Актинідія: вирощування та догляд

Описание: Агротехніка, підбір чагарників для оформлення саду, посадка, догляд

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271
З нами: 1 год 8 місяців

Сообщение #1 errror » 19.11.2016, 08:36

Ця гарна ягідна далекосхідна ліана для багатьох дачних та присадибних ділянок - ще доволі нова культура. Звідси й безліч запитань щодо її вирощування. Спробую відповісти на найпоширеніші з них.
Чи обов’язково вкривати рослину на зиму? Актинідія - морозовитривала рослина. Найбільш морозостійкі її види - аргута, коломікта, полігама. Актинідія коломікта, або амурський аґрус, найпоширеніша в культурі - здебільшого в аматорських садах, на колекційних і дослідних ділянках. Вкривати її на зиму не потрібно, знімати зі шпалер або іншої опори на зиму також не варто.
Де найкраще посадити актинідію? Ліани актинідії коломікта можуть рости понад 50 років, тому до вибору місця для садіння слід підходити дуже виважено. Висаджують м у місцях, захищених від пануючих вітрів, і там, де
звичайно накопичується багато снігу взимку.
Актинідія - світлолюбна рослина, але найкраще росте й плодоносить у легкому затінку. Проте не варто висаджувати її під високими деревами. Щоб актинідія добре плодоносила, потрібно мати не менше п’яти жіночих і двох чоловічих рослин.
Висаджувати актинідію коломікта найкраще навесні, до розпускання бруньок. Слід відразу встановити опори, використовуючи старі водопровідні труби або інший підручний матеріал. У посадкову яму на дно варто покласти дрібне каміння або гравій для дренажу, а потім суміш родючого ґрунту й мінерального добрива з перегноєм. Норми внесення такі ж, як при садінні смородини.
Актинідію висаджують, не заглиблюючи кореневу шийку, обов'язково поливають і мульчують ґрунт перегноєм або перепрілою тирсою. З початку росту пагонів їх підв'язують до опори і більше не знімають. Подальший догляд полягає в регулярному поливі, прополюванні, підживленні й неглибокому розпушуванні ґрунту.
На другий рік пагони слід розділити і підв’язати за необхідності. На третій-шостий рік після садіння рослини починають плодоносив
Слід зазначити, що актинідію дуже полюбляють кішки - вони постійно труться біля рослини і дряпають її. Щоб запобігти пошкодженню, біля живців і сіянців актинідії встановлюють загороджувальні сітки.
Як відрізнити жіночі й чоловічі ліани актинідії? Актинідії - перехреснозапильні рослини. Є чоловічі ліани і жіночі. Розрізнити їх можна тільки за будовою квіток під час цвітіння (початок червня). Чоловічі мають лише тичинки, а жіночі - двостатеві за своєю будовою. Так, у центрі жіночої квітки помітна велика маточка з приймочками, що розходяться в сторони, довкола неї розташовані дрібні тичинки. Пилок у них, зазвичай, стерильний, він не може запилити маточку.
Чи не найсмачніші ягоди, на нашу думку, в актинідії сорту Оригінальна, достигають вони в серпні, а ягоди сорту Київська гібридна - у вересні.
Плоди актинідії ростуть повільно, але форму відразу набувають типову для кожної рослини. Забарвлення ягід - від темно-зеленого до бурштинового. Ягоди на смак солодкі або кисло-солодкі, мають тонкий аромат. Він доволі своєрідний і нагадує ананас.
Достигають ягоди, як правило, неодночасно. Щоб вони не обсипалися, краще зібрати їх за 3-5 днів до повної стиглості. За умови провітрювання вони добре достигають після знімання.

Volodymyr
Volodymyr
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 8
З нами: 10 місяців 16 днів

Сообщение #2 Volodymyr » 01.03.2017, 00:55

Скажіть, чи можна запилювач для Актинидії посадити рядом із жіночою актинидією, в межах 0.5 -1м., і направити його на спільну шпалеру? Якщо ні, то чому?

eddbit
Аватара
eddbit
Репутація: 11 (+11/−0)
Повідомлення: 213
З нами: 1 год 8 місяців

Сообщение #3 eddbit » 01.03.2017, 07:39

Не спеціаліст по актинідії, але вважаю що немає ніякої різниці на якій відстані посаджена рослина запилювач, аби бджілка долетіла, але у вашому випадку варто все ж дотримуватись рекомендацій стосовно відстані у схемі посадки між рослинами, просто їм буде трохи затісно коли вони розростуться, але гадаю це зовсім не критично, потрібно буде лише правильно формувати обрізкою ваші рослини.
Живу как умею и другим не мешаю

Volodymyr
Volodymyr
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 8
З нами: 10 місяців 16 днів

Сообщение #4 Volodymyr » 01.03.2017, 15:54

Дякую за відповідь. От і я думаю якщо я посаджу рядом, але при цьому запилювач буду активно обрізати, так щоб не займав площу жіночої рослини, але при цьому мав декілька пагінців з цвітом для запилення, то все мало б бути добре.

Олег
Олег
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 100
З нами: 6 місяців 17 днів

Сообщение #5 Олег » 06.07.2017, 21:12

Актинідія дійсно смачнюща ліана. Кращою є аргута, бо плоди крупніші і не опадають як у коломікти. Ківі - теж актинідія, з крупними плодами, проте в умовах України незимостійка.


Вернуться в «Плодово-ягідні чагарники»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость