Чим обприскувати помідори від фітофтори

Описание: Все про агротехніку вирощування помідорів у відкритому грунті

admin M
Администратор
Аватара
admin M
Администратор
Возраст: 43
Репутація: 6 (+6/−0)
Повідомлення: 162
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #1 admin » 16.05.2016, 19:03

Кінець весни для більшості городників пов’язаний з висадкою розсади помідорів у відкритий грунт. А погода зараз стоїть дощова. Опади є майже кожен день, і для помідорів це вкрай негативний фактор, адже фітофтора якраз добре розвивається при підвищеній вологості і в температурному режимі від 10 до 30°С. Отже, як запобігти розвитку та поширенню такого страшного захворювання на помідорах, як фітофтора?
Головні грибні хвороби томатів - фітофтороз і гнилі, здатні вражати всі частини рослин: від коренів до плодів. Заходи боротьби з ними: обробка препаратами які містять мідь і збільшення дози калійних добрив для підвищення стійкості до захворювань.
Ще одне поширене захворювання томатів - вірус тютюнової мозаїки. Листя рослини при цьому стає строкатим, а плоди покриваються жовтими плямами. Заходи боротьби: обприскування рослин вакцинним препаратом і розчинами мікроелементів, часткова зміна грунту в теплиці і зміна місця посадки у відкритому грунті.
Що стосується шкідників. Томати, як всі пасльонові, страждають від колорадського жука, а також картопляної совки. Від жука позбавлять збір дорослих особин і личинок, обприскування інсектицидами.
У боротьбі з совкою допомагає розпушування грунту біля коріння, знищення пошкоджених частин рослин, вапнування кислих грунтів.
Не чекаючи проблем з фітофторозом, через місяць після висадки обробляють рослини Ридомиль 25-40 г / 10 л води.
Для профілактики фітофторозу рослини в червні обприскують наступним розчином: на 10 літрів води розводять три таблетки медичного препарату «трихопол» і пляшечку зеленки.

admin M
Администратор
Аватара
admin M
Администратор
Возраст: 43
Репутація: 6 (+6/−0)
Повідомлення: 162
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #2 admin » 17.05.2016, 07:05

Як відомо, помідори - рослини досить-таки невибагливі і, здавалося б, що може стати на заваді для великих врожаїв. А не все так гладко, як може здатися - навіть у помідорів є свої вороги, і один з них, фітофтора. Фітофтороз, а в перекладі «пожирач рослин», можна назвати найпоширенішим і дуже шкідливим грибковим захворюванням, що вражає не тільки томати, а й майже всі пасльонові. Коли на рослину нападає фітофтора, її листя темніють, а на стеблах і плодах з'являються бурі плями, плоди загнивають. Які вже тут врожаї! Як перемогти фітофтору і врятувати урожай томатів?

Народні рецепти для боротьби з фітофторою

Звичайно, можна накупити різних хімічних препаратів, яких сьогодні повним-повнісінько в магазинах. Але, буває, що деякі з них не дають результатів, які обіцяє виробник, та й до того ж, сьогодні багато хто намагається уникати, хоча б на своїх особистих ділянках, застосування хімії.

Адже на сьогоднішній день відомо чимало екологічно чистих способів і народних засобів боротьби з фітофторозом. Більшість з них застосовують як профілактичну міру, а деякі - як засіб для лікування.

1. Сольовий розчин. Якщо ви виявили на своїх рослинах ознаки фітофтори, не зволікайте, одразу ж обірвемо пошкоджені листя і плоди, а після обприскати кущі сольовим розчином. Його можна приготувати так: в 10 л води розчиніть стакан повареної солі. Сольовий розчин, підсохнувши, утворює на листках і плодах плівку, яка буде стримувати поширення грибка.

2. Розчин фурациліну. Досвідчені городники радять обприскувати томати розчином аптечного фурациліну. Подрібніть 10 таблеток фурациліну і розчиніть їх у 10 л води і обробляйте цим розчином не тільки уражені рослини, а й здорові, з метою профілактики: один раз - до цвітіння, після появи зав'язі - два рази і з настанням осені - 3 рази. І ви забудете про фітофтору!

3. Розчин золи і господарського мила. Він готується так: 0,5 кг золи потрібно розмішати в 3л води, поставити на вогонь і кип'ятити 30 хв. Після чого остудити, процідити і додати 30гр натертого господарського мила, розмішати, щоб вийшла однорідна рідина. Тепер можна обприскувати.

4. Розчин кефіру. Він готується просто: 1л перебродженого кефіру (близько 2 діб) потрібно розмішати в 10 л води. Цим розчином обприскують помідори кожні два тижні, після висадки у відкритий грунт або в теплицю.

5. Молочна сироватка або нежирне молоко. Замість кефіру можна використовувати молоко або сироватку. Рецепт такий: 2л сироватки потрібно влити в 10 л води, ще туди можна додати склянку цукру. Все добре перемішати і обприскувати помідори.

6. Йодо-молочний розчин. На основі молока можна приготувати ще один засіб для боротьби з фітофторою і для прискорення дозрівання плодів: в 10 л води вливають 1 л нежирного молока + 20 крапель йоду. Цим розчином обробіть рослини.

7. Настій коров'яку. Для обприскування томатів від фітофтори готують такий розчин: розбавляють 1 л свіжого коров'яку в 10 л води, і відразу ж обробляють помідори.

8. Гриб-тутовік. Деякі, для боротьби з фітофторою, використовують гриб-трутовик. Як? Гриб підсушують, потім подрібнюють, за допомогою гострого ножа, і заливають окропом (на 100гр гриба потрібно 1 л води). Коли настій охолоне, його проціджують. Рослини обприскують при перших же ознаках фітофтори, обробку повторюють через кожні два тижні.

Варто зазначити, що краще попередити фітофтороз, ніж потім його лікувати.

Профілактика фітофторозу

1. Підготовка насіння до сівби - важливий пункт у вирощуванні томатів. Перед посадкою насіння потрібно продезінфікувати. З цією метою можна загорнути насіння в марлю і опустити їх на півгодини в розчин марганцівки (1гр на 100мл води).

2. Вкрай важливо добре піклуватися про підростаючу розсаду томатів. Багато городників регулярно поливають свою розсаду молоком, але не цільним, а розводять його водою (1 л молока в 10 л води) і поливають кожні два тижні.

3. А якщо в розчин молока ще додати йод - фітофтори не буде дороги на вашу ділянку. 1 літр молока розбавляють водою - 10л + 20 крапель йоду і цим розчином обприскують рослини. Обробляти рослини молоком можна, і до висадки у відкритий грунт, і після.

4. Підготовка теплиць і парників. Ще до початку посадкового сезону, парники і теплиці необхідно добре обробити сірчистим газом або розчином мідного купоросу, щоб убити грибки. Якщо в минулий сезон в теплиці спостерігалася фітофтора, тоді слід верхній шар грунту (5-7см) замінити новим. Новий грунт рекомендується перемішати з піском і торфом.

5. Важливо стежити за сівозміною: не рекомендується висаджувати помідори баклажанів, перців і помідорів а, особливо, після картоплі і поруч.

6. Перед посадкою томатів, радять полити грунт зольним розчином (1 склянка золи кип'ятять 10-15 хвилин в 1 л води, проціджують і вливають в 10 л води).

7. Не висаджуйте рослини дуже близько одна від одної. Вчасно видаляйте старі листи і підв'язуйте рослини.

8. Досвідчені городники заздалегідь готують лунки під розсаду помідорів - за одну добу до безпосередньої висадки рослин. Що вони роблять? Наливають, в кожну з них, розчин мідного купоросу (1ст. л. на 10 л води). Витрата: 1 відро на 4-5 лунок. І вже наступний день додають в лунки по жмені: чорнозему + золи, і тільки потім висаджують розсаду помідорів. Після такої обробки, у фітофтори шанси різко скоротяться.

9. Правильний полив - він грає не останню роль в боротьбі з фітофторозом. Поливати томати бажано ввечері, і не зловживайте поливом в теплицях в похмуру погоду. При поливі, стежте, щоб вода не потрапляла на листя і плоди, поливайте рослини прямо під корінь.
10. Не забувайте добре провітрювати парники і теплиці: відкривайте не тільки двері, але і бічні стулки - стежте, щоб не було сильного конденсату.

11. Рекомендується частіше розпушувати грунт, і не зловживайте азотними добривами.

12. Ще рекомендується мульчувати грядки з томатами. Краще сировину для мульчування - це злегка підіпрівше сіно, (в прілій траві розмножується гриб-антагоніст, який здатний подавити фітофтору).

13. Для профілактики фітофторозу, помідори, які ростуть у відкритому грунті, можна закривати покривним матеріалом або звичайною плівкою, щоб роса не замочила листя - і ризик ураження цим шкідливим грибком буде набагато нижче.

14. Можно і далі продовжувати кожні два тижні обприскувати вже підрослі і зміцнілі рослини розчином молока з йодом (10 л води + 1 л молока + 15 крапель йоду). Обробляти кущі потрібно рясно, прямо так, щоб з них текло.
Профілактичні заходи значно збільшать шанси на отримання високого врожаю томатів і продовжать їх лежкість.

eddbit
Аватара
eddbit
Репутація: 11 (+11/−0)
Повідомлення: 214
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #3 eddbit » 21.05.2016, 21:18

Я б порекомендував звернутись до простих и доступних способів боротьби з фітофторою - це мідний купорос або будь-який препарат які містять мідь. Головне тут дотримання профілактичних заходів, тобто перша обробка проводитися перед висадкою розсади в грунт. У пластиковому відрі розводимо мідний купорос з водою до блакитного кольору (колір літнього неба) и поливаєте посадочні лунки. Приблизно 1-3 літри розчину на лунку (в залежності від сили и віку розсади). Наступна обробка, але вже по листям, днів через 20, в фазі масового цвітіння. Розчин треба робити трохи світліше, щоб не попалити листя. І остання обробка, ще днів через 20, коли плоди вже зав'язалася, але ще зелені.
Живу как умею и другим не мешаю

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #4 errror » 21.05.2016, 22:30

Особиста думка - немає гібридів помідор стійких до фітофтори, немає препаратів, які б гарантували повне лікування від фітофтори.
- Препарати які містять мідь (бажано однокомпонентні) нічого не лікують, але в переважній більшості випадків дуже жорстко і надійно зупиняють хворобу. Але, тільки зупиняють і на короткий проміжок за часом.
Багато що залежить від якості повноцінної обробки. А ось що вибирати манкоцеб (контактний), який не змивається з плодів навіть гарячою водою, або той що містить мідь, і який все таки просто помити - справа особисто кожного.
Так, системні компоненти Ридоміла і акробата в якійсь мірі допомагають в початковій стадії розвитку хвороби. Але, з моєї точки зору помідори повинні бути під укриттям зверху - не буде роси та опадів і не будуть загущені посадки - для полегшення природної вентиляції. Так можна "втекти" в більшості випадків від фітофтори і питання чим обприскувати перед вами не буде стояти.

admin M
Администратор
Аватара
admin M
Администратор
Возраст: 43
Репутація: 6 (+6/−0)
Повідомлення: 162
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #5 admin » 21.05.2016, 22:36

Все правильно, але щоб народ не розслаблявся щодо фітофтори, треба мати на увазі, що коли пішли плями на листі (і тим більше на плодах), це говорить не про початок зараження, а вже про бурхливий розвиток фітофтори. І якщо посадки раніше не були профілактично захищені системним препаратом (типу Ридоміла), то зараз за нього хапатися вже пізно. В його складі замало для даної ситуації манкоцеба. Треба насамперед "припекти" активний розвиток спор на листках мідним препаратом, бажано з додаванням хорошого прилипача, якщо намічається дощ. А потім вже захищати і лікувати рослина системними препаратами. Причому, якщо є можливість, то вибирати в цьому випадку системник з хорошим лікуючим ефектом. Але максимум що можна отримати в цій ситуації, це стримати в тій чи іншій мірі подальший розвиток патогену. Тому вважається, що профілактика фітофтори повинна починатися завчасно. Відомо, що патоген фітофтори не живе безпосередньо в землі, і в основному "прилітає" на томати з посадок зараженої картоплі, якщо вони розташовані поруч (ближче 500 м). Є така зав'язка - зацвіла рання картопля, максимум через 12 днів спори фітофтори принесе вітром на сусідні посадки томата. І якщо до цього часу посадки не захищені відповідним фунгіцидом, стоїть сприятлива для розвитку патогена погода (+ 18-22°С), на листі навалом крапельної вологи, то бурхливого розвитку зараження не уникнути.

Ricardo
Ricardo
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 13
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #6 Ricardo » 22.05.2016, 21:13

Лучше защищать их от фитофторы с помощью... молока. Защищаю свои помидоры раствором молока или сыворотки - развожу 1: 1.

Miho
Miho
Репутація: 2 (+2/−0)
Повідомлення: 29
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #7 Miho » 22.05.2016, 21:18

Під час поливу помідорів треба стежити, щоб вода не потрапляла ні в якому випадку на листя. Цим Ви вбережете свої помідори від багатьох болячок. Та й поливати краще в міжряддя - робити канавки і заливати їх водою в залежності від погоди. Вода якою ми поливаємо свої рослини часто буває холодною (що вкрай негативно для рослин), а поки до коренів дійде нагріється. Тільки садити треба по два ряди на відстані 40-50 см між рядами. І обов'язково підв'язувати.

Galina
Galina
Репутація: 1 (+1/−0)
Повідомлення: 14
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #8 Galina » 23.05.2016, 06:19

Ось якось повірила одній статті, де було сказано, якщо не хочете втрачати урожай через фітофтору, то для початку спробуйте поливати помідори тільки вранці, з 8 до 11 год, після цього обов'язково залишити теплицю відкритою, і взагалі частіше залишайте помідори на протязі, стала так робити, теплиця практично не закривалася, навіть в це безглузде, дощове літо, чи не борюся з фітофторою років 8-9, нічим не обприскую, а ось на вулиці в цьому році, я висадила розсаду що не вмістилася в теплиці, і не зібрала нічого, але знаю, моя вина, теплиця розслаблює. А до цього і в теплиці втрачала урожай, поллю ввечері, закрию, бризкала бордоською, але фітофтора забирала багато, а зараз томати достигають на кущах, зеленими збираю останні.

Yuliana
Аватара
Yuliana
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 26
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #9 Yuliana » 23.05.2016, 06:23

У мене теж свій підхід до проблеми "Боротьба з фітофторою і її профілактика". Після висадки в 20 числах квітня томатів на ПМЖ в теплицю з полікарбонату перший час відкриваються тільки кватирки і в теплі дні двері. З другої половини травня обидві двері. З кінця травня двері не зачиняються і на ніч, виняток сильні вітри і дощ, в цьому випадку відкрита одна сторона. І так все літо до осені. Полив тільки з ранку і провітрювання. Полікарбонат сильно збирає конденсат.
Через 2 тижні після висадки розсади полив розчином Фітоспорін за інструкцією. І кілька разів обприскую розчином на 10 л води - 1 л сироватки (знежиреного молока або кефіру) і 20-25 крапель йоду. Намагаюся щоб посадки були не загущені і листя не торкалися один одного (підрізаю їх).

Vatuttin
Vatuttin
Репутація: 3 (+3/−0)
Повідомлення: 20
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #10 Vatuttin » 26.05.2016, 19:28

Грунт – препаратами які містять мідь, бордоською наприклад або мідним купоросом. А рослини - протигрибковим, я Радоміл голд використовую. Дуже важливо дотримуватися технології стосовно термінів обробки. Я перший раз обробляю в кінці червня зазвичай, а потім через 2 тижні, всього за літо 3 рази виходить. Звичайно по погоді. Краще перестрахуватися і обробляти через 1,5 тижні. Остання обробка за 2 тижні до збору помідорів.
Фітофтора починає розвиватися коли поспіль 3-4 дня рослини мокрі і в повітрі волога та туман, якщо температура висока то швидше, і навпаки.
Поливати бажано під корінь, залишаючи бадилля сухим, між рослинами робити відстань не менш метра, видаляти нижні листки щоб добре провітрювались.
Різні сорти по-різному реагують на фітофтору, повний захист від фітофторозу поки казки, якщо щорічно підбирати ранні сорти, щоб встигли віддати врожай до кінця липня. Самий небезпечний період - кінець липня-початок серпня, хоча буває по-різному.
Якщо фітофтора прихопила, але потім жарко - можна викрутитися на пізніх сортах, відрізати всі почорніле і нижнє листя, товсті пагони з плямами можна не чіпати, але враховувати що це місце в подальшому буде крихким. Потім гарненько обробити ридомілом, після цього при поливі і підгодівлі помідора піде знову в ріст і цвісти буде. Урожай буде менше, пізніше, але буде.
У цьому році у нас фітофтора все скосила в окрузі. Я їхав у відпустку і остання обробка була проведена не в строк, а пізніше - коли вже плями пішли. Використовував описаний спосіб.

Yuliana
Аватара
Yuliana
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 26
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #11 Yuliana » 26.05.2016, 19:33

Vatuttin писал(а):між рослинами робити відстань не менш метра

Відстань між кущами більше метра дозволити собі не можу, формую кущі більше вверх, аніж вбік

Vatuttin
Vatuttin
Репутація: 3 (+3/−0)
Повідомлення: 20
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #12 Vatuttin » 26.05.2016, 19:35

1 метр, якщо бічні пагони не обривати, вони у нас нормально встигають відплодоносити, тому кущі в діаметрі великі, а також потрібно хоча б мінімальну відстань між ними лишати щоб не було контакту – так більше шансів вберегти від фітофтори.

Lutik
Lutik
Репутація: 1 (+1/−0)
Повідомлення: 14
З нами: 1 год 8 місяців

Сообщение #13 Lutik » 26.05.2016, 19:44

Два рази ридоміл-голд, один сумішшю молоко, йод, борна кислота, марганцівка, сода, 1ст. ложка мідного купоросу, два рази сумішшю марганцівки, йоду, борної кислоти, сода. Помідори на вулиці, без укриття. Багато помідорів кожен рік збираю, смак не порівняти ні з якими херсонськими.
Звичайно ж і почорнілих багато, було б дуже дивно якби не було. Але і здорових хватає поїсти та закрити на зиму.

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #14 errror » 26.05.2016, 19:49

А ось цікаво мені - мідь вимивається з грунту дощами і поливами? Адже обприскувати мідним купоросом або бордоською сумішшю це сама розхожа з рекомендацій. Якщо навіть обприскувати помірно і в точній відповідності з інструкціями, але з року в рік, то що там буде в грунті? Здається мені, що нічого хорошого.
Ну якщо поливати міддю троянди та інші квіти це одне, рідкісний птах їсть троянди на сніданок, а ось овочі і фрукти як?
Так як там вимивається мідь з грунту чи ні, і що стосовно накопичення міді у грунті, може хто володіє такою інформацією? А то поливаємо може собі на шкоду і радіємо що їмо отруту, яку самі налили під свої помідорчики?

Smila
Smila
Репутація: 1 (+1/−0)
Повідомлення: 19
З нами: 1 год 8 місяців

Сообщение #15 Smila » 27.05.2016, 18:52

errror писал(а):Так як там вимивається мідь з грунту чи ні, і що стосовно накопичення міді у грунті, може хто володіє такою інформацією?

Гадаю одне - два обприскування препаратами з міддю не призведе ні до якого накопичення її в грунті. Безумовно будь-який елемент вимивається, як то азот чи будь-який елемент, тому малоймовірно що при внесенні 2 разів за рік мікро доз міді, буде якийсь вплив на плоди помідорів.

А стосовно:
Vatuttin писал(а):Різні сорти по-різному реагують на фітофтору, повний захист від фітофторозу поки казки

Я дуже давно не купую насіння помідор. Щорічно відбираю насіння тільки від кращих екземплярів і з урахуванням їх стійкості до фітофтори. Років сім саджу лише один сорт і практично проблем з фітофторою не було. А в цьому році "зачепило". І ось за яких обставин.
Для різноманітності підсадив кілька куплених рослин. На них-то і з'явилися перші ознаки фітофтори. Мої довго пручалися, але через два тижні почали здавати. Застосовував відомі заходи, урожай врятував. Але похвилюватися довелося.
Тому я рекомендую звертати увагу на заяви фірм, що той чи інший сорт (або гібрид) стійкий до фітофтори. Не завадить.

Vadim
Аватара
Vadim
Репутація: 1 (+1/−0)
Повідомлення: 20
З нами: 1 год 8 місяців

Сообщение #16 Vadim » 28.05.2016, 06:59

Немає універсальних порад стосовно захисту насаджень від фітофтори. Так само як немає універсального лікування хвороби у людини. Кожна земельна ділянка унікальна, і дії виконанні в одних умовах в інших можуть зашкодити.
Є очевидні речі, з якими посперечатися тяжко:
- 20 і 2000 кущів, кількісні зміни тягнуть за собою якісно інші підходи.
- Програми захисту рослин давно і грунтовно застосовуються у всіх, навіть найбільш благополучних країнах. Звичайно, можна все таки виростити овочі, але цукор (буряк), хліб (пшениця) і без серйозних програм захисту рослин не ростуть. А це не овочі, це частина щоденного раціону.
- В південних широтах всі процеси йдуть набагато швидше, і ступінь інфекційного навантаження вища.
- По простоті душевній або, прямо кажучи, необізнаності можна органікою отримати в рослинах набагато більше небілкових форм азоту, ніж застосуванням мінеральних добрив.

Senyor_Pomidor
Senyor_Pomidor
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 2
З нами: 1 год 8 місяців

Сообщение #17 Senyor_Pomidor » 04.06.2016, 16:28

Мені довелося обробити в минулому році помідори препаратом Ридоміл Голд. Висаджував помідори рано, в перших числах травня, потім їх двічі застали заморозки, під час другого заморозку вони були вже з плодами. І пішла якась інфекція, не фітофтора, якась інша, що це було, я так і не зрозумів. Але довелося 1-го липня обробити ридоміл-голдом (по інструкції). Після цього витримав 21 день, до помідорів не торкався, хоча черрі почали достигати числа 12-го липня. Чого хочу сказати: після цієї обробки я фітофтори не бачив до кінця серпня, хоча погода була в минулому році самі знаєте - зовсім для великих урожаїв помідор.


Вернуться в «Помідори: вирощування»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость