Цвітна капуста: особливості вирощування

Описание: Все про агротехніку вирощування капусти. Білокачанна, цвітна, броколі, кольрабі, брюссельська, пекінська, савойська

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271
З нами: 1 год 8 місяців

Сообщение #1 errror » 28.11.2016, 18:46

Цвітна капуста містить чимало легкозасвоюваних білків, багатий набір вітамінів (вітаміну С в ній у 1,5 раза більше, ніж у білоголовій), ферментів, мінеральних солей, серед яких такі цінні мікроелементи, як кобальт, магній, йод. Тонка клітковина сприяє легкому засвоєнню. Саме тому лікарі відносять її до групи найкорисніших овочів, особливо при шлунково-кишкових захворюваннях і в дитячому харчуванні.

Господині уміють готувати смачні супи з цвітною капустою. А.П. Чехов у оповіданні "Сирена" писав: "...ежели любите суп, то из супов наилучший, который засыпается кореньями и зеленью, морковкой, спаржей, цветной капустой".

Важливо не переварити капусту, інакше втрачається колір, смак, погіршується запах. Смачна вона відварена, а потім обсмажена в сухарях із збитим яйцем. Але є ще одна чудова страва з цвітної капусти, яку мало хто знає. Відварену капусту, розділену на шматочки по 2-3 см, кладуть на сковорідку, підсмажують, солять, додають багато злегка підсмаженої цибулі і пересипають порізаним, звареним вкруту яйцем.

Цвітна капуста порівняно з білоголовою вибагливіша до умов вирощування, до родючості, температури, вологості ґрунту й повітря, полюбляє розсіяне світло. Останніми роками у зв'язку з тривалими періодами несприятливих погодних умов (спека) цвітна капуста погано вдається у багатьох городників. Окрім відомого раннього сорту Мовір 74, набув поширення цілий ряд сортів іноземної селекції.

Для того щоб мати урожай цвітної капусти у будь-який за погодними умовами рік, необхідно насіння на розсаду сіяти в лютому і підтримувати температурний режим, на 2-3°С вищий, ніж для білоголової. Рано навесні, на початку квітня, висадити добре розвинуту, загартовану розсаду у горщечках з 7-8 листочками. В лунку треба обов’язково вносити органічні й мінеральні добрива в тих самих дозах, що й для білоголової капусти.

Висаджують цвітну капусту з міжряддями 50-60 см, відстань у рядку 35-40 см. На відміну від ранньої білоголової капусти, цвітну бажано в перший період накривати плівкою, не допускаючи перегрівання. Це сприяє прискоренню наростання листя. Інтенсивний ріст листя забезпечує отримання великих щільних головок. Саме тому для цвітної капусти важливе регулярне забезпечення рослин водою і поживними речовинами.

Підживлювати цвітну капусту треба обов'язково, оскільки в ранньовесняний період через низьку температуру і слабку активність мікробіологічних процесів рослини недоотримують поживні речовини. Перший раз це роблять через 7-10 днів після садіння, другий - у період формування головки. На початку росту й розвитку рослині мають бути добре забезпечені азотом, а в період формування головки у них підвищується потреба у фосфорі та калії. У будь-якому разі обов'язково треба давати комлексні добрива, що містять азот, фосфор, калій (40-60 г - троамофоски на одне відро води), оскільки для кращого засвоєння азоту потрібні фосфор і калій, а для повнішого засвоєння калію і фосфору - азот. Найкраще добриво для першого підживлення - коров'як, а для другого - пташиний послід, підготовлений так, як і для ранньої капусти. Сприятливе для формування якісних головок додавання борної кислоти (2 г на відро води).
Для отримання щільних білосніжних головок потрібне розсіяне світло, оптимальна температура - 18-20°С. Пряме сонячне проміння за високої температури і низької відносної вологості повітря призводить до отримання нещільних жовтих головок. Запобігти цьому можна, закривши головку капусти власним листям. Для цього треба підняти листя вгору і зав’язати над головкою, закріпивши білизняною прищіпкою, а простіше - закрити двома-трьома листками, надломивши їх посередині. Щоб листки не засохли, їх надломлюють не повністю.
Формуванню високоякісних головок сприяє розміщення капусти у міжряддях високорослих рослин. Вони створюють підвищену вологість повітря і притінюють рослини.

Збирають урожай через 15-20 днів після початку формування головок, вибірково, коли вони наберуть у діаметрі 10-20 см і масу від 300 г до 1 кг, не допускаючи перезрівання, оскільки при цьому головки темнішають, стають нещільними і до того ж погіршуються їхні смакові якості.

За дотримання біологічних вимог до умов вирощування розсаду цвітної капусти можна висаджувати у травні - на початку червня для літнього й осіннього споживання. Рослини з недозрілими головками прикопують у льоху, там їх дорощують і до Нового року одержують сюрприз: білосніжну головку, неначе тільки-но зняту з грядки.

Natali
Natali
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 26
З нами: 10 місяців 5 днів

Сообщение #2 Natali » 06.04.2017, 21:49

Кілька років вже намагаюся вирощувати цвітну капусту, але не зовсім вдало. Головки виростають зовсім маленькі, з кулак. В чому справа, не знаю.
Знаю, що треба головки оберігати від прямих сонячних променів, для цього надламую 2-3 листа над нею.

Zavochica
Аватара
Zavochica
Репутація: 3 (+3/−0)
Повідомлення: 28
З нами: 1 год

Сообщение #3 Zavochica » 07.04.2017, 07:09

В мене також враження про капусту цвітну як про примхливу досить рослину. В цьому році посіяла у парнику на розсаду Малима F1, Спейс Стар F1 (Нідерланди). Поки маленькі сходи радують своїм виглядом, але боюся гусениць. У минулому сезоні некрасиві сліди залишали на білих головках капусти.
Підкажіть чим обприскувати цвітну капусту від гусениць і коли починати обробки та скільки разів за сезон це потрібно робити.

Veterok
Аватара
Veterok
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 28
З нами: 1 год 1 місяць

Сообщение #4 Veterok » 07.04.2017, 07:14

Я цвітну та й білокачанну капусту обробляю Актарою 3 рази за сезон, за 14 днів до зняття останній раз. Актара потрапляє в тканини рослини і хто її починає їсти - дохне.

Hetyf
Hetyf
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 20
З нами: 1 год 1 місяць

Сообщение #5 Hetyf » 01.05.2017, 19:15

Як буде рости цвітна капуста в тіні, взагалі тінь там лише у другій половині дня. Тобто зранку до обіду сонечко, а після тінь. Можна в таке місце садити цвітну капусту.


Вернуться в «Капуста: вирощування»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость