Мурайя – лікувальна красуня на підвіконні

Описание: Як розпізнати, коли збирати, як готувати і для чого застосовувати лікарські трави. Обговорення того як вирощувати лікарські та пряно-смакові рослини, приготувати та застосовувати трав’яні збори.

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271
З нами: 1 год 5 місяців

Сообщение #1 errror » 27.11.2016, 17:07

Моє знайомство з мурайєю відбулося п'ять років тому на агровиставці в Києві. Я побачив на столику маленьку рослину заввишки не більше 20 см, але вже рясно всипану запашними білими квітками і яскраво-червоними ягодами і не зміг пройти повз неї. Продавець запевнив мене, що рослина з химерною назвою мурайя -дуже невибаглива і вдячна, особливо для кімнатного вирощування, і я негайно її придбав. Ось так і оселилася красуня мурайя у нашому будинку і вже через п'ять років вона стала загальною улюбленицею і повноправним членом сім'ї. І я скажу вам, що любити її справді є за що. У мурайї просто безліч достоїнств: вона невибаглива, дуже декоративна (кущ мурайї прикрашений одночасно бутонами, квітками, зеленими ягодами і стиглими червоними плодами), квітує і плодоносить увесь рік, росте дуже швидко, легко розмножується щойно зібраним насінням, має лікувальні властивості.

З власного досвіду можу сказати, що мурайя полюбляє сонечко, але від прямого сонячного проміння її все-таки потрібно притіняти або ставити на підвіконні, якщо вікно дуже сонячне. У нас південні вікна і я свою мурайю поставив на столику за півметра від вікна. Тут вона й росте увесь час.

Взимку сонячного світла, звичайно, менше, але як не дивно це зовсім не заважає мурайї інтенсивно квітувати і достигати її плодам. Що вона і робить доволі успішно взимку, неначе за вікном весна. Ще 8 листопада наша красуня була вкрита запашними квітками.

Аромат просто неперевершений, стійкий як французькі парфуми і ненав'язливий. Від нього не болить голова, а навпаки - поліпшується самопочуття. Читав у спеціальній літературі, що складний аромат мурайї має дивну властивість: він примушує серце битися рівно, ритмічно, бадьоро, активізує дихання, поліпшує сон. Наша мурайя вже п’ять років квітне і пахне в нас у спальні, і ми не уявляємо нашу кімнату без її чарівного й цілющого аромату (минулого року ми придбали ще й зволожувач повітря, щоб рослина менше потерпала від сухого повітря в зимовий період).

Квітки мурайї дуже схожі на квітки лимона, з тією лише різницею, що у лимона вони поодинокі, а у мурайї зібрані в суцвіття по кілька штук і дуже нагадують букет нареченої. Цитрусові і мурайя - близькі родичі і тому у них багато спільного, але на відміну від лимонів, мурайя менш примхлива і її легше вирощувати в квартирі. Знаю це з власного досвіду, оскільки вирощую у себе в квартирі не тільки мурайю, а й лимони, апельсини, цитрони та грейпфрути. І якщо цитрусові потребують догляду і належної уваги, то мурайя цього не вимагає, вона просто росте сама по собі незалежно ні від чого.

Плоди мурайї розміром і кольором дуже схожі на плоди глоду, всередині плоду є кісточка, що складається з двох половинок, кожна з якої дає життя новій рослині. Всередині плоду небагато оранжево-червоного м'якуша, а зверху плід вкриває яскраво-червона шкірка. Плоди мають складний, злегка солодкуватий, пікантний смак та лікарські властивості, з них роблять спиртові настойки.

Так що в мурайї цілюще усе: квітки, листки і плоди. Відваром листя (чайна ложка на склянку окропу) полощуть горло тричі на день за різних захворювань носоглотки. Допомагають вони і при головних болях та людям, що страждають недугами серця, такими як ішемічна хвороба, серцева недостатність тощо.

Ось рецепт від головного болю, яким зі мною поділилися мої знайомі: 2 столові ложки листків мурайї залити міцною горілкою (250 мл) і настояти 10 днів. Приймати по 20-30 крапель на ложку води. А настойку з плодів вживають для профілактики інфаркту міокарда: 2 столові ложки плодів (можна брати і квітки) залити міцною горілкою (250 мл) і настояти 10 днів. Вживати по 10 крапель за 20 хвилин перед їдою тричі на день.

Ще одна особливість мурайї - це її мармурово-білий стовбур, який помітно вирізняється на фоні зеленого листя, здається, що його тільки-но побілили вапном. І це їй дуже пасує.

А тепер трохи про насіннєве розмноження: виростити мурайю з насіння, що дуже схоже на кісточку лимона, лише трохи менше, зовсім не складно. Для цього я беру ягідку мурайї, виймаю кісточку і відразу ж, не просушуючи, висаджую її в маленький одноразовий стаканчик, наповнений ґрунтом (дві частини дернової землі й одна частина піску). Ґрунт я спочатку поливаю, а вже потім встромляю в нього кісточку мурайї на глибину 1 см. Потім стаканчик цей накриваю поліетиленовим пакетиком (знизу не зав'язую, аби був доступ повітря) і ставлю в напівзатінене місце. Через місяць насіннячко накльовується і починає швидко рости. Як тільки з’являються сходи, пакетик знімаю - він більше не потрібний. Подальший догляд за рослиною дуже простий: поливати у міру підсихання ґрунту так, щоб вода витекла на піддон. Запам'ятайте: вода повинна бути теплою, для цього я розбавляю її кип’яченою водою з чайника. Давно помітив, що кімнатні рослини не люблять холодної води і полив теплою водою (трохи теплішою за кімнатну температуру) пришвидшує розвиток рослини й оберігає від хвороб. Ще час від часу я розпушую поверхню ґрунту в горщику, це теж важливий момент для доброго розвитку кореневої системи рослини.

Тільки-но коріння мурайї добре прониже ґрунт у горщику, її можна пересадити в трохи більший, не руйнуючи грудки землі, в якій вона росла. Для цього обережно витрушую рослину зі старого горщика і переставляю в новий разом з грудкою землі, а пустоти засипаю свіжою землею. Гарненько поливаю. Потім накриваю поліетиленовим пакетом на тиждень. Роблю це для того, аби створити рослині тепличні умови й рослина безболісно приживлюється. Ніколи не беріть відразу великий горщик! Цим ви тільки нашкодите рослині. Збільшуйте ємкості у міру розростання кореневої системи, завжди давайте рослині добре освоїти той ґрунт, в якому вона росте, і лише потім пересаджуйте.

Мурайю, що плодоносить, я удобрюю органікою раз на місяць (сухий курячий послід, попіл, Байкал ЕМ-1), норму, що рекомендується, зменшую вдвічі, адже рослина росте в обмеженому горщику.

Шкідники: на мурайї можуть оселятися павутинний кліщ і щитівка. У мене є власний позитивний досвід боротьби з щитівкою і павутинним кліщем. Щитівку знищую одним обприскуванням препаратом конфідор-максі, а павутиновий кліщ не витримує обприскування фітовермом (2-3 рази з інтервалом в один тиждень). Але якщо фітовермом можна обробляти рослини в квартирі, то конфідором лише на балконі, до того ж оброблені рослини треба залишати на балконі на 3-4 дні, а потім тільки можна заносити до кімнати. Робити це потрібно для того, аби не отруїтися парами отрути в закритому приміщенні, такому як житлова кімната. Останнім часом я став обприскувати свої рослини фітовермом для профілактики навесні і восени. Це краще, ніж потім боротися з шкідником, особливо взимку, коли немає можливості винести рослину на балкон. Тому всім раджу займатися профілактичним обприскуванням, адже шкідника не завжди вдається знайти вчасно.

Вернуться в «Лікарські та пряно-смакові рослини»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость