Як збільшити врожайність картполі

Описание: Все про агротехніку вирощування картоплі у відкритому грунті

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #1 errror » 09.12.2016, 09:41

Вирішив поділитися своїми думками щодо того як збільшити врожаї картполі на наших ділянках.
Картопля - другий хліб, але виростити гарний урожай стає дедалі важче. Факторами поганого врожаю стають і погодні умови, і насамперед вироджене насіння, яким засаджуємо з року в рік свої городи.
Був час, коли я теж сподівався на кращий урожай, а коли приходила пора збирати його, розчаруванню не було меж. Затрати великі, а віддачі немає. От і вирішив, по-перше, замінити садивний матеріал новими, більш перспективними сортами. Звісно, погодні умови, земля, її механічний склад теж відіграють важливу роль у формуванні врожаю (у мене земля глеювата), але ось уже третій рік збираю непоганий урожай.
Минулого року висадив на своєму городі дев'ять сортів. Перед садінням обробив попелом, адже він - цінне добриво, та й смакові якості картоплі поліпшуються. Найкраще вродила Слов'янка. У неї великі червоні картоплини з кремовим м'якушем. Смакові якості теж добрі.
Непоганий урожай отримав і з голландського сорту Санте. Картоплини великі, гладенькі, жовтуватого відтінку, добре розварюються.
Порадував урожаєм український сорт Кобза. У нього великі, білі, круглі картоплини з кремовим м'якушем. Слід зазначити, що практично всі сучасні сорти мають м'якуш кремового відтінку, збагачений каротином. Це надає йому кращого смаку і поживної цінності.
Кілька слів про сорт Астерікс. Бульби у нього червоні, продовгуваті, гладенькі. Кущі розлогі, високі, подібні до Слов'янки. Цей сорт найкраще підходить для смаження, приготування чіпсів, варіння зі шкіркою (не розтріскується).
Тим, хто любить, щоб картопля повністю розварювалася в супі чи борщі, найкраще підійде німецький сорт Адретта. Щоправда, урожайність її дещо поступається іншим сортам. Заслуговує на увагу й український сорт Світанок київський. Урожайність його середня, зате смакові якості високі.
Щодо пошкодження шкідниками, то ще немає такого сорту, який був би до них повністю стійким. Проте, приміром у Слов'янки огудина велика і миттєво з'їсти її жук не може. А в Світанку київського кущики низенькі, то ж якщо забаритися, можна залишитися без урожаю.
Я вважаю, що краще посадити не один сорт, а декілька, тоді гарантовано будете з другим хлібом.

Добавлено спустя 9 часов 54 минуты:
Порада 1. Дезінфекція садивного матеріалу

80 % всіх хвороб картоплі передаються з посадковим матеріалом. Тому перед посадкою бульби треба знезаразити. Зробити це можна, помістивши бульби на дві-три години в знезаражувальний розчин, або просто обприскати їх з пульверизатора тим же розчином.
Рекомендуємо наступні три розчини для знезараження садивного матеріалу картоплі:
- розчин препарату Максим (по інструкції);
- 300 г лушпиння цибулі залити гарячою водою. Настояти добу, процідити. Після цього в розчині замочувати бульби до трьох годин;
- 5 г мідного купоросу + 15 г борної кислоти 0,5 г марганцівки на 10 л води.

Порада 2. Купання в поживному розчині

За дві-три доби до посадки пророщені бульби полийте поживним розчином. Тільки один цей захід дозволяє підвищити врожайність на 15 %. Рецепт розчину простий: 40 г суперфосфату + 40 г сечовини + 40 г сірчанокислого калію на 10 л води. Якщо доведеться провести посадку не пророщеними бульбами, тоді їх треба викупати в цьому розчині за добу до посадки.

Порада 3. Стимулюючий надріз

Додати ще 15-20 % врожаю можна з допомогою простого надрізу. Це займе трохи часу, але результат того вартий. Надрізи краще робити до пророщування бульб. Пророщують їх вже надрізаними. Правильний надріз дозволяє пробудити більше бруньок, і кущі виходять більш урожайними.
Поперечний розріз треба робити перпендикулярно осі бульби. Неглибокий надріз і не до кінця. Залишають не розрізаним 1 см шкірки. Тобто виходить як би перемичка між двома половинками.
Ефект виходить більшим, якщо окільцьовані бульби 20-30 днів протримати в теплому приміщенні.

Порада 4. Географічний

Найбільш урожайний напрямок картопляних грядок – з півночі на південь. Тоді рослини протягом дня отримують рівномірне освітлення, а отже, і врожай більше. Дотримуватися цього правила нескладно, а урожай вийде вище на 10-15 %.

Порада 5. І все-таки полив

Хтось поливає картоплю всього кілька разів за сезон, хтось взагалі не поливає. А досвідчені картоплярі поливають не менше десяти разів за вегетаційний період і отримують хороші врожаї навіть у посушливу погоду.

Порада 6. Поживне меню

Щоб картопля годувала нас всю зиму, треба її нагодувати сніданком, обідом і вечерею. Тобто провести не менше трьох підживлень.
- Перше проводять через два тижні після появи сходів з землі: 20 г сечовини на 10 л води (250 г під кожен кущ).
- Друге – перед цвітінням картоплі. Беріть нітрофоску: 40 г на 10 л води. Вона стимулює бульбоутворення (0,5 л під кожен кущ).
- Третю – під час масового цвітіння. Удобрювати суперфосфатом і сірчанокислим калієм: по 20 г на 10 л води (0,5 л під кожен кущ).

Порада 7. Хитрий надлом

Цьому прийому вже понад 140 років, винайшов його знаменитий російський огородник Ріхард Іванович Шредер. Він зауважив, що якщо через 15-20 днів після цвітіння надломити стебла на висоті близько 10-15 см, тоді врожай вийде набагато вище. Надломити стебла треба так, щоб вони не відокремилися від куща, але і не могли більше встати.
Секрет такого прийому простий: поживні речовини направляються в бадилля до надлому і повертаються назад. При цьому верхівка не засихає і фотосинтез продовжується.

Порада 8. Подвійний урожай

Картоплю викопують, збирають великі бульби, а дрібні залишають. Після чого кущ садять на колишнє місце і добре поливають. Протягом п'яти днів кущ приживається і знову рушає в ріст до зими. З таких кущів можна зібрати ще один урожай.

fuh
fuh
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 21
З нами: 1 год 3 місяця

Сообщение #2 fuh » 18.02.2017, 17:29

Змушений вирощувати картоплю на одному місці з року в рік без сівозміни. Хіба що сію кожного року після збирання врожаю сидерати, та розкидаю по весні перегній. На врожаї нібито гріх жалітись, але може ще є які агротехнічні заходи щоб знизити негативний вплив вирощування монокультури без зміни упродовж багатьох років.

Teofiopol
Teofiopol
Повідомлення: 25
З нами: 1 год

Сообщение #3 Teofiopol » 27.02.2017, 06:51

Живу я на Поліссі в маленькому містечку, маю садибу. Якось прочитав про китайський метод вирощування картоплі, він мене зацікавив.
Минулого року 27 квітня викопав на південному боці садиби три ями розміром 70X70 см і завглибшки півметра. На дно насипав піввідра доброго перегною, а землю, яку викопав, добре перемішав з двома відрами перепрілого компосту і теж засипав у підготовлену яму. Потім поклав на дно кожної ями по три картоплини і засипав землею на 10 см.
В міру росту паростків досипав землю, поливав, удобрював розведеним та настояним пташиним послідом, у пропорції 1:20. Так робив шість разів. І ось восени, 5 вересня, викопав урожай: з кожної ями по п’ять відер картоплі чудового гатунку. Сподіваюся в майбутньому виростити ще більше, адже тепер маю досвід. На ділянці у мене між кущами картоплі росли нагідки та часник, тому, можливо, колорадський жук не сідав на них.

Nesmeyana
Nesmeyana
Повідомлення: 33

Сообщение #4 Nesmeyana » 19.03.2017, 08:57

Скажіть чому краще садити картоплю розміром з куряче яйце? В мене завжди використовується на посадку розміром з тенісний м’ячик і родить не гірше від тих хто садить більш великих розмірів. Коли моя мама минулого року побачила що я саджу такий «горох», то насварилась на мене і сказала що в мене нічого не виросте. А коли копали була вражена розмірами бульб і казала що не очікувала що в мене взагалі щось вродить. То навіщо витрачати більше картоплі якщо гарно росте і з маленьких бульбочок.

1979
1979
Повідомлення: 29
З нами: 1 год 2 місяця

Сообщение #5 1979 » 19.03.2017, 14:35

Скажіть чому краще садити картоплю розміром з куряче яйце? В мене завжди використовується на посадку розміром з тенісний м’ячик і родить не гірше від тих хто садить більш великих розмірів.
Підвищення врожаю картоплі відбувається при використанні для посадки великих і якісних бульб, при цьому не потрібно додаткових зусиль. Єдино, що доводиться, це подолати власну жадібність і залишити на насіння не дрібні, а відмінні великі гарні бульби. Отримуємо по 3,5 кг з куща без поливу навіть в посушливе літо.

Hada
Hada
Повідомлення: 25
З нами: 1 год 1 місяць

Сообщение #6 Hada » 19.03.2017, 14:40

Колись читала вже не згадаю де саме про те що для збільшення врожайності картоплі у період цвітіння обламувати квітки. І якщо подумати то на перший погляд в цьому є сенс, адже картопля витрачає багато сил на формування та розвиток квіток потім насіння. А якщо обламаємо то більше сил буде для нарощування маси бульб. Чи я помиляюсь і не варто обламувати квіти у картоплі?

Eko
Eko
Повідомлення: 20
З нами: 1 год 4 місяця

Сообщение #7 Eko » 19.03.2017, 15:18

Нічого не скажу про вплив на врожай відламування квіток – як на мене це проти природи. А хочу запитати про можливість використання опалого листя, якого в мене вистачає на городі, чи можна під ним вирощувати картоплю, щось як на зразок як вирощують картоплю під сіном. Тобто чи можна замінити солому опалим листям, які в цьому випадку переваги та недоліки?

Vikent
Vikent
Повідомлення: 8
З нами: 1 год 4 місяця

Сообщение #8 Vikent » 20.03.2017, 06:42

А я картоплю взагалі не підгортаю, а засипаю листям, коли починає цвісти, шаром не менше 20 см. Листя і вологу зберігає і не дає сильно нагріватися грунту. А коли викопую урожай листя в грунт прикопую, і добриво і розпушує.
Листям мульчую всі дерева, кущі, виноград, Мінус, часто проростає поросль тих чи інших культур (дуб, клен, каштан та ін). Мульчування дерев, чагарників та укриття винограду листям проводжу пізньої осені, городу навесні (після посадки і початку розвитку овочевих культур)

Georg
Georg
Повідомлення: 35

Сообщение #9 Georg » 31.03.2017, 19:51

Щоб збільшити врожаї картопляні рядки розташовую з півночі на південь або з північного заходу на південний схід: так вони будуть освітлюватися протягом всього дня і менше прогріватися у полуденний час. Дуже раджу обкладати гребені (рядки картоплі після останнього підгортання) сіном. Воно захищає грунт від сонця, пересихання в спеку. А картоплі від усього цього добре. А раз так, то і росте здоровою. Ось і буде гарний врожай.

Marusya
Marusya
Повідомлення: 22
З нами: 10 місяців 3 дня

Сообщение #10 Marusya » 19.04.2017, 11:30

На мою думку отримати гарні врожаї картоплі не так вже й важко, якщо дотримуватись досить простих правил. З свого досвіду виділила наступні важливі заходи які необхідно виконати, щоб бути з картоплею. Отже можу поділитись:
1. Садити вчасно, не рано і не пізно. Рано посадите – можуть померзнути сходи, пізно – не вистачатиме вологи.
2. Нагортання відразу після появи хоча б половини сходів, загортаю всі кущі з головою – цей захід береже від колорадських, які вже в цю пору не проти поласувати після зими молоденькими листям картопельки, вбереже від можливих заморозків, кущі будуть більш розлогими.
3. Обробка проти фітофтору та колорадських жуків – за один прохід робимо 2 справи, боремось з хворобами та вбиваємо жуків.
4. Друге нагортання, перед зімкненням рядів.
5. Друге обприскування проти фітофтори та жуків. Зазвичай такої кількості обробок вистачає, і вже після цвітіння картоплі жуки не такі страшні, та й починаємо підкопувати молоду картоплю, тому намагаємось вже більше не обробляти ніякою хімією.

В результаті практично завжди маємо гарний урожай картоплі, за виключенням років з важкими погодними умовами – засуха, спека, або навпаки дуже дощить і фітофтора дуже шкодить картоплі.

Rusya
Rusya
З нами: 10 місяців 2 дня

Сообщение #11 Rusya » 19.04.2017, 15:32

Все зрозуміло стосовно підготовки насіннєвої картоплі до посадки, нагортання, обробок, але якщо не земля, а сполошний пісок, що робити щоб родила картопля. Вже не перший рік даємо гній, але як був пісок так і є. Картопля родить досить посередньо, а хотілось би щоб вкладаючи працю й отримувати щось дійсно гідне, на жаль не виходить. Що робити щоб на пісчаній землі добре родила картопля?

gerbert
gerbert
Повідомлення: 16

Сообщение #12 gerbert » 19.04.2017, 15:36

Rusya писал(а):Що робити щоб на пісчаній землі добре родила картопля?
Пісок для картоплі – то не найгірший варіант. І головне на такому грунті організувати полив, адже пісчана земля надто швидко випаровує вологу. Ну і не забувати по можливості щороку вносити гній восени. А ще краще під посадку кидати в лунку добрива трохи мінеральних, трохи перепрівшого перегною.

Rusya
Rusya
З нами: 10 місяців 2 дня

Сообщение #13 Rusya » 19.04.2017, 15:57

gerbert, дякую за поради. А скажіть чи є може сорт який гарно росте на піску? Чи немає такого що якийсь гірше, а якійсь краще вдається саме на пісчаній землі?

Zavochica
Аватара
Zavochica
Репутація: 3 (+3/−0)
Повідомлення: 28
З нами: 1 год 1 місяць

Сообщение #14 Zavochica » 06.05.2017, 16:43

Скажіть чи варто підгортати картоплю перед тим як її мульчувати. Як я зрозуміла з попередніх дописів та й раніше прочитаного нагортають для того щоб вберегти від можливих заморозків, від жука, щоб кущі були більш розлогі. А якщо я буду вкривати всю ділянку картоплі мульчею (опалим листям) то є сенс у нагортанні? Якщо я нагорну то куди класти листя в міжряддя, чи на самі рядки, звідки вони будуть скочуватись знову ж у міжряддя.

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #15 errror » 07.05.2017, 14:47

ЗАСТОСУВАННЯ МУЛЬЧІ ЗАВЖДИ ДАЄ ПОЗИТИВНІ РЕЗУЛЬТАТИ і дозволяє отримувати більші, ніж при голому ґрунті бульби. Проте створення горбків або валиків вимагає великої кількості органіки – до 8 ц на сотку. Тобто технологія більш витратна. Якщо у вас немає такої кількості органіки, або ви не можете дозволити собі (або не хочете) витрачати стільки органіки на картоплю тоді треба буде нагортати.
Необхідно пам'ятати, що більша частина біомаси рослин формується за рахунок водно-повітряного живлення, тому крім мінерального живлення рослинам необхідна оптимальна вологість грунту і бажана підвищена концентрація вуглекислого газу в приземному шарі повітря. І те й інше підтримується при мульчуванні міжрядь органікою, наприклад, перегноєм, листям, хвоєю.

Pomidor M
Аватара
Pomidor M
Повідомлення: 17

Сообщение #16 Pomidor » 09.05.2017, 15:26

Я свого часу пробував вирощувати картоплю і під сіном і під соломою. Солома програє. Погано перегниває, занадто добре вентилюється. Паросткам складніше пробитися з-за жорсткої структури. Урожай падає майже на 40-50 %. Під сіном чудово і особливо урожай, і благодать — поливи практично не потрібні. Мінус — важко вгадати товщину шару сіна так щоб не озеленити бульби. А особливо трудомістка процедура заготівлі сіна і розтягування по посадці картоплі. Також з мінусів можуть миші оселитися.

ECO-King
ECO-King
Повідомлення: 10

Сообщение #17 ECO-King » 25.05.2017, 18:03

Мало кому відомий рекордний урожай картоплі, занесений в Книгу Гіннесса і належить картопляру з Кемеровської області А. Горєлову. У розрахунку на один гектар картопляр-любитель отримав 1400 кг зі 100 кв. м. Що повинен робити садівник, щоб впевнено зібрати 600-750 кг картоплі зі 100м2?
Найбільш сприятлива для росту температура - 17-20 ° С. Якщо відбувається підвищення температури до 25-27 ° С і вище, картопля вироджується, її урожай різко падає. Дуже важливо вчасно поливати поле. Без поливу важко розраховувати на високий урожай, особливо ранніх сортів. На одну тонну врожаю картоплі потрібно 80 т води. Я пропоную випробуваний мною спосіб щотижневого поливу - позакореневого підживлення сечовиною. Для обприскування бадилля в період його зростання використовується будь-який тип розпилювача і теплий розчин (1 ст. Ложка сечовини на 2 літри води).
Під час бутонізації та цвітіння потрібно годувати рослини комплексним добривом. Годиться пташиний послід і зола листяних порід. Витрата посліду - 50-80 г / м2. Послід насипають в ємність на одну другу обсягу, заповнюють повністю водою і витримують 5-7 днів до закінчення бродіння. Отриманий розчин перемішують, розбавляють водою 1:10. Між рослинами колом роблять лунки на 15-20 см глибини і заливають рідке добриво. Зразкова витрата на кущ - 1,5-2 літри. Золу краще вносити навколо кожного куща по 2 столові ложки на кущ. Добре робити позакореневе підживлення, при цьому розчин не повинен бути занадто концентрованим, інакше можна обпалити бадилля.
Важливою умовою гарного росту і високого врожаю є наявність кисню в грунті. Розпушування міжрядь вилами забезпечує дихання бульб. Я пропоную нескладний прийом - наколювання грунту вилами під кожним кущем похило в зону нижче коренів. Повітря при цьому надходить під кожен кущ, а бульби не пошкоджуються. Хороші результати дав спосіб верхової посадки без використання грунту з поля. Ділянка була піщаним кар'єром після роботи екскаватора з відсутністю культурного грунту. Після розмітки шнуром по схемі 800x300 мм були розкладені купки березового листя разом із залишками будівельного сміття. Потім зверху на цю "тепле ліжко" були розміщені великі пророщені на світлі бульби сорту Чародій. Зверху кожна бульба була присипана сумішшю торф-вермикуліт-дернова земля (в рівних пропорціях). На кожну бульбу пішла половина 10-літрового відра суміші. На кущ зверху вносив дві столові ложки золи і одну столову ложку комплексного добрива Кеміра - Універсал. Зверху бульбу підсипав два рази протягом червня піском і дерновою землею. Висота "гнізда" склала 20-22 см, протягом червня провів позакореневі щотижневі підгодівлі розчином сечовини. В період утворення бутонів і цвітіння провів два підживлення розчином золи. Літо було виключно дощовим, тому на іншому полі, посадженому по "класичної" технології, урожай був нижче, ніж при способі посадки в "березове" гніздо. Кожна бульба Чарівника вагою 80-100 грамів утворила потужний кущ-красень висотою 750-800 мм. Під кущем утворилося від 6 до 12 великих бульб. Сорт дуже мало постраждав від фітофтори, яка знищила 5-10 серпня все бадилля. Контрольні три кущі Чарівника не прибирав до 20 вересня. Бульби з цих кущів виросли великі, по 250-400 грамів, красивої подовжено-плоскої форми.
Для поліпшення структури грунту і отримання безнітратної картоплі використовую наукові рекомендації і саджу картоплю після озимого жита. Добре також впливає на родючість грунту використання сидератів - люпину і конюшини червоної. Всі незайняті куточки моєї ділянки засаджені люпином (різнобарвною сумішшю). Для оздоровлення грунту після овочів саджу суміш високорослої червоної конюшини і тимофіївки. За рекомендаціями вчених така суміш дає на другий рік максимальну кількість зеленої маси, яка заорюється в грунт і підвищує в ній вміст азоту.

Вернуться в «Картопля: вирощування»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость