Чорна ніжка на розсаді

Описание: Вирощування овочів у відкритому грунті. Поради, обмін досвідом, консультації

errror
errror
Репутація: 5 (+5/−0)
Повідомлення: 271
З нами: 1 год 9 місяців

Сообщение #1 errror » 24.03.2017, 20:03

Мабуть, кожен городник, який щорічно вирощує власну розсаду овочевих культур, хоча б раз стикався з таким її захворюванням, як чорна ніжка. Названа так ця грибкова хвороба не випадково. У молодих сіянців уражається як раз «ніжка», тобто стебло, а точніше – місце дотику стебла з грунтом. І помітити ознаки ураження нескладно – уражене місце змінює колір з зеленого на темно-бурий, майже чорний. Стеблові тканини на такій ділянці стебла розм'якшуються, стоншуються, і рослина в прямому сенсі слова падає.
Чорна ніжка – дуже підступне захворювання: дуже швидко поширюється з хворих рослин на здорові і може відразу погубити всю розсаду. Саме тому дачники, одного разу зіткнувшись з такою проблемою, бояться її, як вогню: спостерігаючи «полеглих бійців», стає дуже шкода своїх витрачених зусиль і втраченого часу. Адже заново пересіваючи насіння на розсаду, садівник істотно зрушує терміни отримання врожаю, а в північних областях з-за короткого літа від «запізнілої» розсади взагалі можна не дочекатися ні квітів, ні плодів.
Дане захворювання може вражати і дорослі рослини, але молодим екземплярам воно шкодить частіше – з-за їх ще не усталеного імунітету до несприятливих умов. Ненавмисно, а просто по незнанню, підливати масла у вогонь може і сам дачник, створюючи сприятливі умови для розвитку чорної ніжки. Розніжені й від цього ослаблені сіянці, яких садівник підживлює добривами і заливає водою, щоб вони краще росли», якраз і стають першою мішенню для чорної ніжки. Провокує її появу загущена посадка рослин (щоб заощадити місце і виростити на одному віконці побільше розсади), а також неуважне ставлення до температурного режиму в приміщенні, де знаходяться «малюки», і недостатня інтенсивність їх освітлення. Для чорної ніжки немає нічого краще, ніж підвищена вологість грунту в парі з прохолодним повітрям. Прохолодне підвіконня, низька температура, протяги біля вікна, на якому туляться сіянці, як раз стають однією з причин захворювання розсади. Тому замість того, щоб кожну весну побоюватися цього «а раптом», варто один раз вивчити 5 правил, при дотриманні яких у чорної ніжки не залишиться жодного шансу на перемогу:
- не загущувати розсаду;
- не перегодовувати;
- не заливати;
- не охолоджувати;
- не затінювати.
Для цього необхідно:
- вчасно проріджувати сходи і пікірувати підростаючі рослини;
- строго враховувати терміни, інтервали і норми проведених підживлень;
- поливати рослини регулярно, але не допускати перезволоження грунту і застою води в тарі;
- забезпечити для сіянців оптимальний температурний режим: утеплити при необхідності віконну раму, відсувати від скла або зовсім прибирати з вікна рослини в холодну вітряну погоду, особливо при провітрюванні, або ж спочатку обладнати для неї окремий стіл подалі від протягів;
- дотримуватися необхідної довжини світлового дня для тієї чи іншої культури і обов'язково досвічувати розсаду лампами денного світла вранці, ввечері, а в похмуру погоду і при віддаленості розсади від вікна – на протязі усього дня.
Додадуть садівникові впевненості в завтрашньому дні додаткові заходи, проведення яких дозволить уникнути цієї підступної хвороби. Оскільки патогенні мікроорганізми, що викликають чорну ніжку постійно знаходяться в ґрунті, харчуються мертвими залишками і тільки при сприятливих умовах переміщуються на живі тканини рослин, то має сенс обробити розсадний грунт перед використанням. Для цього можна порційно прогріти в духовій шафі або мікрохвильовці при 100-110°С протягом 0,5 год, або пролити розчином марганцівки, «Фітоспорину» або інших подібних препаратів. Не завадить і дезінфекція розсадної тари, якщо вона використовувалась у минулому сезоні для вирощування розсади. Насіння перед посівом також слід знезаразити, а після появи сходів має сенс періодично обробляти сіянці препаратами, що зміцнюють імунітет рослин, такими як «Епін», «Енерген», «Бактофіт» та ін., дотримуючись кратність і норми процедур згідно інструкції до вибраного засобу.
Чорна ніжка є злісною хворобою, яку простіше попередити, ніж вилікувати. Але якщо садівник по недосвідченості не зміг дотриматись будь-яких правил при вирощуванні своєї розсади і при огляді сіянців помітив на одному або декількох екземплярах подібне явище, слід спробувати врятувати хоча б інших. Уражені рослини повинні бути негайно знищені, причому із загального розсадного ящика їх слід вилучати разом з прикореневою грудкою землі. Отвори слід досипати свіжим грунтом, ґрунт пролити знезаражувальним розчином того чи іншого препарату (у всьому ящику), а здорові екземпляри обприскати імуностимулятором. Також має сенс присипати грунт під сіянцями деревною золою, подрібненим активованим вугіллям або піском, приділивши особливу увагу місцям дотику їх стебел із землею.

Вернуться в «Вирощування овочевих культур»

Хто зараз на форумі (по активности за 5 минут)

Зараз цей розділ переглядають: 1 гость