Нові японські сорти капусти

Описание: Все про агротехніку вирощування капусти. Білокачанна, цвітна, броколі, кольрабі, брюссельська, пекінська, савойська

Galinka F
Аватара
Galinka F
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 51
З нами: 1 год 2 місяця

Сообщение #1 Galinka » 19.11.2016, 18:06

Капуста - найдавніша культурна рослина. її насіння археологи знаходять при розкопках кам'яного і бронзового віків. Нашим предкам прийшовся до душі цей овоч, адже в період тривалих посух він разом з хлібом замінював скоромну їжу.

Недаремно капуста полюбилася людям: вона смачна, соковита, корисна, багата на вуглеводи, накопичує багато цукрів. За кількістю поживних речовин перевершує брукву, ріпу, моркву, буряк. А справжній український борщ без капусти просто неможливий.

Дев'ять років я займаюся цією культурою на своїй ділянці. І з кожним роком попит на неї зростає. Тому хочу поділитися з читачами популярного журналу "Дім, сад, город" своїм досвідом, спостереженнями, маленькими секретами щодо вирощування білоголової капусти.

В останні роки мене дедалі частіше запитують: чому не зав'язується або пізно зав'язується рання капуста? Чому пізня капуста не формує головки або, взагалі, недостигла головка починає підгнивати? Перше, що я запитую: "Де брали розсаду?" Більшість відповідає:" На ринку". І в цьому основна причина - неякісна розсада. Придивіться, яку розсаду продають навесні. На перший погляд суцільна привабливість: соковита, зелена, висока, а придивишся пильніше і побачиш: з'явився тільки третій справжній листок, коренева система - кілька тоненьких ниточок. Вигонку такої розсади роблять у теплі, "загодовують" азотом, отож і користі від неї мало.

Свою розсаду я вирощую у відкритому ґрунті під плівковим укриттям. Грядку розташовую на освітленому сонцем місці. Восени під перекопування вношу нітроамофоску (20-30 г на 1 квадратний метр). Для одержання більш ранньої розсади у середині березня знімаю верхній шар снігу, залишаючи нижній завтовшки 5-6 см, посипаю деревним попелом і накриваю плівкою. Почорнілий сніг під плівкою швидко тане, отож наприкінці березня можна сіяти насіння ранніх сортів капусти.

Перед сівбою на скопаному і вирівняному граблями ґрунті металевим кутником роблю борозенки через 12 см, глибиною 1,5-2 см. У ці борозенки міні-сівалкою висіваю насіння з розрахунку 150-160 шт. на одну борозенку. Розмір грядки - 1,8x4 м, цього достатньо, аби висіяти більше 5000 шт. насінин. Коли з'являться сходи, над грядкою роблю каркас із дротяних дуг висотою 40 см. накриваю плівкою - парничок готовий.

Обов’язковою умовою вирощування розсади є її загартовування. Приблизно за тиждень до висаджування грядку можна не накривати плівкою, а привчати рослини до знижених нічних температур.

Висаджувати розсаду на постійне місце починаю наприкінці квітня. У кожну лунку вливаю кухоль розчину аміачної селітри (60-80 г на 10 л води). Під ранню капусту, зазвичай, відводжу ділянку з чистим чи зайнятим паром-Це одна із складових успіху у вирощуванні капусти на наших бідних, малородючих землях. Чистий, а краще зайнятий пар (влітку вирощую люпин, який приорюю на зелене добриво) сприяє нагромадженню в ґрунті поживних речовин, дає змогу позбутися бур'янів, акумулює й утримує ґрунтову вологу.

Але найголовніше - вдалий добір сорту, у чому я переконався на власному досвіді. У перші роки вирощував поширені ранні сорти - Червнева, Дитмаршер фрюєр, Козачок; середньостиглі - Слава; пізні - Амагер, Лангедейкер. Сорти непогані, але... рання капуста достигала до середини липня, а насіння середньостиглих і пізніх сортів, придбане на ринку, було низької якості. І ось у минулому році я вперше висадив сорти ранньої капусти японської фірми "Таки Сидз" - Голден Крос Сунта Літо того року було надзвичайно посушливим, але навіть за відсутності поливу японські сорти показали себе з найкращого боку. Вихід то варної продукції майже 100%, достигання - на три тижні раніше від Червневої ранньої. Повірте, ні в кого в окрузі не виросла тоді рання капуста, а в нас уже 22 червня з'явилися перші головочки суперраннього гібрида Голден Крос Головки у нього масою до 1 кг, відмінного товарного вигляду, не розтріскуються, мають щільну структуру, стійкі до хвороб. Невдовзі, через тиждень, настала черга збирання врожаю гібрида Сунта Б1. Головки його важать до 1,8 кг, округлі, глянцеві, відмінних смакових якостей, добре зберігаються в полі, не розтріскуються.

З тих пір я "захворів" японськими сортами. Насіння завозить до України єдина київська фірма "СВ-ИМПЕКС". Якість насіння відмінна, за шість років - жодного дорікання. Висаджував тільки японські сорти капусти: ранньої - Голден Крос Сунта середньостиглої - Глоуб Майстер, Отм Квін Б; пізньої - Унико Ру Спекотне й сухе літо дістало і наш північно-східний район. З другої половини травня температура повітря в затінку доходила до 35 градусів за Цельсієм. В таких умовах висаджували розсаду середньостиглих і пізніх сортів. Надії нате, що приживеться, було мало, але капуста не лише прижилася, але й дала, без поливу, прекрасний урожай.

Оце основні умови успішного вирощування білоголової капусти: 1) грунт ділянки - чистий чи зайнятий пар; 2 добір сорту. Для себе я вибрав японські гібриди, стій-к до підвищених температур, розтріскування та гнильних захворювань; 3) вирощування власної міцної, загартованої розсади.

За такого підходу можна істотно знизити ризик від несприятливих погодних умов, одержуючи високі й сталі врожаї однієї з найголовніших овочевих культур - білоголової капусти.

Вернуться в «Капуста: вирощування»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость