Любисток - приворотне зілля

Описание: Як розпізнати, коли збирати, як готувати і для чого застосовувати лікарські трави. Обговорення того як вирощувати лікарські та пряно-смакові рослини, приготувати та застосовувати трав’яні збори.

Lariska
Аватара
Lariska
Репутація: 6 (+6/−0)
Повідомлення: 224
З нами: 1 год 8 місяців

Сообщение #1 Lariska » 06.12.2016, 18:09

Рослина з такою поетичною назвою добре відома в Україні. її оспівано в народних піснях та віршах за начебто притаманну їй властивість причаровувати. Недарма ж одна з народних назв любистка - приворотне зілля.

Походить любисток лікарський з гірських областей Південної Європи. На території України його вирощують у садах і на городах як декоративну і пряну рослину.

Любисток лікарський - багаторічна трав'яниста рослина, що має товстий розгалужений корінь і стебло заввишки до двох метрів, велике, блискуче, зелене листя, яке при дотику дає прохолоду. Це зумовлено випаровуванням наявної в ньому ефірної олії. Вся рослина має специфічний, схожий на запах селери аромат і гіркувато-гострий смак, саме тому її широко використовують як приправу. Зелень і коріння любистка застосовують у кулінарії для приготування м’ясних консервів, супів, маринування грибів, овочевих страв. Любисток входить/^ складу готових приправ.

З лікувальною метою використовують переважно корінь, що містить ефірну олію, дубильні речовини, цукор, кислоти, смоли. Настоянки або відвари мають сечогінну, протиспазматичну та дезінфікуючу дію. Любисток добре виводить з організму людини надлишок солей. А пом’яте свіже листя, прикладене до чола, допоможе зняти головний біль. Траву заготовляють під час цвітіння рослини, насіння - у період повної стиглості. Коріння викопують восени у рослин 3-4-річного віку. Сушать сировину у затінку.

Здавна любисток використовували для лікувально-косметичних потреб: відвар кореня втирали в шкіру голови для зміцнення волосся. Настій коріння любистку використовують для видалення ластовиння, протираючи обличчя зволоженим тампоном протягом двох тижнів. Фітотерапевти рекомендують такий рецепт лікувального чаю з любистка: дві чайні ложечки сухого кореня залити 250 мл холодної води, закип'ятити й відразу процідити. Приймати двічі на день як шлунковий, сечовинний і протиревматичний засіб. Цей відвар діє також як глистогінне.

Любисток добре росте на сонячних місцях і полюбляє вологий ґрунт. На одному місці може рости до 20 років. Розмножується поділом куща і насінням. Насіння краще сіяти під зиму на глибину 1 см. Сходи з'являються рано навесні. За весняного строку сівби краще витримати насіння кілька днів у невеликій кількості води, змінюючи її декілька разів. Таке насіння сіють лише у вологий ґрунт. Якщо ж навесні висіяли сухе насіння, любисток зійде лише через місяць, а за відсутності достатньої кількості вологи може зовсім не зійти. Ця рослина морозостійка.

Тож, посіємо любисток біля кожної хати, і не лише як знак поваги до українських традицій, а й для того, щоб він слугував нам і сьогодні.
У вас нет необходимых прав для просмотра вложений в этом сообщении.

Вернуться в «Лікарські та пряно-смакові рослини»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость