Яблунева плодожерка – небезпечний шкідник саду

Описание: Засоби боротьби з шкідниками та хворобами на рослинах

admin M
Администратор
Аватара
admin M
Администратор
Репутація: 6 (+6/−0)
Повідомлення: 162
З нами: 1 год 6 місяців

Сообщение #1 admin » 21.05.2016, 16:31

Весна, фруктові дерева вже радують достатком зав'язі зелених яблук, слив, груш, персиків і хотілося б, щоб всі вони визріли. Але цього може і не статися, якщо ви не «подбали» про маленького, непоказного «звіра» - плодожерку.
Хочу сьогодні з вами поділитися тим, як одного разу ця маленька невинна гусінь залишила мені поїсти всього 10-15 слив з дерева, якому вже вісім років. Винен сам, не надав їй значення, ну з'їла одну і з'їла, не шкода, але вона ж мене не попередила, що збирається зовсім без врожаю залишити.
На наступний рік історія хотіла повторитися, але я підготувався. Добре перекопав грунт навколо дерева, побілив його стовбур, на стовбур навіть обмотав липку стрічку в надії зловити їх туди, але особливих результатів не було. Вона почала знову їсти мою сливу. Розлютився я ні на жарт і вигнав її з городу геть.
Для цього купив в аптеці півкілограма гіркого полину, залив його п'ятьма літрами води, добу потримав на сонечку, настояв, потім скип'ятив і процідив. Додав трохи рідкого мила, щоб «гіркота» вже напевно прилипла і перелив в пляшку з пульверизатором.
Дерево теж попередньо підготував, «скриплячи душею» потряс його, зібрав всі вже заражені плодожеркою плоди і позбувся від них, після чого обприскали дерево повністю від маківки до корінців отриманим розчином.
Через тиждень повторив процедуру і плодожерки не стало. Плакати по ній я не став і першим ділом для профілактики обприскали, всі дерева в саду, тепер роблю так щороку, раз в два тижні обов'язково обприскую для профілактики і, нарешті, мій урожай - тільки мій!

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271
З нами: 1 год 6 місяців

Сообщение #2 errror » 16.05.2017, 08:23

Кому з прикрістю не доводилося спостерігати, як в середині вегетаційного сезону, земля під кронами яблунь буває майже суцільно заповнена впали плодами. При огляді, збоку у падалиці, нескладно знайти один-два отвори, а при розрізанні в м'якоті таких плодів нерідко виявити в ходах, заповнених сухими бурими екскрементами, або всередині насінної камери світло-рожеву гусеницю з коричневою головою. Це гусінь яблуневої плодожерки, яка зустрічається практично скрізь, де росте яблуня і яку заслужено вважають найнебезпечнішим шкідником цієї культури. Гусінь яблуневої плодожерки пошкоджує плоди протягом усього літа до пізньої осені. Якщо не боротися з цим шкідником, то втрати врожаю (особливо в жарке посушливе літо) у старих садах можуть досягати 25-40%, а на індивідуальних ділянках і в колективних садоводствах - 10-15%, що також досить відчутно.
Шкідник являє собою непримітного метелика темно-сірого забарвлення. Розміром він невеликий, всього 18-22 мм у розмаху крил. Передня пара крил у нього подовжена, з темними поперечними хвилястими лініями. На вершині кожного крила - овальна коричнева плямочка, обмежена чорним обідком (таку плямочку називають «дзеркальцем»). Друга пара крил метелика більше світла (з бахромою по краях) і коротше передніх.
Шкідник зимує в стадії гусениці останнього віку (закутується в щільний шовковистий кокон), як правило, в тріщинах кори або під відсталою корою на стовбурах і скелетних гілках, в дуплах плодових дерев, щілинах стін, дерев'яних будівель, в поверхневих шарах ґрунту, а також у підвалах будинків, куди заносять для зберігання пошкоджені плоди. Якщо стара кора дерева, в тріщинах, то більшість гусениць (до 70-80%) ховається саме під нею. При настанні навесні сприятливих умов, коли середньодобова температура повітря досягає 10-12°С, починається заляльковування гусениці, яка перетворюється в світло-коричневу лялечку (розміром 10-12 мм). Так як гусениці зимують у різних місцях, процес окуклювання розтягнутий до 3-4 тижнів: на штамбі дерева, наприклад, заляльковування здійснюється значно раніше за часом, ніж у верхніх шарах ґрунту, де температура нижче і менш сприятливий мікроклімат.
Виліт метеликів (першими це роблять самці) спостерігається під час або відразу після цвітіння яблуні і триває близько 2 місяців. Помітити сіреньких метеликів яблуневої плодожерки в саду досить складно (вдень вони малоактивні і забираються в різні затишні містечка). Спокійно сидить метелик складає крила, майже зливаючись за кольором з корою гілок і стовбурів дерев. Після нетривалого харчування на квітковій рослинності та спарювання самки відкладають майже прозорі, ледь помітні, зеленувато-білі яйця, схожі на краплю воску, поодинці. Відбувається це вечорами, після заходу сонця, при теплій безвітряній погоді. У перший період, поки немає зав'язі і плодів, метелик відкладає яйця на гладку частину листя, потім переважно на плоди, до 90-120 штук. При настанні похолодання чи дощової погоди відкладання яєць метеликами може затягнутися.
Фахівцями відмічено, що гусениці народжуються через 1-2 тижні після закінчення цвітіння ранніх сортів яблуні і, коли знаходять плід, вгризаються в нього, закриваючи місце прокусу пробкою з екскрементів, склеєних павутинкою. Така пробка свідчить, що в яблуці оселилася гусінь яблуневої плодожерки. Харчуючись м'якоттю плоду, вона робить хід, заповнюючи його сухими бурими екскрементами, до насіннєвої камери, може пошкодити і насіння. З використаного яблука гусениця прогризає хід назовні і переміщається в сусідній плід. У разі, коли пошкоджене яблуко падає на землю, а гусениця не встигла завершити цикл необхідного їй харчування, вона вибирається з нього і піднімається по штамбу в крону з метою заселення нових плодів. За місяць свого харчування гусениця (розмір дорослої - до 17-18 мм) нерідко пошкоджує до 3-6 плодів. Завершивши живлення, гусениці переходять у місця зимівлі. Постраждалі плоди, здебільшого, недорозвинені, передчасно жовтіють і обпадають, зазвичай разом з гусеницями всередині. Такі плоди часто загнивають, так як через отвори, зроблені гусеницями, проникають збудники м'якої плодової гнилі.

Вернуться в «Шкідники, хвороби, бур'яни: заходи боротьби»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость