Як правильно посадити куплений саджанець винограду

Описание: Розмноження та агротехніка вирощування винограду, сорти та гібриди, шкідники та хвороби на винограді

TerelF1
Аватара
TerelF1
Репутація: 1 (+1/−0)
Повідомлення: 28
З нами: 1 год 1 місяць

Сообщение #1 TerelF1 » 09.04.2017, 07:23

Чекає саджанець винограду сорту «Преображення», про який я вчора писав, куплений вчора на ярмарці. Продавець був досить багатослівний тою розповів свою версію як правильно садити виноград. Сам не фахівець тож буджу радий коментарям щодо порад продавця відносно посадки купленого саджанця.
І так, спочатку на добу-дві поставити саджанець у відро теплої води з розмішаною столовою ложкою меду. Потім копаємо яму глибшу за висоту саджанця сантиметрів на 20. На дно ями на ці 20 см 4 шари насипаємо – нижній пісок, верхній родючий грунт. 2 середні – перегній чи компост та піввідра попелу. Саджаємо саджанець по саму точку щеплення, щоб зверху тирчала лише щепа. Далі беремо 5-літрову пляшку, обрізуємо в ній верх і низ. Ставимо цю пляшку на саджанець і накидаємо в неї землі, чи тирси. Таким чином ми призупиняємо ріст верхівки, та захищаємо від морозного повітря. А корінь в той час розвивається. На початку травня цю захисну споруду у вигляді пляшки забираємо, та радуємось саджанцю. Якщо в перший рік буде зав’язь винограду, обов’язково обірвати.
Здається, переказав все так як розповів продавець, чи всі процедури тут доречні, дякую.

Ostap
Ostap
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 27
З нами: 1 год 4 місяця

Сообщение #2 Ostap » 09.04.2017, 07:29

TerelF1 писал(а):На дно ями на ці 20 см 4 шари насипаємо – нижній пісок, верхній родючий грунт.
Можу висказати свою точку зору стосовно нижнього слою при посадці, який призначений для дренажу, і може бути чи з піску, чи з каміння, щебеню. Так ось він необхідний і доречний на перезволожених грунтах, щоб відводити зайву воду. Там же де пісчані грунти і швидко пересихають необхідності у дренажі немає.

Lariska
Аватара
Lariska
Репутація: 6 (+6/−0)
Повідомлення: 224
З нами: 1 год 7 місяців

Сообщение #3 Lariska » 09.04.2017, 07:38

Тут не все так однозначно, стосовно риття глибоких ям для посадки винограду. Ми теж в свій час, як кроти рили посадочні ями, на дно - все смачненьке. Це були окопи для стрільби стоячи з коня":( Праця була просто титанічна, чесне слово! Задоволені своєю працею, з радикулітом, ми відпочивали на брустверах і мріяли про величезні грона винограду. Щеплювати тоді не вміли - це було помилкою. Коли через деяку кількість років почали викорчовувати кущі просто розчарувалися! Ні один корінь не поліз у вириту для нього смачну ямку:(- вони всі, як змовившись, йшли рівно за кордон родючого шару! Тоді я зрозуміла - рити окопи не потрібно.

Egorka
Egorka
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 14
З нами: 1 год 3 місяця

Сообщение #4 Egorka » 09.04.2017, 10:07

А у нас йому крім ями що вириєш під посадку саджанця винограду і лізти нікуди (восени довелося 2 куща 3-річні переносити - коренева вся була по ямі). При товщині родючого шару близько 30 см при наших зимах - він би давно вимерз, що і трапляється у деяких моїх ледачих сусідів. У вас, напевно, смакота скрізь і коренева не хоче в низ, в більш холодні шари лізти.

Hada
Hada
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 25
З нами: 1 год

Сообщение #5 Hada » 09.04.2017, 11:14

Якщо Ви не колекціонуєте сорти винограду тільки для реалізації саджанців або живців, то не садіть дуже густо, особливо сильнорослі сорти, буде недовантаження і кущі будуть перти, тільки й встигай сидіти біля них з секатором. Ми через 5-6 років змушені були викорчувати кущі хорошого винограду і по новому укоренити живці та пересадити, бо було густо. Перші кущі були посаджені через 1,5 метра.
У нас є так званий виноградар, він вирощує дуже багато кущів і посаджені вони через 0,5-0,75 метра, підняті вгору і пре лоза, він торгує саджанцями і живцями. У нас великий асортимент, ростуть понад 120 сортів і ще треба висадити сортів 35, і то це дуже багато (всі різні) і багато роботи, дуже. Садити немає де картоплю, овочі, тісно. Землі у нас 35 соток, але на ній великий будинок та господарчі будівлі, і то ніде нічого садити, чоловік мене з квітами урізав донезмоги. А у нього всього 10 соток, будинок, сарай і 400 сортів винограду. Мені якось моторошно стало, коли побачила. Він до нас постійно їздить, ми до нього більше не їздимо, одного разу вистачило.
Це моя особиста думка.

sidr
Аватара
sidr
Репутація: 1 (+1/−0)
Повідомлення: 28
З нами: 1 год 2 місяця

Сообщение #6 sidr » 09.04.2017, 11:54

До питання про ями куди садити виноград. Копати чи не копати. Звичайно копати. Хто не копав і садив під лопату може втратити в сувору зиму більшість кущів винограду. Інше питання, коли садити саджанці в ями. Весь час Ви кудись поспішаєте, і забуваєте, що душа людини живе вічно, і вона приходить на Землю не один раз. Ще є прислів'я: поспішиш, людей насмішиш. Не потрібно нікуди поспішати і садити саджанець у холодну землю. Адже якщо Вас посадити голим на лід, у Вас і руки, і ноги інстинктивно піднімуться вгору, і будете ви підстрибувати на п'ятій точці. А ось рослина стрибати не може, тому, намагаючись піти від холоду коріння тягне вгору. У той же час саджанці, посаджені в теплий грунт, не відчувають холодового стресу, і коренева система розвивається у всі сторони, в тому числі і вниз. Сам викопував 3-х річний саджанець для пересадки винограду. Викопав навколо нього яму глибиною більше 60см., а 2 кореня товщиною в олівець так і йшли вниз, довелося їх обрізати. Такі коріння що пішли в глибину живлять виноград взимку, оскільки грунт на таких глибинах не замерзає. В наших умовах час посадки саджанців з контейнерів після 15 травня. А краще посадити чубук, закопавши його повністю в землю. У цьому разі він починає прокидатися з прогріванням грунту і коренева система йде вниз по мірі прогрівання грунту.

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271
З нами: 1 год 8 місяців

Сообщение #7 errror » 09.04.2017, 12:37

Якщо посадити виноград неправильно, то згодом велика ймовірність зіткнутися не тільки із затримкою в рості і початку плодоношення, але і з ослабленням морозостійкості і зменшенням урожайності, закладених в характеристиках конкретного сорту винограду.

Найкращий момент для посадки саджанців винограду

Цю культуру можна садити як навесні, так і восени. Однорічні саджанці, вкорінені в минулому сезоні, я зазвичай висаджую в період з кінця квітня по кінець травня, а зелені саджанці — з кінця травня і впродовж усього червня. Восени найбільш сприятливим періодом для посадки вважаю кінець вересня — початок жовтня. Методика весняної та осінньої посадки однакова, єдиним нюансом для останнього варіанту є більш ретельне укриття молодих рослин на зиму. Так як кліматичні умови нашого регіону взимку в останні кілька років виявляються вкрай непередбачуваними, в основному віддаю перевагу висаджувати виноград навесні.

Так як основна частка якісного садивного матеріалу надходить у продаж саме восени і не реалізовані в цей період примірники зберігаються у прикопах до нового сезону, купуючи саджанці навесні, більш уважно перевіряють їх на предмет життєздатності.

У цьому випадку він гарантовано набирає необхідну потужність, збагачується поживними речовинами і безболісно переносить холоди. До того ж багато сортів, висаджені у цей час, вже на наступний рік дають невеликий урожай. А ось плодоношення саджанців, висаджених восени, затримується ще на один сезон. Температурний режим навесні виявляється більш сприятливим для укорінення і розвитку рослин. Правда, із-за меншої кількості сортів опадів у порівнянні з осінніми місяцями молодий виноград доводиться частіше поливати.

Ідеальне місце для посадки винограду – яке воно?

Виноград слід садити на відкритому, сонячному місці, на відстані 3-5 м від високих дерев і 2 м — від чагарників. На моїй ділянці він висаджений в один ряд уздовж південної стіни будинку, яка надійно захищає його від холодних вітрів. Ця культура може бути слабо-, середньо - і сильнорослою. Посадочні ями для слаборослих копають з інтервалом 1 м, для середніх — 1,5 м, а для сильнорослих — 2 м. Якщо ви плануєте розмістити виноградник на відкритій ділянці в кілька рядів, необхідно витримувати відстань між рядами 1,5 — 2м і розташовувати їх з півдня на північ.

Готуємо ями під саджанці винограду

Посадочні ями повинні бути підготовлені задовго до покупки саджанців. Якщо передбачається весняна посадка, ями краще зробити ще восени. А при посадці винограду у вересні-жовтні слід потурбуватися цим питанням за 1 -2 місяці до початку робіт. Для цього вам потрібно викопати яму розміром 80 х 80 см. Верхній родючий шар фунта в 1,5 — 2 багнета лопати складіть на одну сторону, а розташований нижче — на іншу. Верхній шар землі змішайте з двома відрами перегною або перепрілого гною, 200 г суперфосфату, 200 г деревної золи і 100 г сульфату амонію. Цієї сумішшю засипте посадкову яму приблизно на 2/3 її об'єму, зверху повинен розташовуватися «бідний» грунт шаром 10 — 15 см. Яму необхідно пролити водою і залишити в такому вигляді до моменту посадки.

Порада

Навіть самі здорові на вигляд саджанці я завжди готую до посадки. Якщо у лози тільки один пагін, залишаю на ньому 3-4 бруньки. Якщо дві, то підрізаю їх таким чином, щоб на кожній залишилося по 2-3 вічка. Крім цього, ріжу коріння, розташовані на середніх і верхніх вузлах, залишаючи лише добре розвинені нижні (п'яткові). Якщо ж вони розвинені слабо, то коріння з середнього вузла не зрізаю. Довжину всіх коренів укорочую до 10-15 см. Потім повністю занурюю саджанці в ємність з водою і залишаю на 1-2 дні. Вимочування садивного матеріалу має відбуватися при температурі +18.. .+20 °С.

Глибина посадки саджанців винограду

Хочу зауважити, що глибина посадки саджанця безпосередньо залежить від кліматичних особливостей конкретного регіону та типу грунту на ділянці. Так як земля в моєму саду піщана, я готував посадочні ями на глибину 1 м. Їх дно я ж засипав і ретельно утрамбував глиняним ґрунтом шаром 20 см.

Робив це з тієї причини, що наш піщаний грунт дуже швидко пересихає і практично не утримує вологу і добрива. До того ж, такий тип ґрунтів влітку надміру прогрівається порівняно з суглинками, а взимку — глибше і швидше промерзає. З цієї ж причини я висаджував саджанці на глибину 50 — 60 см. На чорноземних і суглинних грунтах виноград висаджують на глибину — 50 см. На більш важких ґрунтах с. близьким заляганням ґрунтових вод цей показник скорочується до 30 — 35 см. Глибину посадки зазвичай визначають по відстані від п'яткових коріння саджанця до поверхні землі.

Посадка винограду

Безпосередньо в момент посадки на дно підготовленої ями при необхідності досипають землю (якщо яма дала значну усадку) або просто розпушують поверхню. Потім в центрі споруджують земляний горбок і на нього п'ятою ставлять саджанець, рівномірно розподіляючи його коріння.

При цьому верхній вузол кореневого штамба повинен виявитися нижче країв ями на 8-12 см. Після визначення глибини посадки саджанець засипають ґрунтом і її утрамбовують, постійно утримуючи рослина на потрібному рівні. Після цієї процедури саджанець повинен виявитися засипаним тільки до основи стовбура, а в посадковій ямі залишиться невелике поглиблення, яке згодом значно полегшить утеплення рослини на зиму. Висаджувати зелені саджанці відразу у відкритий грунт настійно не рекомендую. Спочатку їх необхідно загартувати і привчити до перебування на сонці.

Для цього протягом тижня рослини тримають на відкритому повітрі при розсіяному сонячному світлі, а потім на такий же проміжок часу залишають під прямими сонячними променями. Ями під них готують аналогічним способом, висаджують на глибину 40 — 50 см в залежності від типу ґрунтів. Перед посадкою контейнери, в яких вони росли, потрібно полити водою, потім обережно розрізати і методом перевалки висадити виноград, намагаючись уникати найменшого ушкодження кореневої системи. Вегетуючий саджанець засипте землею до зеленої трав'яної частини. Протягом літа у міру зростання і визрівання лози яму поступово досипають, в кінці залишаючи таку невелику лунку глибиною 7-10 см.

Після посадки в ями поступово вливають 2 — 3 відра води, а поверхню ґрунту мульчують. Поливи на чорноземних і глинистих ґрунтах необхідно повторювати кожні два тижні, на піщаних — кожні сім днів. У середині серпня їх повністю припиняють, а в жовтні здійснюють рясний вологозарядковий полив молодих рослин винограду.

Werdikt
Werdikt
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 21
З нами: 1 год 2 місяця

Сообщение #8 Werdikt » 15.04.2017, 22:09

В літературі та Інтернеті є дуже багато порад про те як правильно посадити виноград. Висловлю тут свою думку, засновану на опрацьованій літературі, досвіді інших і власному.

Перше питання - коли садити виноград, і відповідь залежить насамперед від стану і якості ґрунту та запланованої системи формування. Спочатку потрібно визначитися саме з другим питанням. Я для свого укривного виноградника розглядав тільки дві системи - шпалери – в одній площині і в двох. Для першої бажано закладати відстань у рядах між кущами і між рядами від 2,5 до 3 метрів. Це оптимально. У разі вирощування в одній площині, відстань можна зменшити в 1,5 - 2 рази. Знаю випадки коли при ширині міжряддя 3 метри в ряду садили виноград через 80 сантиметрів. Але при цьому, звичайно, очікувати хороших урожаїв з куща не доводиться. Це скоріше колекційні ділянки.
Отже, коли визначилися з системою посадки, малюємо схему на аркуші паперу, розподіляємо де який сорт посадимо, орієнтуючись на те, що сорти в ряду бажано добирати близькі за термінами дозрівання і стійкості до хвороб. Після розмітки ділянки по схемі і приступаємо до копання посадкових ям. Ось тут вже потрібно оцінити якість ґрунту. Якщо грунт родючий, має глибокий гумусовий горизонт, то рити величезні ями не потрібно. На мою думку цілком вистачить 50х50, глибиною достатньою, щоб при посадці п'ята саджанця перебувала на глибині 50 сантиметрів. Тобто викопуємо 60-70 см, на дно насипається відро перегною, літрову банку попелу, зверху накидаємо кілька лопат верхнього шару землі, щоб коріння не торкалося добрив і все це засипаємо, нахиливши саджанець у північну сторону на 60 градусів. Яму до верху не засипаємо, залишаємо ямку глибиною сантиметрів 10. В ямці над грунтом повинно знаходитися 2 бруньки саджанця. Виливаємо сюди 30 літрів води. Потім ямку можна закрити мульчею і сюди ж поливати, якщо не влаштовували спеціальної системи поливу. Якщо грунт піщаний, глинистий або тонкий родючий шар, тоді потрібно копати яму побільше, десь 80х80х80, а зможете і більше, добре заправляємо перегноєм (три відра), золою, можна додавати нітроамофоску, наверх засипаємо родючий грунт, або верхній шар знятого грунту, а саджанець засипаємо нижнім, менш родючим шаром. Для цього при викопуванні верхній шар складаємо в одну сторону, нижній в іншу. А далі діємо за описаною вже схемою посадки.
Якщо саджанців багато, а спина - одна, можна звичайно і спростити все. Наприклад посадити саджанці під мотобур, але тоді влітку потрібно постаратися створити оптимальні умови живлення, додатковими підгодівлями під корінь, наприклад коров’яком або пташиним послідом, можна в півметра від саджанця пробурити ямку і її засипати перегноєм і в неї ж поливати.


Вернуться в «Вирощування винограду»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость