

Сообщение #4 Kleo » 11.09.2016, 09:08

Доброго дня.
Дуже цікава тема і актуальна. За рекомендаціями різних статей, я скористалася порадами щодо вирощування сидератів, так як маю надлишок землі. Земля стояла в страшному бур'яні і багато було дротяники і всякої бяки у вигляді хруща, совки. Три роки сіяла білу гірчицю з домішкою фацелії.
Мета: забити бур'яни, позбутися від дротяників і домогтися пухкості грунту.
За моїми трирічними спостереженнями і поставленими цілями я бажаного ефекту не добилася. Проволочник живе собі і не збирається прибиратись з моєї ділянки, бур'ян забиває посадки сидератів і грунт ані трохи не став пухким.
Сусід по ділянці 10 років гірчицю два рази в рік сіє без переорювання. Трави багато і земля не пух. Ходиш по ній як по битій дорозі.
У грядках, після збирання я сію гірчицю, а восени під вила її зашпаровую в грядки. За моїми спостереженнями хороший ефект дають компостні ями, я туди складаю всі відходи (траву, залишки їжі ну і т.д.) упереміш з гноєм (живим) і 2-3 роки цю купу не чіпаю, в частині добрива. Після її внесення в грядки плюс пісок (у мене чорнозем з невеликою домішкою глини) ефект врожайності помітний і суттєво.
Сидерати на мою думку не дешеве задоволення. Фацелія до 100 грн за кілограм доходить. А вона в моєму випадку більш ефективніша, ніж гірчиця. Сидерати, при висіві бажано згустити по максимуму (щітка при сходах) тоді може бути невеликий ефект. Цього року хочу спробувати багаторічник - конюшину посіяти.
Шановні форумчани я Вам описала мій власний досвід.

Marina
Marina
Повідомлення: 17
З нами: 11 місяців 24 дня

Сообщение #5 Marina » 19.09.2016, 11:36

Кожен вибирає сам який город йому обробляти. Для себе від застосування гною я давно відмовилася, город удобрюю лише компостом із спеціально посаджених сидератів і всього, що гниє. Якщо використовувати ЕМ препарати, то компост можна отримати за 1,5 - 2 місяці: розстеляю поліетилен, на нього складаю траву, сидерати всі органічні залишки, перешаровувати грунтом, додаю трохи золи і добре проливаю розчином з таким препаратом, зверху накриваю світлонепроникною плівкою або руберойдом .
Можна грядки перед посадкою пролити таким препаратом, але краще, звичайно використовувати з осені. Грунт заселиться грунтовими мікроорганізмами, які будуть переробляти залишки і збагачувати грунт всім корисним, а паралельно вбивати віруси, що викликають хвороби.

Egorka
Egorka
З нами: 9 місяців 4 дня

Сообщение #6 Egorka » 24.09.2016, 16:59

Зіпсовані плоди, післяжнивні залишки це не хвороба, це носії збудників хвороб. Що не одне і теж. Наприклад в повітрі, яким ми дихаємо є збудники всіх відомих хвороб людини, тварин і рослин. Але світ ще існує незважаючи на цей факт. Чому? Тому, що є механізми здатні протистояти збудникам - імунітет. А імунітет є тільки тоді, коли є загроза організму - тобто збудники хвороб. Це не секрет, на цих фактах побудований принцип щеплень людини і тварин. В організм вводиться ослаблений збудник хвороби, а організм у відповідь на це різко підвищує свій імунітет.
Один англійський лікар створив своєрідну оздоровчу систему, засновану на тому, що дітей які часто хворіють, поступово привчають до "бруду" тобто дозволяють менше використовувати антибактеріальні засоби гігієни, дозволяють більше часу проводити в умовах далеких від стерильності. Діти перестають хворіти.
Все точно так само і з рослинами. Більшість сучасних дачників намагається з самого ніжного віку захистити свої рослини від всілякої зарази, і у таких рослин, імунітет ослаблений. Але в якийсь момент складаються умови сприятливі для сплеску активності збудника хвороб, і рослини, позбавлені імунітету гинуть в масовому порядку. Нам доводиться застосовувати радикальні заходи - хімічний захист.
Я не закликаю вас спеціально заражати свої посадки - вони цього не перенесуть. Потрібно, щоб збудники хвороби були присутні на ділянці, але в концентрації нижче критичної, ослаблені. В доріжках, де активно йдуть мікробіологічні питання збудники хвороб придушуються корисною мікрофлорою, і стають безпечними і навіть корисними. Крім того, післяжнивні залишки закладаються в доріжки з таким розрахунком, щоб в майбутньому сезоні рослини, того виду, яким належать ці самі залишки не контактували з ними.
Все вищесказане потрібно застосовувати обдумано. Якщо у вас сталося масове зараження якою-небудь бякой, то краще зривайте усе з ділянки. Якщо вражено кілька рослин, то можна і залишити. Справа в тому, що при застосуванні природних технологій кількість хворих рослин швидко зменшується. І кілька хворих екземплярів не зможуть створити загрозу масового зараження. Це реальність. Якщо всерйоз візьметься практикувати подібний тип обробітку саду-городу, переконаєтеся самі.

Mark
Аватара
Mark
Повідомлення: 9

Сообщение #7 Mark » 25.09.2016, 06:51

Дуже багато городників застосовують мульчування своїх городніх грядок скошеною травою, бур'янами, сидеральними культурами та іншою органікою, мотивуючи це тим, що в природі саме так і відбувається. І це, звичайно, дає якийсь (саме якийсь) позитивний результат - грунт покривається шаром мульчі, що захищає його від перегріву і ущільнення після дощів і поливів. Грунтові мікроорганізми отримують свіже харчування у вигляді цієї мульчі і, переробляючи її, насичують поверхневий шар гряд гумусом і розчинами поживних елементів для рослин. Все це так. Повторюю, що такий спосіб мульчування приносить "якусь" користь родючості грунту. Це без сумнівів.
Але... і це "але" корисно знати тим городникам, які бажають отримувати не "якийсь" урожай, а найвищий, потенційно закладений в кожному виді культурних рослин. У Природи і у хлібороба дещо різні завдання. Природа, щорічно залишаючи надземну частину рослин у вигляді мульчі на поверхні грунту, прагне зберегти умови для подальшого проживання на ґрунті всього рослинного різноманіття, а людина обрала для своїх грядок тільки окремі, "окультурені" види рослин. Природу цікавить збереження всіх видів, а людину цікавлять тільки деякі види і величина врожаю "окультурених" рослин. Саме в цьому відмінність інтересів Природи і інтересів людини.

У Природі існує біоціноз: співдружність рослин і ґрунтових мікроорганізмів - рослини годують своїми "відходами" бактерії і мікроби грунту, а мікроби і бактерії, переробляючи органіку рослин, годують рослини продуктами цієї переробки. Коли на поверхню грунту вноситься Сира (не ферментована) органіка, то, якщо говорити не науково, а популярно, відбувається наступне: грунтові мікроби і бактерії спрямовуються до поверхні грунту, де знаходиться свіжа "сира" органіка. Вона їх приваблює так само, як, наприклад, на базарі приваблює покупців дуже свіжа продукція, до неї завжди стоїть довша черга. Навколо ж коренів рослин, розташованих в глибині грунту, кількість ґрунтових організмів зменшується, оскільки багато хто з них «пішов» в гору, до свіжої для себе їжі. Таким чином коріння рослин отримують менше поживних розчинів, і розвиток рослин відбувається не за оптимальним варіантом, що не гарантує отримання максимального закладеного в них Природою потенційного врожаю. "Якийсь" і, може бути, досить високий урожай городник отримає, але це буде урожай не максимально можливий.

Звичайно, як кажуть на цьому форумі деякі учасники, кожен вільний чинити так, як йому хочеться. У цьому право кожного. Але тим, хто хоче отримувати саме максимально можливі врожаї на своїх грядках, мульчувати грунт потрібно не зеленою "сирою" органікою, а компостами з цієї органіки. Компост є продуктом переробки органіки грунтовими організмами не в грядках, а в компостних купах. У них мікроорганізми не тікали від коренів рослин і не збіднювали, тим самим, грунт навколо коренів рослин. Компост являє собою пухку масу, яка прекрасно справляється не поверхні грунту з завданнями мульчі, але не відволікає на себе масу мікроорганізмів з області залягання коренів рослин, оскільки він для них не такий привабливий, як свіжа "сира" органіка. І при компостній мульчі рослини нарощують свій урожай більш інтенсивно, ніж при мульчі зі свіжої зелені. Це, як я сказав раніше, не наукове, а популярне пояснення переваг мульчі з компосту.

Egorka
Egorka
З нами: 9 місяців 4 дня

Сообщение #8 Egorka » 25.09.2016, 06:55

Компост являє собою пухку масу, яка прекрасно справляється не поверхні грунту з завданнями мульчі, але не відволікає на себе масу мікроорганізмів з області залягання коренів рослин, оскільки він для них не такий привабливий, як свіжа "сира" органіка.

Mark поясніть будь ласка, чому компост менш привабливий для бактерій ніж сира (не ферментована) органіка?

Lyalik
Lyalik
Повідомлення: 7
З нами: 9 місяців 18 днів

Сообщение #9 Lyalik » 25.09.2016, 07:35

Абсолютно не згоден з логікою Марка. Бактерії і живуть-то всього близько 20 хв, так що нікуди втекти вони просто не в змозі.
Насправді між мульчею (їжею для рослин) і корінням довжелезний харчовий ланцюжок, який складається з безлічі видів (цвілі, дріжджі, грибки і т.д.), саме тому людина не в змозі сама нагодувати рослини, розумніше їй просто не заважати природі.

admin M
Администратор
Аватара
admin M
Администратор
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 158
З нами: 1 год 1 місяць
Сайт

Сообщение #10 admin » 25.09.2016, 10:51

Окрім того, що для того щоб отримати компост треба затратити купу часу та сил, ще варто враховувати те, що компосту завжди не хватає, а якщо зважити що при компостуванні обсяг зменшується як мінімум в декілька разів, то вважаю більш доцільним мульчувати свіжою подрібненою органікою.
Для прикладу, я купив 15 тюків соломи, обкосив округу, зрозуміло складував всі городні відходи, я так само використав як мульчу і мені, всього цього не вистачило на 6 соток, ще буду солому і сіно купувати.
Якби я все це пустив на компост, то обсяг мульчі став би в кілька разів менше, а ефект був би гірше.

Yuliana
Аватара
Yuliana
Повідомлення: 26

Сообщение #11 Yuliana » 25.09.2016, 10:55

купив 15 тюків соломи, обкосив округу, зрозуміло складував всі городні відходи, я так само використав як мульчу і мені, всього цього не вистачило на 6 соток

Аналогічно. У мене двоє сусідів викошують свої ділянки і викидають траву за паркан, так що мені залишається тільки забрати. Привезла вже більше 20 тачок сіна, але воно швидко розчиняється, так що особливих запасів створити не вдається. Власні бур'яни на цьому тлі - крапля в морі! Правда, у мене і посадок багато було. Ці 20 тачок сіна перетворилися б у 3 тачки компосту, цього б навіть на грядку з полуницею не вистачило. Причому компост був би через рік як мінімум.

Smila
Smila
Повідомлення: 19

Сообщение #12 Smila » 25.09.2016, 11:05

Добрий день. Я також хочу свою думку висловити.

1. Про користь компосту для дачника.
Мати якусь кількість компосту - це дуже добре. З ним дуже зручно садити і висівати різні культури. Важко визначитися з необхідною але достатньою кількістю. Думаю для мене-близько 10 відер. Більше - невиправдані витрати сил і органіки.
Недолік: Якщо готувати компост десь в тіні під деревом, він збере в себе масу личинок хруща. Невелику кількість компосту можливо перетрусити в ручну. Якщо готувати його багато - знову витрати часу і сил.
2. Про користь для рослин.
Компост дуже корисний на якихось етапах розвитку рослин, але тільки як підгодівля, вітамін і т.п. Я спираюся на книги агронома В. Гридчина, він дає посилання на всякі підручники. Спробую коротко викласти суть, як я її розумію. Нормально розвинена рослина харчується кореневими волосками, на яких живуть всякі бактерії. (Це ризосфера - шлунок на виворіт). У ризосфері "перетравлюється" гумус, нерозчинний у воді. Рослина отримує стільки харчування, скільки може переварити його ризосфера на даному етапі його розвитку. Ризосфера же бере участь у створенні нових компонентів гумусу.
Перегній і компост, як і мінеральні добрива, містять поживні речовини в водорозчинній формі. Всмоктуючи з грунту вологу, рослина починає отримувати не те, що просить його ризосфера, а то, що ми засунули туди по своєму розумінню. Звідси "хороші" врожаї на гної, компості, хімічних добривах. Для рослини всі ці речовини - одного порядку.
3. Про користь для Землі.
Ніяке внесення чогось в землю або на неї, не дасть такого ефекту, як вирощування сидератів без перекопування і залишення пожнивних залишків на місці. Не можу дати посилання, але в мережі наводилися дослідження американських вчених. Вони "моніторили" зміна складу ґрунту в часі при різних способах роботи з органікою.
Ніякий дачник не в змозі (ні під силу, ні по коштам) дати землі стільки потрібних речовин, скільки земля може призвести сама, якщо її не обкрадати. А потрібні землі не гній і компост, а гумус.
Ну, а як кому зручніше працювати на його грядках, кожен вибирає сам.

eddbit
Аватара
eddbit
Репутація: 10 (+10/−0)
Повідомлення: 196

Сообщение #13 eddbit » 25.09.2016, 12:25

Не хочу порушувати вашу цікаву дискусію, шановні знавці, але порадьте як боротись з нашестям хрущів у компостні купи, бо часом замислююсь може ми так лише шкоди робимо, тим самим даючи житло для грізного шкідника багатьох рослин.
Живу как умею и другим не мешаю

Lariska
Аватара
Lariska
Репутація: 4 (+4/−0)
Повідомлення: 216
З нами: 1 год

Сообщение #14 Lariska » 02.10.2016, 18:48

Відомо, що гумус - це родючий шар землі. Його утворення - дуже довгий процес. Мільйони років відходи від рослин йдуть в землю, і протікає цей процес самостійно. Рослини відмирали, а їх місце займали інші. Зараз багато людей працюють в садах, на дачах, на городах. Дуже багато відходів люди спалюють. Виходить, що ми беремо від землі все, але нічого не повертаємо їй. Звідки ж узятися гумусу? Так, ми вносимо на свої городи органіку. Але цього не достатньо. Купити стільки мінеральних добрив, скільки нам треба, ми не в змозі. А ось городні відходи у нас є завжди і у великих кількостях.
За літо ми робимо багато прополок, спалюємо рослинність, обриваємо пасинки, проріджуємо посіви. Ось вам і матеріал для гумусу.
Отже
1. Просапуючи грядки, дрібні бур'яни залишаємо на місці. Великі бур'яни подрібнюємо і теж залишаємо на місці. Ось вам і мульча, і органіка в одному. Все це висихає і йде в землю, де органіку переробляють дощові черв'яки.
2. Можна великі бур'яни подрібнити, укласти у велику бочку і залити водою. Цей настій бродить два тижні, і потім розчином цього цілющого трав'яного настою можна поливати рослини, забезпечуючи їх необхідними поживними речовинами.
3. Рослинні відходи можна укладати в ями біля дерев.
4. Восени всі рослинні відходи закопуємо на грядках, де в майбутньому році будуть рости наші культури. Таким ось чином ми допоможемо матінці природі заповнити втрати гумусу і навіть збільшити його запаси.

MelNik
MelNik
Повідомлення: 24
З нами: 8 місяців 14 днів

Сообщение #15 MelNik » 13.10.2016, 19:40

У минулому році, для підгодівлі огірків, біля грядки я поставив 200 літрову бочку, в якій розводив коров'ячий гній. 1:10 - оптимальна концентрація. Два тижні коров'як настоював, бродив а потім я частину забирав, додавав води і гною. Бочка завжди була повна. Коли вдарили перші морози, огірки замерзли і я перекинув бочку. Жижа вилилася на ділянку цілини. Навесні, мені треба було підготувати грядку під хрін, як раз на тій ділянці. Мотоблок важко йшов по глинистому ґрунті зарослому пирієм та іншими бур'янами і раптом ... провалився, потонув в м'якій, розсипчастій землі. Це було те місце, куди я вилив жижу. Користь органіки не обмежується вмістом азоту або калію. Органіка - їжа для бактерій. Вони перетворять складні хімічні сполуки в доступніші для рослин. Армія бактерій яка містилася в бочці, буквально знищила все рослинні залишки, а потім загинула сама, збагативши грунт гумусом - найскладнішою субстанцією, яку не замінять ніякі хімічні добрива. Золоте правило хлібороба говорить: "скільки забрав з поля, стільки і поверни". На жаль, підприємства агробізнесу його ігнорують, але, кожен поважаючий себе городник повинен йому неухильно дотримуватися. Якщо немає гною - робимо компост і трав'яні настої. Фекалії в суміші з торфом або тирсою можна вносити в траншеї, в міжряддя. У Франції та Китаї це звичайна практика. Східна мудрість говорить - "якщо хочеш, щоб на дереві було більше плодів - зарий під ним дохлу собаку". Риба, нутрощі і пір'я - все це відмінне добриво, яке можна закласти, наприклад, при посадці дерева.

Окремо хочу зауважити, що внесення органіки (компосту і перепрівшого гною) у вигляді мульчі, а не під перекопування значно краще, тому що не порушує структуру ґрунту. При достатньому зволоженні і доступі повітря, бактерії і черви перетащать харчування куди треба.

Novachok
Novachok
Повідомлення: 34
З нами: 9 місяців 15 днів

Сообщение #16 Novachok » 22.10.2016, 10:03

Для мене, трохи далекого від сільського господарства, багато чого новенького в цій темі, і як для початківця гадаю дуже корисного. Сам факт що піднімаються такі теми вже говорить за те що ми на правильному шляху.

Lyalik
Lyalik
Повідомлення: 7
З нами: 9 місяців 18 днів

Сообщение #17 Lyalik » 23.10.2016, 19:19

Випадково став свідком цікавого випадку на своєму городі. З метою збагачення ґрунту азотом та приглушення пирію, що насувався з сусіднього городу, посіяв 4 сотки конюшини. Щоб її було легше косити, не давав їй змоги переростати: скошував через кожні 15 днів. Спочатку зелену масу згрібав і сушив поруч з ділянкою конюшини. На все це було потрібно чимало фізичних зусиль, які й без того вже обмежені. Тоді вирішив скошену масу складати просто на посівах конюшини. Склав її у три купи і так залишив, щоб трава перегнивала.
Через півмісяця перевірив, що робиться з конюшиною. Розгріб і побачив цікаве видовище, якого ще у своєму житті не бачив. Під зеленою масою була зовсім чиста земля, ніби асфальт. З'ясувалося, що в процесі гниття рослинної маси з неї виділяються токсичні речовини, які повністю знищують під собою всяку живу рослинність, у тому числі й коріння конюшини. Коли я зібрав ці купи і виніс за межі посівів, то виявив, що на цих місцях залишилися чорні ділянки, на яких не було жодної рослини чи навіть якогось зеленого паростка. Все перегнило. Характерно, що всі ці три ділянки простояли такими до морозів, на них нічого не росло.
Сусідам я жартома говорив, що це площадки від вояжів НЛО - такі вони були виразні на зеленому фоні рослин. Вирішив цю ситуацію застосувати для своїх господарських потреб. Всім відомо, що між городами є межа - постійна складова непорозумінь між сусідами, бо хтось повинен тримати її у пристойному стані. Це випало мені. Добре було, б, якби тут росли любисток чи м'ята або ромашка, та, на жаль, - тільки пирій, вівсюг, спориш, будяки й осот, тобто рослини, які, чим частіше косиш, тим більше й скоріше відростають. Тут і згодилося моє випадкове відкриття. Скосив я на межі травостій і замість нього на стерню поклав скошену зелену масу конюшини шаром 25-30 см. Більше до самої зими я нічого не робив, бо бур'ян загинув, а межа не обсіялася його насінням.
Може, хтось скористається моїм досвідом у власному господарстві.

Вернуться в «Грунт і підвищення родючості»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость