Як розмножити фундук

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271
З нами: 1 год 3 місяця

Сообщение #1 errror » 06.06.2017, 18:12

Вважаю себе досвідченим садівником, тому що методом проб і помилок змусив свої плодові дерева і ягідні чагарники давати хороші врожаї, а також навчився розмножувати їх різними способами. Люблю експериментувати, тому вирішив посадити що-небудь нове і незвичайне. Так близько десяти років тому на моїй присадибній ділянці з'явилися два саджанця фундука різних сортів, які збігалися за термінами цвітіння і були взаємними обпилювачами.

Зараз у мене росте шість кущі ліщини, які я вже сам розмножив використовуючи різні методи. Протягом декількох років розмножували ліщину відводками і насінням. Але при її вирощуванні з горішків немає гарантії, що нова рослина успадкує ознаки материнського сорту. До того ж терміни початку плодоношення сильно затягуються. Мене більше приваблював спосіб розмноження відводками, проте в останні роки я в цій справі зіткнувся з проблемами: коренева система молодих саджанців розвивалася дуже слабо, що відповідно позначилося на якості посадкового матеріалу. Зі спеціальної літератури з'ясував, що з роками у деревних рослин здатність до утворення коренів знижується. Вирішити цю проблему можна тільки одним способом - повністю обрізати дорослий кущ під корінь і омолодити його таким чином. Але позбавлятися довгоочікуваного врожаю на своїх улюбленцях мені зовсім не хотілося. Тому вирішив випробувати на фундуку зелене живцювання, хоча з теорії вже знав, що при такому способі його дуже складно укоренити.
Протягом перших двох років у мене не вкоренилося жодного живця. А все тому, що я не міг забезпечити їм оптимальні умови. У цій справі необхідними вимогами була наявність установки для утворення туману, постійний підігрів грунту і обробка живців стимуляторами коренеутворення. Велике значення має і склад субстрату для вкорінення. Він повинен складатися з верхового торфу і річкового крупнозернистого піску, змішаних в рівних пропорціях, - така суміш знижує ризики загнивання посадкового матеріалу. Установки для створення туману у мене, звичайно ж, не було, тому я спробував створити схожі умови, і ось що у мене вийшло.

Я викопав траншею довжиною близько 1,5 м, шириною 40 см і глибиною на багнет лопати. Застелив її щільною поліетиленовою плівкою, краї якої закріпили камені. Налив в траншеї води, а на дні штучної водойми обережно встановив цеглу. Вийшов постамент в середині траншеї, третина якого була вище рівня води. Спорудження розмістив в притіненому місці, де сонячне світло навіть опівдні було розсіяним.

Живці брав від приросту поточного року на початку їх одерев’яніння - в нашій місцевості це відбувається приблизно в другій половині червня. Для даної мети вибирав найсильніші пагони і нарізав їх рано вранці, при цьому зрізані гілки тримав в відрі з водою для збереження тургору. Гілки розрізав на живці з 3-4 бруньками. Нижній зріз зробив під кутом, а верхній - прямий. На кожному черешку все верхні зрізи замазав садовим варом, залишив по одному верхньому листочку, листові пластини яких обрізали наполовину для зменшення випаровування вологи. Стаканчики з дренажними отворами в дні, призначені для посадки, наповнили сумішшю торфу і піску і помірно пролили воду. Нижні зрізи живців обробив в порошку стимулятора коренеутворення і заглибив їх у вологий субстрат (один держак в один стаканчик) на дві бруньки, обжавши грунт навколо кожного живця. Стаканчики з живцями поставив в ряд на постамент. Над водоймою встановив дуги, накинув на них прозору плівку, краї якої закріпили дуже щільно до землі, щоб забезпечити високу вологість. В такому парнику відпала необхідність постійного зволоження повітря, і в цих умовах в першому сезоні у мене вкоренилося близько чверті від усієї кількості заготовлених живців.

Процес укорінення живців ліщини займає близько двох місяців. Причому в перший рік відбувається розвиток тільки кореневої системи, наземна частина починає рости в наступному сезоні.

У літературі по даній тематиці йдеться, що якщо в подальшому використовувати метод живцювання з уже вкоріненими живцями, то через п'ять років можна домогтися стовідсоткового результату. Зараз я домігся десь 40-50%. Думаю, справа в тому, що не можу забезпечити постійний підігрів субстрату, в якому знаходяться живці. Причому його середньодобова температура повинна бути значно вище температури повітря. Однак мене цілком влаштовують мої досягнення в цій справі. На моїй ділянці тепер красуються шикарні триметрові кущі фундука, кожен з яких я буквально виняньчив. Вони радують мене щорічним врожаєм і викликають захоплення гостей і сусідів.

Вернуться в «Горіх: сорти, вирощування, догляд»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость