Вовчок, вона же Ведмедка – заходи боротьби

Описание: Засоби боротьби з шкідниками та хворобами на рослинах

admin M
Администратор
Аватара
admin M
Администратор
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 158
З нами: 1 год 1 місяць
Сайт

Як знайти гніздо капустянки

Сообщение #1 admin » 14.05.2016, 22:03

Пройдіться вранці за своїм городом і уважно огляньте рослини. Якщо виявите на грядці пониклу або мляву стеблинка - знайте, що це результат «діяльності» капустянки. Рослина легко витягується з грунту - її стебло на глибині 2-5 см перегризене.
Схоже, капустянка знищила рослина не тому, що хотіла її з'їсти (адже слідів «обіду» немає!), а тому, що вона кидало тінь на її гніздо. Значить, гніздо десь тут, поруч із загиблою рослиною. Запустіть пальці в лунку біля пенька що залишився від рослини і легко знайдете хід капустянки. Він, як правило, буває на глибині 3-5 см від поверхні грунту.
Робочі ходи капустянки - справжні лабіринти, прокладені в горизонтальних напрямках. Добре «слідувати» за ним за допомогою великого широкого ножа, пласт за пластом зрізуючи грунт. Стоп! Хід уперся в щільну грудку грунту і роздвоївся. Акуратно очистіть грудку від грунту і зріжте її зверху. Вам відкриється овальна порожнина (камера), в якій безліч (200-350 штук!) маленьких жовтих яєць - це і є гніздо капустянки. Практика показала, що цей шкідник будує своє гніздо близько від поверхні грунту (на глибині 5-12 см), щоб воно добре прогрівалося сонцем. Обережно витягніть гніздо з грунту, віднесіть подалі від грядки і розкрийте. Під прямими сонячними променями яйця капустянки висохнуть і загинуть. А ті, хто тримає птахів у подвір’ї можуть порадувати їх ласощами у вигляді яєць капустянки.

admin M
Администратор
Аватара
admin M
Администратор
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 158
З нами: 1 год 1 місяць
Сайт

Сообщение #2 admin » 10.11.2016, 18:05

Мабуть, немає такого городника, який рік у рік не намагався б здолати затятого шкідника садово-городніх культур - вовчка звичайного. І скільки б не точилася ця боротьба, а перемоги вдається досягти зі змінним успіхом. Кажуть, що свого ворога треба знати в обличчя. То ж хто цей непримиренний ворог наших садів і городів, якого так важко позбутися?

Будова тіла та шкодочинність вовчка. Вовчок звичайний, або капустянка, - це велика комаха: довжина тіла дорослої особини сягає 35-50 мм. Зверху тіло темно-брудно-буре, знизу бурувато-жовте, з шовковистим блиском. Широкі лопатоподібні надкрила з чіткими темно-бурими жилками сягають половини довжини черевця. Вовчок має великі крила, що складаються віялоподібно і стирчать уздовж черевця у вигляді загнутих униз джгутів. Личинки відрізняються від дорослих комах меншим розміром і відсутністю або недорозвиненістю крил.

Вовчок дуже поширений у Євразії. В Україні трапляється повсюдно, місцями у масовій кількості. Живе у верхньому шарі ґрунту. За допомогою міцних копальних передніх ніг риє довгі звивисті ходи під поверхнею ґрунту, перегризаючи на своєму шляху коріння та підземні частини стебел різноманітних рослин. Ходи вовчка добре видно завдяки утворенню над ними валка з розпушеного ґрунту (приблизно в палець завтовшки). Найбільшої шкоди завдає посівам різних сільськогосподарських культур по низинних ділянках, розміщених у заплавах річок, лук та боліт.

Тіло комах вкрите густими короткими волосками, які захищають їх від води і запобігають прилипанню вологого ґрунту. Завдяки цьому вовчки добре плавають і легко долають водні перешкоди. На поверхні ґрунту з’являються вночі або після дощу. Живляться підземними частинами рослин, а також ґрунтовими комахами та їхніми личинками. Особливо небезпечне пошкодження для молодих рослин (зокрема, в умовах закритого ґрунту), які швидко в’януть, жовтіють і всихають. Вовчок пошкоджує найрізноманітніші польові й городні культури, а також саджанці плодово-ягідних і лісових дерев та чагарників.

Найбільшої шкоди вовчки завдають у травні-липні. Саме на цей період припадає парування комах і відкладання яєць. Самка відкладає яйця в гнізда, зроблені в кінці підземних ходів на глибині 10-15 см, рідше - над поверхнею ґрунту. Одна самка відкладає звичайно близько 350 (від 150 до 600) яєць в одному гнізді. Вона утворює гніздо на добре освітленому сонцем місці, тому й викошує все довкола. Поряд можуть знаходитися декілька самок, то ж вовчки іноді знищують чималі площі насаджень. Цікаво, що після відкладання яєць самка певний час знаходиться у своєму гнізді, захищаючи його від ворогів. Яйця розвиваються 15-20 днів. Самостійне життя личинки починають після третього линяння (через З0 днів після виходу з яєць), вони швидко рухаються, риють ходи і починають самостійне життя. Зимують переважно личинки четвертого віку у глибоко розміщених ходах. Протягом розвитку личинки линяють 8-9 разів. Самці можуть цвірчати тертям надкрил одне об одне. Протягом календарного року розвивається лише одне покоління вовчка.

Заходи боротьби

Хімічна промисловість виробляє ряд препаратів для знищення вовчка. Це і звичний вофатокс. який змішують з вареною пшеницею чи перловою крупою, настоюють протягом доби та розкладають на ділянці у місцях скупчення комах або розсіюють під час оранки по всій площі городу. Існують й інші препарати - інсектициди у вигляді кульок та порошку, які розкладають у нори чи насипають рядами біля розсади: базамід, грім-2. діазінон.

Не забули городники й старий дідівський спосіб: заливати у нору чи хід вовчка розчин прального порошку. Зараз цей спосіб трохи вдосконалили і вливають у нору водний розчин рідини для миття посуду. Метод досить ефективний, але потребує чимало вільного часу й терпіння, бо інколи треба не одне відро вилити у нору або хід, поки вдасться вигнати вовчка на поверхню. Комаха або вилізе на поверхню, де її легко зібрати й знищити, або загине в норі. Ну, а для тих, хто не хоче використовувати отруту чи хімічні миючі засоби на своєму городі, маємо кілька народних порад.

Народні способи боротьби з вовчком

1. Візьміть скляну банку і зсередини набагато нижче отвору намажте медом. Декілька таких банок закопайте по самий отвір у різних кінцях городу, накривши зверху невеличким дашком із зігнутого картону чи бляхи. Зверху з двох боків присипте землею. Вовчків вибирають один раз на тиждень.
2. Подрібніть яєчну шкаралупу і змішайте її з олією. Розкладіть у лунки під час садіння розсади по одній чайній ложці цієї суміші. Поївши шкаралупу, капустянка загине.
3. Не витримує вовчок і полину. Під час садіння розсади киньте у ямку жменьку сухого полину. Завдяки цьому розсада залишиться неушкодженою. Відлякують вовчка чорнобривці та хризантема, якщо посадити ці рослини по межах ділянки та між грядками. Це обмежить доступ шкідника з сусідніх ділянок.
4. Допоможе відлякати вовчка настій курячого посліду, якщо поливати ним землю в суху погоду. До речі, одночасно рослини отримають і неабияке підживлення.

Пивце смакує й капустянці. Мені сподобався народний рецепт, який спершу здавався досить дивним, а тому я його не застосовувала. Одного разу після тривалої і безрезультатної боротьби все ж таки вирішила спробувати. Для цього треба взяти звичайне пиво і налити його трішки (приблизно 30-50 мл) у пляшку. У пораді було зазначено, що слід використовувати пляшки з-під шампанського. Але достатньої кількості таких пляшок у мене не було, і я вирішила використати скляні 0,5-літрові пляшки з-під пива. Таку пляшку з пивом треба закопати під кутом З0 градусів так, щоб отвір пляшки знаходився під землею на глибині трьох сантиметрів. Закопавши пляшки, ми поставили палички, щоб знати, де стоять пастки. Через п'ять днів перевірили їх -і, о жах! У кожній пляшці знаходилося від трьох до дванадцяти капустянок. Рекорд становив чотирнадцять штук. Вони ледве вмістилися у пляшці. Надворі стояла спека, тож, очевидно, пиво нагрівалося і своїм запахом принаджувало вовчків. За один раз ми витрусили з десяти пасток-пляшок 124 капустянки.

На жаль, наступного року наш рекорд чомусь не повторився, а розсада продовжувала страждати: чи то пиво стало несмачним, чи капустянка порозумнішала. Тому ми придумали, як можна вовчка обдурити. Для цього беремо пластикові пляшки одно-, півтора- чи дволітрової ємкості і нарізуємо кільцями шириною 10 см. Кільце закопуємо у землю трішки вище рівня землі і саджаємо у нього розсаду помідорів. Капустянка натикається на кільце і повзе геть. Щоправда, трапляються капустянки-екстремали, які перелазять через верх і перегризають рослину або залазять всередину кільця, але це буває приблизно один випадок на сто. Пластикове кільце - це не тільки захист від вовчка, воно ще й зручне для поливу і підживлення рослин. А восени кільця разом з рослиною легко вириваються із землі. Взагалі, боротися з капустянкою досить важко, тому краще спробувати кілька способів боротьби, хоча б протягом травня-червня, коли самка шукає місце для кладки яєць і завдає чимало збитків городникам.

Механічний захід боротьби з вовчком

Часте просапування міжрядь культур з метою знищення гнізд і ходів вовчка, осіннє глибоке перекопування ділянки. Можна на зиму робити приманки. Для цього приблизно у вересні викопують по городу кілька ям глибиною 50-70 см і складають у ці ями купи гною. Саме в такі купи вовчки ховаються на зимівлю. Під час сильних морозів потрібно вилами розкидати гній з ям. Разом з ним на поверхню потраплять вовчки і вимерзнуть на морозі.

Utolya
Utolya
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 33
З нами: 7 місяців 7 днів

Сообщение #3 Utolya » 10.01.2017, 01:34

Привіт всім городникам! Буду дуже рада, якщо моя порада комусь стане в нагоді. Живу я з родиною в станиці. У нас свій город. Позаторік було просто жахлива навала капустянки (в народі ведмедка чи вовчок). Причому вона виїдала все, починаючи від насіння і закінчуючи розсадою. А в сільській місцевості літо без врожаю - рік без заготовок.
Кілька років поспіль була така ситуація: саджу розсаду, а її майже відразу капустянка підрізає. Через тиждень після посадки город знову невинно чистий від розсади, ніби й не садила нічого. Готувала отруту — толку, як від козла молока. Змучилась я вже зовсім. В минулому році вся розсада на корм медведці пішла. Поїхала на ринок — купити нову. Сподобалися мені бабуся з дідусем, які продавали розсаду капусти. А яка гарна вона в них була — зелена, соковита. Я візьми, та й пожалійся, що в третій раз вже садити розсаду буду в цьому році — все капустянка поїла.
Бабуся і каже: я тебе зараз навчу, як з нею боротися. Купи в аптеці кілька флаконів з аміаком (нашатирним спиртом). Розведи один флакончик на 10 л води. І, коли саджаєш розсаду, то під кожен кущик виливай по 0,5 л цього розчину. Тоді і з розсадою будеш, і з урожаєм.
Я зробила, як сказала та бабуся, дай бог їй здоров'я. Жодного кущика капустянка не чіпала, а урожай був шикарним! На цей рік я вже запасла флаконів з аміаком побільше і всім вам раджу. А запах... в моєму випадку різкий запах нашатирю — це навіть плюс, ніж мінус.

Вернуться в «Шкідники, хвороби, бур'яни: заходи боротьби»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость