Які сорти винограду посадити на своїй ділянці

Описание: Розмноження та агротехніка вирощування винограду, сорти та гібриди, шкідники та хвороби на винограді

eddbit
Аватара
eddbit
Репутація: 10 (+10/−0)
Повідомлення: 196
З нами: 1 год 1 місяць

Сообщение #1 eddbit » 16.05.2016, 16:16

Виноград - така рослина, що не закохатись у неї неможливо. У нас, мабуть, немає жодної садової ділянки, де не росло хоч 1-2 кущі винограду. Перед багатьма виноградарями-початківцями, котрі щойно одержали садові ділянки, постає два питання: де придбати садивний матеріал і яким сортам надати перевагу.

Тож хочу застерегти початківців: не відкладайте вирішення цього питання до осені, коли на ринку бачитимете гарні рекламні грона пропонованих сортів. Вам тоді пропонуватимуть сорти пізніх строків достигання. А добір сортів варто розпочинати з перших днів серпня, отримуючи інформацію у тих аматорів, котрі винесли на ринок на продаж лишки свого врожаю. Або ж варто починати з огляду виноградника у знайомих виноградарів. Раджу поцікавитися назвою сорту, його характеристикою, стійкістю до хвороб, морозів, урожайністю, часом вступу у плодоношення. А красу і розміри грон та ягід оціните вже самі. Поцікавтесь, чи матиме господар садивний матеріал восени, або ж у кого можна буде його придбати. Отакий раджу вам підхід до добору сортів.

Які ж сорти раджу насамперед початківцям?

Звичайно, так звані комплексностійкі. До речі, дефіциту на них уже немає. На відміну від європейсько-азіатських, вони стійкі до шкідників і хвороб (вимагають лише 1-2 профілактичних обприскування в дощові роки), витримують морози до мінус 22-26°С (залежно від сорту).

Комплексностійкі сорти за величиною ягід, грон, смаком не поступаються європейсько-азіатським, а часто й перевершують їх. Але, що важливо, немає потреби їх обприскувати по 6-7 разів за сезон, як цього вимагають європейсько-азіатські сорти, а за дощового літа - і ще більше.

Про те, які комплексностійкі сорти добре зарекомендували себе у нас, розповім із власного досвіду.

Сорти дуже раннього строку достигання (5—10 серпня)

Руський ранній. Грона до 0,5 кг. Ягоди округлі, привабливі, рожеві з високим вмістом цукрів. Сорт стійкий до мільдью та сірої гнилі, середньостійкий до оїдіуму. Зимостійкість висока. Дає добрі врожаї на високих формуваннях, при значних запасах, деревини.

Біла роза. Зразу відмічу, що цей сорт не належить до комплексностійких, не стійкий і до хвороб, але із-за раннього строку достигання цей недолік не відчувається. Ягоди яйцеподібної форми, привабливі із слабкою рожевинкою, високоцукристі. Грона масою 300-600 г, нещільні, мають товарний вигляд.

Аркадія (Настя). Кущі сильнорослі, грона великі (400-800 г), конічні, середньої щільності. Ягоди білі, яйцеподібні, великі (6 - 7 г). М’якуш м’ясистий, смак гармонійний, освіжаючий. Урожайність висока. Стійкість до мільдью – 2-3 бали, сірої гнилі - 2 бали. Морозостійкість - мінус 23 - 24°С.

Із сортів цієї групи в моїй колекції заслуговують на увагу Томайський, Восторг, Русвен, Муромець.

Ранні сорти (10-20 серпня)

Агат донський. Ягоди чорні, округлі, великі (4-5 г). Грона середньої щільності, великі (400 - 600 г), можуть тривалий час висіти на кущах. Урожайність висока. Стійкість до мільдью 3 бали, до сірої гнилі - 2 бали, морозостійкість мінус 26°С.
Дружба. Грона великі, конічні, нещільні. Ягоди х білі, округлі, середніх розмірів (3-4 г). М’якуш - соковитий, прекрасних смакових якостей, з сильним 4 мускатним ароматом. Морозостійкість підвищена.

Восторг чорний. Грона середньої щільності, циліндричні, масою 500 - 700 г, кращі - до 2 кг. Ягоди чорні, овальні, освіжаючі. Стійкий до грибкових хвороб. Морозостійкість - мінус 26°С.

Чимзар. Кущ сильнорослий. Грона великі (600-700 г). Ягоди овальні, великі, темно-синього забарвлення. Урожайність висока. Морозостійкість мінус 23°С.

Кращими серед ранніх сортів також є Плевен стійкий, Ювілей 70, Кодрянка, Таїровський вогник, Болгарія.

Сорти середнього строку достигання (21 серпня - 10 вересня)

Румене. Грона нещільні, видовжені, масою 400 - 700 г. Ягоди теж видовжені, великі, блідо-рожеві. Стійкість до хвороб середня. Морозостійкість мінус 22 - 23°С.

Кантеміровський. Кущі сильнорослі. Грона великі (700—900 г), конічні, помірної щільності. Ягоди великі, овальні, білі. Урожайність висока.

Фламінго. Грона середньої щільності масою 500— 700 г. Ягоди округлі, великі (6 — 7 г), приємного рожевого кольору. Має високу стійкість до грибкових захворювань. Зимостійкість середня.

Серед сортів цієї групи слід відзначити також Русмол, Кобзар, Фрумоаса албе, Оригінал, Ляна, Страшенський, Кишинівські зорі.

Сорти середньопізнього строку достигання (10 - 25 вересня)

Сорти цієї групи придатні для тривалого зберігання. В підвалі грона можуть лежати до 2 місяців, а в холодильнику - до Нового року. Це такі сорти: Декабрський, Пам’яті Негруля, Тарнау, Д-200, Сувенір чорний.

Як бачимо, нам є з чого вибирати, хоч я навів не повний перелік кращих сортів для Донбасу. У моїх колег є й інші стійкі сорти. Головне, вчасно потурбуватись про добір садивного матеріалу. І якщо обзаведетесь на своїй ділянці таким чи подібним набором сортів, то гарантую, що свіжий виноград на вашому столі буде з серпня до Нового року.
Живу как умею и другим не мешаю

Kleo
Kleo
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 14
З нами: 11 місяців 10 днів

Сообщение #2 Kleo » 19.07.2016, 07:07

В мене росте і гарно плодоносить дуже ранньостиглий сорт винограду – Бажена. Правда він досить молодий і плодоносить всього 3-ій рік, то урожай невеликий, але ягоди великі і дуже солодкі. Колись купувала саджанці суниці поштою і вирішила спробувати виростити виноград в себе. Замовила один саджанець – він гарно прийнявся і росте. А сорт дійсно дуже ранній, з зеленими виноградинами і великими гронами. Дивитись і радуватись на такий виноград, коли він достигає.

Vatuttin
Vatuttin
Репутація: 3 (+3/−0)
Повідомлення: 20

Сообщение #3 Vatuttin » 23.08.2016, 14:06

Ми посадили минулого року Галахад – дуже хвалять на різних форумах. Цього року зав’язалась одна зав’язь – великі зелені ягоди, і дуже смачний – не дарма хвалять.

Lariska
Аватара
Lariska
Репутація: 4 (+4/−0)
Повідомлення: 216

Сообщение #4 Lariska » 23.08.2016, 21:31

Галахад – дуже хвалять на різних форумах
це, того, якби сказати... А не можда у вас так трішечки попросити собі оце, того Галахад. Почитала і собі захотіла, так його люди хвалять. Була би дуже вдячна за один саджанець.

Vatuttin
Vatuttin

Сообщение #5 Vatuttin » 05.09.2016, 17:57

А не можда у вас так трішечки попросити собі оце, того Галахад
чого ж не можна, але багато сам не маю - один, два саджанця можу вислати, пишіть в приват координати

Ostap
Ostap
Повідомлення: 27
З нами: 9 місяців 18 днів

Сообщение #6 Ostap » 15.09.2016, 15:37

Тема звичайно спірна з самої назви. У кожного свої сорти улюблені і кращими можуть бути абсолютно різні, але для форуму це якраз добре.
Серед своїх улюбленців вирішив першим розповісти про трійку Крайнова (Преображення, Ювілей Новочеркаська, Віктор). Для мене вони нічим не відрізняються, тому далі буду називати всі Преображенням. Сюди ж можна віднести ще й Юліан і Ух-ти.
Сорт подобається перш за все своєю врожайністю (добре навантажується, можна впевнено отримувати два врожаї на рік), розмірами грон (і 1,5 і 2 і більше кг) і ягід (пальцевидними, до 5 см довжиною) і рожевим кольором. Смак без вишукувань, звичайний виноградний. Але ті хто його бачать, байдужими до такого винограду не залишаються.
За такий сорт авторові В.Н. Крайнову потрібно ставити пам'ятник.

Другий - Софія, селекції нашого земляка В.В. Загорулько. Теж рожевий, з більш цікавим смаком ніж Преображення, але і більш проблемний. Мене вразив розмірами грон і ягід. У мене рекордне гроно потягнула на 3,6 кг. Ягода більше 15 г. З таким виноградом на ринку люди фотографувалися на пам'ять. Проблемність ж його в тому, що зав'язує в грона дуже багато ягід. При таких їх розмірах при дозріванні вони просто розчавлюють один одного, лопаються, починається гнити і т.д. Щоб цього не було потрібно в стадії "гороху", третину ягід з грона вирізати. Клопітно, але результат того вартий!

Ще один авторства Загорулько - Лівія. Найраніший з описаних рожевих сортів. Рекордне гроно в цьому році - 3,5 кг. Красива ягода з легким мускатним смаком.

RULY
RULY
Повідомлення: 12

Сообщение #7 RULY » 15.09.2016, 15:44

Доброго вам дня. Прочитав назву теми, і подумалось таке: за якими критеріями судити сорт як кращий, для яких умов, для яких запитів, з якої кількості, і т.д.? Список критеріїв можна продовжити. Адже є дачники, до яких себе відношу, а є типу фермери, які вирощують для продажу. Для тих і інших список визначальних критеріїв буде істотно відрізнятися. Для одних це перш за все смак, і менше проблем в агротехніці, для інших на першому місці товарність і технологічність. Може краще відразу розділити на категорії, щоб не виникало одвічних диспутів між двома категоріями виноградарів?

Скажу про себе: я зараховую себе до тих дачників які можуть з'явитися на дачі максимум раз на тиждень на вихідний, та й то максимум на пів дня. Звідси і можливості по агротехніці. Однак це не заважає мені не погано знати сорти та агротехніку вирощування. Наведу приклад: ось ніколи не буду вирощувати так звану "Трійку" (Преображення; Ювілей Новочеркаська; Віктор). Так, красива, велика, товарна, два врожая в рік, не виноград, а казка. Але це для фермера, для мене цей виноград трава, травою, мало того, для моїх можливостей непомірно важкий в агротехніці (захист від болячок і ін.). Крім того для моєї зони два врожаї нонсенс, з банальної причини - не вистачає сонця, від сюди навантаження на кущ, відстань і т.д. За то така форма, як Тимур, або Фрумоаса Албе мене цілком влаштовує по перерахованим моментам на даний момент, особливо що стосується смаку. Ось такі роздуми з приводу "кращий".

Ostap
Ostap

Сообщение #8 Ostap » 15.09.2016, 15:52

RULY, тема якраз про кращі сорти на наших виноградниках. Завжди дотримувався мудрої думки, що виноград - культура часу і місця. Тому те, що у одного виноградаря не рахується кращим, у іншого може викликати захват. Виходячи з того, що наш форум не призначений виноградарям фермерам, я не бачу сенсу виділяти теми для дачників і фермерів. Для цього є спеціалізовані виноградарські форуми. А ми просто ділимося своїми враженнями про сорти винограду, що ростуть на наших ділянках.
З приводу "трійки" не погоджуся, що це виноград тільки для фермерів. У моїх умовах нормально набирає цукор. Смак хоч і не вишуканий, але на мене не гірше інших середняків. За сприйнятливості до хвороб так взагалі, Тимуру до "трійки Крайнова" далеко. У мене він хапає все що можливо і є еталоном нестійкості. З ним можна порівняти хіба що Вієрул. Я нікому його саджанці навіть не пропоную. Але це у мене, а у Вас все по іншому. При цьому у різних людей ще і різні смаки. Одним подобається солодкий виноград, інші з кислинкою хочуть, третім тільки Муска, четвертим мускат смердить чимось. Тому Преображення можна садити тим, хто любить простий смак винограду, без наворотів. Ну а естетичне задоволення від грона Преображення на столі з красивими, величезними ягодами, яку дістали в літню спеку з холодильника, однозначно перетвориться в насолоду.
Ще один приклад. В Україні не набула поширення сортоформа Юлія. Я його теж не збирався садити. Ягодка дрібнувата, та й інших привабливих характеристик не було. Хіба що мускатний смак. Але в нагрузку з іншими сортами він мені дістався. Цього року сигнальне плодоношення. І я в подиві. З 15 сортів початківців плодоношення, Юлія поки лідер за розміром грон. Найбільші (сантиметрів по 40) грона у тій, кого я вважав гіршою з новинок! І це в спартанських умовах. До цього ряду ще не встиг підвести полив і практично немає підгодівлі! І якщо підтвердиться мускат, то напевно доведеться перещеплювати деякі сорти, які я вважав апріорі краще, саме Юлією.

Docent
Аватара
Docent
Повідомлення: 17
З нами: 9 місяців 17 днів

Сообщение #9 Docent » 17.09.2016, 17:24

Виноградник ще молодий. Але в цьому році найбільше сподобалися Конвалія, Z-10, Преображення. Кишмиш Велес вразив не тільки смаком, але і розміром кистей всіх знайомих.

Lutik
Lutik
Репутація: 1 (+1/−0)
Повідомлення: 14

Сообщение #10 Lutik » 19.09.2016, 06:54

Добрий день, шановні любителі винограду! Прошу Вашої допомоги. Впевнений, моє запитання просте і стандартне, але для мене виявилося не по зубам.
Мені потрібно вибрати всього 3-4 сорту винограду для дачі, але коли я почав намагатися вибрати - я просто заплутався.
Я хотів би посадити перевірені в "бою" сорти, які підходять для вирощування в Києві, але обов'язково неукривні (не знімати лозу з опори). У мене є паркан з рабиці і його потрібно декорувати виноградом. З одного боку - мети збирати великі врожаї немає, обрізати за всіма правилами теж не хотілося б (нам потрібні довгі батоги), але і поїсти винограду хочеться. Смачно. Так як звичайний "як у всіх синій" є.
Планую пару сортів безнасінних і пару з насінням, але великоплідних (якщо є такі для Києва).
Прошу порадити відповідні мені сорти, щоб можна було їх купити в Києві.
Буду дуже вдячний за поради.

Lariska
Аватара
Lariska
Репутація: 4 (+4/−0)
Повідомлення: 216

Сообщение #11 Lariska » 03.10.2016, 06:56

Зараз всі виноградарі ганяються за сортом Манікюр Фінгер і іншими китайськими сортами з довгими, як пальці, ягодами, часто з червоним кінчиком, як нафарбований жіночий нігтик. А можна посадити старовинний узбецький сорт Хусайне Келін Бармак, що в перекладі означає «палець нареченої». У нього дуже довгі шаблевидні ягоди білого кольору.
Крім гарного зовнішнього вигляду, у сорту Хусайне Келін Бармак відмінний смак - вважається одним із найсмачніших азіатських сортів. На дегустаціях отримує 9,2 бала з 10-ти можливих. Як і у всіх «азіатів», пагони сильнорослі. Обрізати треба хоча б на 12-14 бруньок, що неважко, так як у цього сорту міжвузля вкорочені. Так що сорт багато місця на шпалері не займе. До хвороб сорт нестійкий, тому обприскувати треба частіше і на зиму вкривати як годиться - землею, а не плівкою. Дозріває сорт в кінці серпня початку вересня. Грона середнього розміру, ягода дуже велика, з шаблевидним вигином і трохи загостреним кінчиком. На сонці ягода бурштинового кольору, з м'якоттю що ніжною тане. Шкірочка тонка, прозора, при їжі не відчувається.
Транспортабельність середня. На жаль, кущі себе врожайністю не обтяжують. Але при правильному догляді врожаї середні.
У себе на ділянці цей сорт я посадили три роки тому. Посадили, намалювали карту, де який сорт росте, але потім карту благополучно втратили. Тому доглядали за кущем стандартно - обприскував чотири рази на рік, обрізав на вісім-десять бруньок, поливав регулярно, прикопував на зиму невеликим шаром землі. Незважаючи на такий спартанський догляд, кущі по болячкам не виділялися із загальної маси і дали нормальний сигнальний урожай на третій рік. Правда більшість сортів сигналку викинуло на другий рік, але занадто раннє плодоношення може сильно послаблювати кущі.
Хусайне Келін Бармак мені дуже подобається - ягода красива. Шкода тільки грон на кущі замало, а так дуже красивий і смачний виноград. Хто не боїться обприскувати кущі - посадити варто.

Svetlica
Svetlica
Повідомлення: 19
З нами: 6 місяців 28 днів

Сообщение #12 Svetlica » 10.01.2017, 19:44

А у мене поки немає улюблених сортів. Лише другий рік, як серйозно захопилися виноградом і поки росте всьоого 3 сорти, але якщо чесно, то ще не пробували своїх ягід винограду, на жаль

Програміст
Програміст
Репутація: 2 (+2/−0)
Повідомлення: 25
З нами: 6 місяців 1 день

Сообщение #13 Програміст » 13.01.2017, 10:29

Вирощую не один десяток сортів і гібридних форм. Так як всі вони різного строку достигання і різної форми та забарвлення,то кожний по своєму хороший. Якщо на смак,то тут віддаю перевагу технічним сортам,серед яких виділяю два: Португізер і Буковинку-справжній мед. Із столових люблю Фахрі, Ала-Тоо,Хусайне Люнда, Сенсо,Ланселот,Кардинал,Королева виноградників,Согдіана,Сфінкс.

TerelF1
Аватара
TerelF1
Повідомлення: 28
З нами: 6 місяців 13 днів

Сообщение #14 TerelF1 » 08.04.2017, 21:01

Черговий раз купив саджанець винограду, після того як зустрів на сільськогосподарській ярмарці у нашому місті сорт «Преображення» (по рос. Преображение), про який читав зовсім недавно і мережі, на форумі виноградарів. В більшості випадків лише позитивні відгуки про даний сорт, заставили не дивлячись на брак місця на ділянці, все ж купити ще один саджанець. До речі, як на мене, досить не дешево коштує саджанець – 120 грн. Зі слів продавця він щеплений на якийсь спеціальний підвой для винограду, а зверху залитий парафіном. Також продавець розповів технологію посадки саджанця. Хочу запитати хто що скаже про смак ягід цього сорту. Бо всі хвалять урожайність, красоту грона, величину бубок, а який смак нічого не знайшов.

Ostap
Ostap

Сообщение #15 Ostap » 09.04.2017, 07:33

TerelF1 писал(а):Хочу запитати хто що скаже про смак ягід цього сорту. Бо всі хвалять урожайність, красоту грона, величину бубок, а який смак нічого не знайшов.
Сорт винограду «Преображення» можна назвати класикою, яка дуже добре підійде для новачка і буде радувати в більшості випадків сталими урожаями, навіть при недотриманні якихось агротехнічних прийомів, які більш вибагливі сорти винограду не пробачили. Хоча для декого смак цього сорту дещо посередній. Але урожайність та зовнішній вигляд повністю нівелюють ці прискіпливі придирки любителів смакувати щось екзотичне.

Novachok
Novachok
Повідомлення: 34
З нами: 9 місяців 16 днів

Сообщение #16 Novachok » 09.04.2017, 12:00

Я початківець взагалі в садівництві і в виноградарстві також, хочу посадити на своїй ділянці кілька сортів, які можна на зиму не вкривати. Які сорти підійдуть для Київьскої області? Зараз пророщую живці гібридного виду винограду Мариновського. А що ще можуть порадити досвідчені виноградарі?

Vatuttin
Vatuttin

Сообщение #17 Vatuttin » 09.04.2017, 12:10

Скажіть, а чи потрібно вкривати Галахад. Я чомусь і не замислювався що виноград в нашому регіоні необхідно вкривати на зиму. Цю зиму нібито пережив нормально, вже з’явилися невеличкі бруньки. Але раптом в якусь зиму вимерзне. І взагалі цей сорт як відноситься до яких сортів винограду морозостійких, чи не дуже?

Вернуться в «Вирощування винограду»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 2 гостя