Власні спостереження щодо вирощування помідор

Описание: Все про агротехніку вирощування помідорів у відкритому грунті

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271
З нами: 1 год 3 місяця

Сообщение #1 errror » 18.05.2016, 18:23

Читаю, перечитую і подумав: а чому б і мені не поділитися своїми багаторічними спостереженнями щодо вирощування помідорів, адже городництвом займаюся більше тридцяти років. Хоча не маю агрономічної освіти (все життя працював електриком), але землю завжди любив і люблю.

На грядці площею три сотки я вирощував 100 сортів помідорів, які чарували мене, моїх близьких і знайомих плодами різних кольорів, форм та розмірів — від дрібненьких виноградних до кілограмових красенів. Не буду розповідати про агротехніку вирощування помідорів, про неї вже багато писали.

Поділюся своїми спостереженнями. Колись агрономи радили грядки помідорів захищати від північних вітрів, висаджуючи куліси із кукурудзи чи сорго, інших високорослих рослин. Протягом кількох років пересвідчився: цього тепер робити не слід.

Там, де куліси, помідори більше хворіють на фітофтору. А через кілька метрів, де вітри провівають кущ і, хоча й холодні та все одно підсушують листя і грунт, рослини уражуються значно менше. Якось кілька рядків помідорів посадив за малиною (не хотів, але так вийшло). І в липні під час дощів на них з'явилася фітофтора. Хоч усі кущі були оброблені чотири рази різними препаратами - однопроцентною бургундською рідиною, витяжкою з молодих пагонів сосни, арцеридом, Акробатом МЦ і в кожне стебло я встромив мідну дротину.

У місцях де гуляли вітри, ознак захворювання не спостерігав, усі плоди достигли неушкодженими, урожай збирав до приморозків.

Картопля, посаджена за сусідською кукурудзою (городи межують) смугою завширшки до п'яти метрів, поки росла кукурудза, була уражена фітофторою. За кулісами картопля, помідори, квасоля більше ушкоджуються весняними заморозками, а де хоча вітру під час заморозку немає, проте повітря переміщується без перешкод, там рослини живі. Мої спостереження засвідчують: краще на протягах, ніж у затишку.

Тож, щоб не було непомідорного літа, садити помідори краще на підвищеному місці, де вітри гуляють з усіх боків. Також потрібно створювати рослинам умови для найкращого провітрювання. Під час вегетації на помідорах поступово, починаючи знизу, слід виламувати листя. Зірвав достиглі плоди на першій китиці - і обриваю листя до другої китиці, а тоді до третьої і вище. А от коли з’являться перші ознаки фітофторозу, впроваджую, можливо, дещо варварський спосіб: обламую верхівки і все листя на помідорних кущах.

Плоди на стеблі за такого способу швидше достигають і не уражуються хворобою. На мою думку, має велике значення розміщення рослин. Для високорослих помідорів міжряддя у мене 140-150 см, відстань між рослинами в ряду 80-100 см, для низькорослих відповідно 80 і 50 см. Краще менше рослин, але з урожаєм, ніж багато кущів з гнилими помідорами.

Ще не раз читав - радять садити помідори на те ж саме місце через три — п’ять років, і не поруч із картоплею. Тому, мовляв, що хвороба спочатку з’являється на кущах картоплі, а від них заражуються помідори. Я не зовсім згоден з цими порадами. Хто, скажіть мені, зможе зробити на присадибній чи дачній ділянці сівозміну? Ми робили її так: в один рік садили картоплю, а на другий - бараболю... (жарт!)

Я чергую грядки через рік таким чином: помідори - капуста, огірки, цибуля. А було й так, що три роки підряд на одній ділянці садив помідори, і досить успішно. А мій знайомий у місті Літині (у нього три сотки біля хати) вирощує помідори на одному місці більше 10 років. Він прихильник високорослих сортів. І щороку збирає задовільний урожай.
Протягом багатьох років я пересвідчився: головне - не тримати землю на голодному пайку. Земля, як кінь: добре нагодуй, напої, доглянь - потягне не один рік.

Ну хіба я можу посадити помідори подалі від картоплі? Припустимо, що на своєму городі я це зроблю, але ж у мене є ще і два, а то й три сусіди, у яких городи межують з моїм, а в них сівозміна така, як і в мене. До того ж за останні роки я помітив, що фітофтора з'являється вже спершу на помідорах, та ще й стійкіша до фунгіцидів.

Обробляю від хвороб помідори і картоплю одночасно. І раджу всім городникам обприскувати від фітофтори не тільки помідори, а й картоплю. Хворих рослин стане менше, а врожай картоплі підвищиться на 30-50 %. Не економте на фунгіцидах - програєте на урожаєві. Зекономите кілька гривень - втратите сотню.

Є, щоправда, одна проблема. Коли обробляв фунгіцидами засаджену картоплею ділянку, всі сусідські жуки позлазилися на мою картоплю. За кілька днів я натрусив піввідра, а решту потруїв децисом.

Сусіди копають свою картоплю, бо картоплиння давно посохло, а в мене стоїть зелене, як рута, хоча вже вересень. Довелося скошувати картоплиння. А урожай був набагато кращий, ніж у сусідів.

Andren
Andren
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 12
З нами: 10 місяців 10 днів

Сообщение #2 Andren » 04.04.2017, 21:47

errror писал(а):На грядці площею три сотки я вирощував 100 сортів помідорів, які чарували мене, моїх близьких і знайомих плодами різних кольорів, форм та розмірів — від дрібненьких виноградних до кілограмових красенів.
А сорти не перезапилюються, чи як зібрати насіння з цих 100 сортів, невже кожну материнську рослину ізолювати квітки - це ж здуріти можна. Так само картопля цікаво, якщо росте пару сортів рядом, то насіннєву картоплю можна збирати, вона буде вважатись чистосортною?

Novachok
Novachok
Репутація: 1 (+1/−0)
Повідомлення: 34
З нами: 11 місяців 9 днів

Сообщение #3 Novachok » 17.05.2017, 06:18

Висадив тиждень назад розсаду помідорів у відкритий грунт. З того часу температура вночі буле не нижче +5 градусів. А деякі кущі помідорні набули якогось дивного кольору – майже фіолетового. Помідори одного сорту, половина стоять зелені, а половина стала фіолетовими. Що то значить що кущі помідорні змінили окрас?

Kleo
Kleo
Повідомлення: 14
З нами: 1 год 1 місяць

Сообщение #4 Kleo » 17.05.2017, 09:54

Я зробила висновок, що дуже рятує і від заморозків, і від спеки повітряна подушка. У мене, коли не було теплиці, я робила парник: на дуги накривала агроволокно, потім знову дуги вище, і на них плівку. Висаджувала томати 1 квітня. На всякий випадок встановлювала тен для підігріву, але майже ним не користувалася. Зараз маю п/к теплицю, і досі висаджую томати 1 квітня у теплицю під дуги зі спанбондом. Але в мене город біля хати, і при потребі можу або більше вкрити або розкрити накриття.

Gibrid
Gibrid
Репутація: 2 (+2/−0)
Повідомлення: 18
З нами: 3 місяця 29 днів

Сообщение #5 Gibrid » 17.05.2017, 14:48

Novachok писал(а):Висадив тиждень назад розсаду помідорів у відкритий грунт. З того часу температура вночі буле не нижче +5 градусів. А деякі кущі помідорні набули якогось дивного кольору – майже фіолетового. Помідори одного сорту, половина стоять зелені, а половина стала фіолетовими. Що то значить що кущі помідорні змінили окрас?
Зазвичай фіолетовий відтінок розсади помідорів говорить про нестачу фосфору в грунті, але навіть якщо його і достатньо, то при температурі грунту 14 градусів і нижче коріння просто не можуть засвоювати цей фосфор. Якщо холодний грунт надовго розсада взагалі може загинути. Як варіант допомогти розсаді полити теплою водичкою з розведеними фосфорними добривами.

Sonka
Sonka
Повідомлення: 17
З нами: 3 місяця 10 днів

Сообщение #6 Sonka » 17.05.2017, 14:53

"Gibrid" абсолютно правильно зазначив, що вся справа в недостачі фосфору. При зниженні температури ґрунту нижче 14-12 градусів, коріння томатів просто не в змозі засвоювати фосфор з грунту. У цьому випадку фіолетовими листя рослини стають з нижньої сторони. Можна спробувати обприскати легким (0.5%) розчином фосфорних добрив, але краще просто спробувати підняти температуру грунту і тоді листя стануть нормального зеленого кольору.

Олег
Олег
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 95
З нами: 1 місяць 23 дня

Сообщение #7 Олег » 06.07.2017, 02:59

Щодо перезапилення помідорів - відповіді від автора нема. Щодо картоплі - якщо мітити етикетками, чи садити і складати план посадок, а потім викопувати окремо по сортвх і так само зберігати окремо з етикетками - проблем не буде, бо з бульб а не з насіння вирощуємо.

Вернуться в «Помідори: вирощування»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 2 гостя