Низькорослі чи високорослі помідори: які вибрати

Описание: Все про агротехніку вирощування помідорів у відкритому грунті

Lariska
Аватара
Lariska
Репутація: 6 (+6/−0)
Повідомлення: 224
З нами: 1 год 2 місяця

Сообщение #1 Lariska » 30.05.2016, 20:46

Розумію для кожного своя правда, і вибирати потрібно під конкретні умови, але б хотілося все ж почути думки тих хто вирощує помідори чому саме низькорослі або високорослі, переваги одних та інших та недоліки. Буду вдячна. Сама ще не вирішила для себе які ж краще.

Smila
Smila
Репутація: 1 (+1/−0)
Повідомлення: 19
З нами: 1 год 2 місяця

Сообщение #2 Smila » 12.06.2016, 16:35

Поки самі не спробуєте - не визначитесь. Кожному своє, і воно повинно визначитись виключно з власного досвіду. В мене ростуть і високрослі так і низькорослі. І кожна рослина має свої переваги та недоліки. І не можна сказати що кращше - кожному своє. Якщо є чим підв’язувати і до чого - спробуйте високорослі, якщо не хочете пасинкувати - сійте низькорослі. А якщо є час і бажання - сійте побільше різних сортів. Нехай родить :)

Galinka F
Аватара
Galinka F
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 51
З нами: 11 місяців 11 днів

Сообщение #3 Galinka » 15.09.2016, 12:18

Також погоджусь з Smila – навіщо вибирати, коли можна посадити і високі і низькі. Помідори займають не так вже й багато місця на городі, то чому б не спробувати. А вже потім самі собі визначитесь що вам краще до вподоби. Для прикладу, моя мама любить помідори великі, чоловік навпаки маленькі черрі – я до того, що вирощуючи різні сорти ви матиме різні плоди на своєму столі, і повірте, на кожен знайдеться шанувальник.

admin M
Администратор
Аватара
admin M
Администратор
Репутація: 6 (+6/−0)
Повідомлення: 162
З нами: 1 год 3 місяця

Сообщение #4 admin » 20.09.2016, 07:33

Детермінантні сорти помідорів: мінімум догляду, максимум врожаю

Не хочете підв'язувати помідори, проводити пасинкування і часті підгодівлі? Тоді до ваших послуг детермінантні сорти. Вони дозволяють отримати високі врожаї при мінімальному догляді.
Детермінантний помідор означає, що висота росту у цього сорту обмежена. Тобто помідори будуть низькорослими. Їх простіше вирощувати, якщо у вас невеликий парник або тепличка. Але особливо добре вони себе показують у відкритому грунті. Вирощувати простіше, ніж високорослі, і врожай вони встигають віддати зазвичай до масового спалаху грибних хвороб.
Крім цього, такі помідори займають небагато місця і не вимагають зведення шпалер. Але найважливіший показник - це скоростиглість. Такі помідори дають досить швидко непоганий урожай.
Один з мінусів - у багатьох сортів плоди ростуть різного розміру, що не дуже зручно, коли плоди йдуть на продаж.

Види детермінантності сортів

Детермінантні сорти ділять на кілька видів:

Супердетермінантні сорти - дають перші зав'язі над сьомим-восьмим листом. Як тільки утворюється дві-три кисті, ріст у помідорів припиняється. Урожайність таких кущів невисока, але плоди отримують з них раніше всього і дозрівають вони одночасно;
Детермінатні сорти - дають близько п'яти суцвіть над восьмим-дев'ятим листом. Тобто урожай виходить набагато вище. Додатково підняти урожай можна за допомогою залишення пасинків. Збір врожаю таких помідорів розтягнутий;
Напівдетермінантні сорти - дають суцвіття над 10-13 листом, після чого кущі припиняють ріст і починається дозрівання плодів. Плоди дозрівають практично весь сезон, так як кистей у кущів приблизно по 10-12 штук.

Перед посадкою треба визначитися для якої мети потрібні помідори. Для консервування краще вибирати супердетермінантні сорти з невеликими щільними плодами. Для салатів - рожеві, полудетермінатні, здатні давати врожай протягом усього літа.
Детермінатні сорти погано засвоюють поживні речовини, тому їм потрібні регулярні підгодівлі. Крім того, при посадці в лунку треба додавати трохи мінеральних добрив. Садять такі помідори на відстані 50 см в ряду і 60 см між рядами.

Догляд найпростіший:
боротьба з бур'янами;
підгортання;
підгодівлі органічними та мінеральними добривами;
регулярний полив;
обприскування від шкідників і хвороб.

Pomidor M
Аватара
Pomidor M
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 17
З нами: 9 місяців

Сообщение #5 Pomidor » 22.11.2016, 12:59

Сортів завжди вирощую близько 10, як мінімум... Подобаються помідори не надто високі, але з великими плодами. Спеціально для засолювання не вирощую. Щороку купую якісь нові сорти, просто з цікавості. Останнім часом намагаюся вибирати сорти з рожевими плодами, тому що в них речовин-антиоксидантів в 1.5-2 рази більше, ніж в червоних. Червоні теж саджу. Люблю ще жовті, помаранчеві. Обираю сорти ранні та середнього терміну дозрівання. Своє насіння не збираю давно, все купую. Цього сезону сіяв такі сорти: Канопус, Хлібосольні, Петруша-городник, Рожевий мед, Рожева стела, Хурма, Цукровий пудовічок, Дорогий гість, Вождь червоношкірих, Медовий спас, Золотий Кеннігсберг, Рожеві щічки. Останній сорт-гібрид. Взагалі гібриди не жалую, тому що при всій невибагливості, лежкості, товарному вигляду смакові якості не порівняти з простими сортами. Радує мене сорт Рожевий мед, Дуже невибагливий сорт Петруша-городник, кущики компактні, що не треба пасинкувати, хороший смак. Взагалі люблю великі м'ясисті цукрові томати.
У грунт я висаджую рано, якщо з погодою все нормально, то висаджую в першій декаді травня під подвійний покривний матеріал і так вона під покривним знаходиться поки не пройдуть останні заморозки. У той час, коли нормальні садівники починають висаджувати змучену розсаду на початку червня, у мене вона вже давно прижилася на своєму місці і цвіте... Перші помідори десь на початку липня їмо, іноді й раніше. Звичайно, рік на рік не приходиться, але без помідор не був ні разу за 30 років садівництва, ттт..

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271
З нами: 1 год 3 місяця

Сообщение #6 errror » 06.02.2017, 20:03

Серйозно займаюся городництвом більше тридцяти років. Поглиблено вивчаючи й аналізуючи багато статей, вивів маленьку закономірність: наші добрі й чуйні люди прекрасної країни Україна, з найбільшим запасом чорнозему у світі, часто справедливо й не дуже звинувачують природу. У тому, що не одержали очікуваного врожаю помідорів, перцю, баклажанів та інших культур, завжди винувата то холодна зима, то спекотне літо, то дощова погода, то посуха, то знову фітофтороз (про який давно вже настав час забути!). Одним словом, завжди перекладаємо провину на природу, знімаючи із себе відповідальність.

Що ж це таке - наша ментальність? А, може, нам варто більше заглибитися в себе і, не сподіваючись на чиюсь допомогу, чесно визнати, що в цьому є й наша провина. І перестати обурюватися тим, що банани, привезені із-за рубежу, дешевші від помідорів, вирощених на рідній матінці-землі. І по-менше задивлятися на гарні рекламні пакетики-фантики, у яких знаходиться не завжди якісне насіння, та й описані характеристики не відповідають дійсності. На мою думку, краще посадити 8-10 надійних сортів і бути завжди зі свіжими (без ГМО, нітратів та іншої хімії) помідорами на столі, а в льоху - банками з томатним соком та консервацією.

Отож, почнемо з добору гарних сортів! Беручи до уваги подорожчання цін на всі, без винятку, овочі, ми останнім часом робимо ставку на сорти, які може виростити на своїй присадибній ділянці кожен, з мінімальною затратою фізичних сил, і одержати величезне задоволення від врожаю помідорів, перцю, баклажанів, огірків, баштанних та інших рослин.

Почну з помідорів, бо це - улюблений овоч більшості городників. Про агротехніку вирощування розповідати не буду, тому що про це написано багато, у тому числі і мною у попередніх статтях. Опишу лише низькорослі сорти, які виявилися кращими з кращих, хоча визначити їх дуже важко, адже кожний сорт (а їх у мене біля трьохсот) улюблений, у кожний вкладав душу, плекав, з кожним розмовляв, ночей недосипав - поливав..

Побілений вапном - невеликий кущ висотою 25 – З0 см, густо обвішаний зеленими, з ледь помітним нальотом плодами масою до 100 г. їх на одному кущі майже 200 шт.

Сорт Корольок - таку красу треба побачити: червоні, з жовтими смугами плоди нагадують купол церкви. Сорт середньоранній, м’ясистий, смачний, маса плода 150-200 г. Довго зберігається зірваним, не втрачаючи поживних і смакових якостей. Посухостійкий, плоди не схильні до розтріскування. Прекрасний товарний вигляд, універсальні, добре транспортуються на тривалі відстані. Сорт дає високий, стабільний урожай.

Сорт Любка - кущ потужний, штамбовий, плоди червоні, пласкі, масою 250 г. Сорт середньоранній, посухостійкий, транспортабельний, урожайний.

Левине серце - суперранній сорт. Плоди пласко-округлі, масою 300 г, якість їх чудова. Найкращий для ринку. Урожай - незвичайний!

Місячне сяйво - гостро-солодкий смак, тонка шкірочка, яскраві, жовтогарячі плоди масою до 100 г, Плодоношення розтягнуте. Сорт стійкий до спеки. Ідеальний для консервування.

Малиновий захід - ультраранній сорт американської селекції з рожевими, круглими плодами масою 250 г, вони щільні, солодкі, транспортабельні. Урожайний сорт, що встигає "втікти" від фітофторозу.

Морська зірка - російської селекції. Середньоранній екзотичний сорт. Плоди ребристі, схожі на зірку - навдивовижу гарні, червоні, масою 200 г, смачні, надурожайні.

Нежданна - сорт російської селекції. Плоди великі (250 г), жовті, ними обліплений увесь потужний, розкидистий кущ, що й листя не видно - така ряснота й краса надзвичайна. Плоди дуже м'ясисті, солодкі, містять багато бета-каротину (провітаміну А), а тому лікувальні. Сорт призначений для відкритого ґрунту й теплиць.

Кульбаба - сорт російської селекції. Ультраранній, пласко-округлий, червоний, з безліччю плодів масою до 200 г. Призначений для дитячого й дієтичного харчування.

Прине - французької селекції. Ці помідори прижилися на українській землі, начебто б вони тут і створені. На кущі ціла гора стограмових, червоних, циліндричної форми, з носиком плодів! Вони ультраранні, м'ясисті, універсальні.

Рум’яні - ці помідори американської селекції перевершили всі очікування - великі, масою 500 г, м'які плоди глибокого, насиченого, рожевого кольору. Мають солодкий ніжний смак, м'ясисту структуру і чудовий аромат. Плоди добре зав'язуються у спеку й у холод, стійкі до розтріскування. Ідеально підходять для салатів та нарізування. З них виходить дивовижний томатний сік. Вони й голодного нагодують, і гурмана потішать.

Санька-прометей - новий сорт російської селекції, який не залишить байдужим до нього нікого. Вам набридне збирати урожай! Напевно, якщо посадити 50 кущів цих помідорів, то вистачить на всю родину на цілий рік.

Відоме прислів'я: "Старий друг краще нових двох" виявилося до речі й у минулому сезоні. Всіма кольорами веселки сяяли на грядці і дали чудовий урожай перевірені часом сорти: Алтаєчка, Баварія, Барон Солемахер, Гармонія, Улюбленець, Олігарх, Рання любов, Кібіц, Солестійкий, Пролісок, Персей, Північне сяйво, Перлина Заполяр’я, Джомберг, Марат, Гаврош, Сабрина...

Не можу не згадати й своїх улюблених високорослих помідорів, які починають плодоносити з червня і до самих заморозків. Найкращих відгуків заслуговує новий сорт, який надіслав мені родич із Братська. Цей сорт має назву Василина. Він дуже здивував і урожайністю, й красою плодів, і їхньою масою - 450 г. У нього м’ясиста м'якоть, солодкий смак. Сорт холодостійкий, призначений для теплиць і відкритого ґрунту.

Поталанило мені дістати сорт італійської селекції - Золото Італії. Це неперевершена краса! Великі, яскраво-жовтогарячі плоди-сливки масою 250 г поблискують на сонечку, начебто золотом посипаний весь кущ! Солодкий смак - це справжній хіт для гурманів та шеф-кухарів. З нього можна приготувати пікантні соуси і пасту.

Зимик - і знову російська селекція. Неймовірний спалах багатого смаку, плоди солодкі й соковиті, з малою кількістю насіння. Дуже продуктивний, холодостійкий сорт. Плоди масою до 300 г, сливки червоного кольору. Це мій улюблений супер-томат.

Квіточка - грушоподібні, рожеві, масою до 250 г плоди висять гронами по 7 - 9 штук. І цих плодів - стіна! Вони не розтріскуються, довго зберігаються зірваними, дають урожай за будь-яких погодних умов. Відмінний смак, сорт формує високий урожай на бідних ґрунтах.

Лотарингська красуня - треба тіл ьки бачити таку красу! Кілограмові, гофровані, червоні плоди так і просяться на стіл, щоб ними помилувалися. Справжні фаворити по красі й смаку та врожайності.

Малиновий делікатес - пласко-округлі, рожеві, кілограмові, солодкі, щільні, однорідні плоди. Мають м'ясисту структуру, високий рівень цукру й високу здатність зав'язувати багато плодів у холодне літо.

Фартовий - сибірської селекції, ранньостиглий, плоди вирівняні, округлі, глянцево-червоні, цукристі й смачні. Сорт вирощують у відкритому та захищеному ґрунті, він прекрасно пристосований для плівкових теплиць в умовах Сибіру. Плоди масою до 250 г з відмінними смаковими якостями. В наших умовах він почав дозрівати першим. Урожайність дуже висока. Найкращий сорт для садівників, що займаються реалізацією томатів власного виробництва.

Японське сонце - великі, масою 300 г, видовжені, на-сичено-рожеві плоди, з багатим смаком, товстостінні, з гладкою текстурою. Високий, сталий врожай. Плоди добре зав'язуються за будь-яких погодних умов.

Хочеться ще назвати кілька сортів помідорів, без яких важко обійтися, тому що вони дають багатий урожай: Мікро Том, Кремова ковбаса. Рожевий Блюссер, Достаток, Коктейль, Блауверк, Кебі, Доктор Уолтер, Довга сигара. Римський смугастий... Всіх не перелічити, адже їх у мене близько трьохсот.

І головне: я свідомо після кожного сорту писав, що всі вони стійкі до фітофторозу, макроспоріозу та інших поширених хвороб, пройшли випробування в екстремальних умовах, перевірені на різних ґрунтах, а тому придатні для вирощування в усіх регіонах країни.
Мої давні надійні друзі, які одержували від мене насіння, це прекрасно знають багато років, про що вони пишуть у листах, яких я одержую сотнями. Безкоштовно надішлю насіння чудового сорту - Рум’яні. Тільки невелике прохання: будь ласка, не забудьте покласти конверт зі зворотною адресою.
Давайте вчитися разом, трудитися грамотно, й усе в нас вийде. Нехай буде наша й ваша праця не даремною. А врожай завжди багатим!

Олег
Олег
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 95
З нами: 1 місяць 23 дня

Сообщение #7 Олег » 06.07.2017, 03:52

Щодо ранніх детермінантних - вони також бувають різні, наприклад, Промик має гнучке м"яке стебло - подібні треба підв"язувати обов"язково. Беталюкс має тверде, негнучке стебло і може рости без підв"язки. Проте, коли плоди виростуть, то вага рослини стає такою, що стебло не в стані утримувати урожай - кущ падає, може зламатися. Тому підв"язка все одно необхідна.
Перевага ранніх детермінантних - ранній урожай. Високорослі - чемпіони урожайності, та й смак у них зазвичай кращий. Тому потрібні і ті і інші.
Хотів би побачити помідорний кущ з 12 кистями з відкритого грунту, бо зазвичай у нас більше 6-8 кистей без теплиці виростити нереально. Маю на увазі не пасинки, а кисті на головному стеблі знизу до верху. Поки рослина утворить 6-8 кистей - настає вересень, коли верхівку слід зрізати, бо позостале вже не дозріє.

Вернуться в «Помідори: вирощування»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 2 гостя