Чи можна виростити самостійно якісне насіння моркви

Описание: Вирощування овочів у відкритому грунті. Поради, обмін досвідом, консультації

Lariska
Аватара
Lariska
Репутація: 6 (+6/−0)
Повідомлення: 224
З нами: 1 год 7 місяців

Сообщение #1 Lariska » 04.01.2017, 11:14

Як відомо, морква - перехреснозапильна рослина. Всі її форми легко схрещуються між собою. Якщо поблизу ростиме кормова або дика морква, ви отримаєте небажані результати від зібраного насіння. Особливо погані вони від сусідства дикої моркви: біле або жовте забарвлення коренеплодів, цвітіння вже у перший рік, розгалуження коренеплодів, здерев'яніле коріння тощо. Від кормової - великі, з грубою консистенцією коренеплоди білого або жовтого (рідше червоного) забарвлення зі смаком, придатним для годівлі тварин. Ось чому слід забезпечувати просторову ізоляцію під час вирощування насінників моркви - ближче 2 км не повинно бути жодних її насаджень. А дика морква поширена на всій території України на галявинах, обабіч доріг, полів тощо.

Запам'ятайте правило: не слід намагатися вирощувати у себе на присадибній ділянці якісне насіння. Для цього потрібна зовсім інша агротехніка, ніж на продовольчих посівах. По-перше, необхідно забезпечити просторову ізоляцію, яка, залежно від культури, різна (це складно зробити, коли сусід вирощує поруч те ж саме). По-друге для одержання насіння високої якості потрібно захистити рослини від хвороб та шкідників. Саме тому і дається високий пестицидний фон. Нічого, якщо в продукції буде залишок хімічних засобів, адже нас цікавить не продукція, а якісне насіння, яке в їжу не вживають. Нарешті, потрібно проводити спеціальні видові та сортові прочистки, видаляючи всі нетипові рослини. На моркві цим займається апробаційна комісія протягом усього періоду росту насінників. А також на території навколо них аж до цвітіння, щоб видалити дику моркву.

На жаль, багато аматорів і досі на своїх городах намагаються отримати насіння огірків (лишають жовтяки), моркви, редиски, рідше інших культур. Потім нічого дивуватися, що у вас замість гібрида F1 вийшов F2 з різкою втратою цінних ознак, врожайності, з великою кількістю пустоцвітів (на огірку), з гіркотою у плодах.

Рослини дикої і кормової моркви вищі (до 60-70 см), потужні, у них ширше листя (25-30 см). Тому на ділянці перевіряйте насамперед такі могутні рослини. Якщо коренеплід у них білий або жовтий - видаляйте їх. Черешки листя у ранніх сортів столової моркви короткі, дрібні. У пізніх, як і в кормової та дикої моркви (значною мірою), довгі, товсті.

Ключовий момент - відбір коренеплодів. Слід старанно відбирати їх на маточники, видаляти білі або жовті. Але це ще не все. Маточники, маючи ознаки даного сорту, можуть мати деякі відхилення: блідіше забарвлення або іншу форму, розгалуження тощо. Вибраковуйте й такі, хоча причиною цього бувають ґрунтово-кліматичні умови. Навіть після висаджування маточників слід забезпечити прострову ізоляцію та проводити прочистки.

Сподіваюсь, що ми переконали вас купувати насіння лише у спеціалізованих пунктах, елітне, фірмове. Головне правило агрономів: на цьому не економити, бо від поганого насіння високий урожай не отримаєш. Якщо все ж прагнете виростити насіння самі, відкриємо ще одну таємницю. У моркви спочатку достигають центральні зонтики та зонтики з гілок першого порядку, які достигають першими (їх і збирають у першу чергу), і лише днів за 15-20 - інші зонтики. Тож. відмовтеся від таких спроб. Нині насіння моркви недороге, продається часто протруєне, якісне, оброблене стимуляторами росту, мікродобривами, тобто воно значно краще за те, яке ви отримаєте в домашніх умовах.

Олег
Олег
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 100
З нами: 6 місяців 16 днів

Сообщение #2 Олег » 06.07.2017, 16:10

При вирощуванні моркви з власного насіння, лише одна, але суттєва перевага - ми точно знаємо його вік. Схожість насіння моркви швидко падає, через рік мало що зійде, тим більше, що на продаж його обрушують, перетираючи насіння на машинах.
Проблеми, які існують, можна вирішити. Основна: контроль запилення. Просто треба садити моркву у досить високий парник, одного сорту, а коли зацвіте - запустити у закритий парник, аби не вилетіли (поставити сітку чи марлю для вентиляції) звичайних мух - вони і перезапилять парасольки моркви, живлячись їх нектаром. Можна також потирати обережно парасольки.
Важливо уникнути запилення дикою та кормовою морквою.

Максим
Максим
Репутація: 0 (+0/−0)
Повідомлення: 7
З нами: 6 місяців 17 днів

Сообщение #3 Максим » 06.07.2017, 16:51

Огород возле дома в городе, где здесь может расти дикая морковь? Также кормовая, кому из соседей придет в голову на небольшом участке возле дома садить кормовую морковь? В общем хочу сказать что самостоятельно выращиваю не первый год семена моркови, и сейчас как раз цветет один кустик посаженный ранней весной на семена. Ничем не укрываю, и теплицы нет, а семена и урожай из них вполне устраивает.

Олег
Олег
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 100
З нами: 6 місяців 16 днів

Сообщение #4 Олег » 06.07.2017, 17:01

Пробуйте, проте слід пам"ятати, що морква перехресник. Якщо садите маточник одного вирівняного сорту, то ще нічого. Але, якщо комахи принесуть пилок від сусідів - насіння буде F2, і через розщеплення з"явиться до 50% білої дикого типу.


Вернуться в «Вирощування овочевих культур»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость